Forum

Cluster yapısında Q...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cluster yapısında Quorum disk olusturmak soru ?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
440 Görüntüleme
(@MustafaGULHAN)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar bazı seyler denemek için kendi bilgisayarımda cluster yapısı olusturmak istedim. virtual pc kullandım fakat quorum disk olarak nasıl yapılandıraağımız hakkında takıldım kaldım. vmware de quorum disk olarak yapılandırmak için bazı seyler var ama simdi bir domain cluster için iki adet node bir client işletim sistemi kurdum toplam 5 tane hepsini bastan yapmam gerekecek vmware de yapmaya calısırsam. virtual pc için ne yapmam gerekiyor daha once boyle bisey yapan olduysa yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 29/07/2009 23:20

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba,

Portalda ilgili step by step makaleler var post açmak yerine ilk aramanızı öneririm...

Gönderildi : 29/07/2009 23:24

(@MustafaGULHAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

araştırdım sayın hocam. fakat virtual pc için quorum disk yapılandırmasının naısl olacagına dair bi makale yada forumda bir yazı goremedim o yüzden yazdım.

Gönderildi : 29/07/2009 23:34

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Bu yapıda VM'lere quorum ve diğer clustered diskleri atamak için iSCSI target ve initiator kullanabilirsin.

Bir makine Microsoft iSCSI Software Target yada starwind gibi iscsi target yazılımı çalıştıracak ve storage konumunda olacak. Sunucular ise iSCSI initiator ile storage'e erişip onlara atanmış dik alanlarına erişecek.

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bir makale bitmek üzere. Yakın zamanda yayınlayacağız.

Gönderildi : 30/07/2009 02:37

(@MustafaGULHAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler serhat bey.

Gönderildi : 02/08/2009 21:20

Paylaş: