Forum

DNS resorce record

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS resorce record

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
383 Görüntüleme
(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Hakan hocam sizin bir webcastiniz var dns kayıtları ile ilgili onu izledim ve aklıma takılan soruları size yöneltmek istiyorum.

şimdi ben nic.tr ye gidip dedimki ben arda.com domain ismini satın almak istiyorum onlarda bana sattı:) sonra TT ye gidip bana bir statik ip verin dedim onlarda al dediler (88.xxx) sonra nic.tr bana dediki statik ip nedir bende söledim.Sonra onlarda kendi dnslerinde şunlarımı yapacaklar hocam tab,i benim isteklerime göre:

A kaydı arda------- (88.xxx)

web sitem için A kaydı www-----(88.xxx)

exc için A kaydı mail-----(88.xxx)

exc için mx kaydı ordada mail diye açtıkları A kaydını gösterecekler içinde-----(88.xxx)

ftp için A kaydı ftp-----(88.xxx)

Ptr kaydı -----(88.xxx) --------arda

Birde SPF kaydı var sanırım gidip Txt den açılıyor ama onu hiç yapmadım daha:))))

bu kayıtların hepsine benim ttden aldığım statik ip yi girecekler.Bunlar doğrumu hocam.

Sonra ben modem üzerinden mail için 25,ftp için 21,web için 80 portunu firewall varsa onun dış bacak ipsine yani benim statik ipye yönlendirecem.Sonrada rulelerimi yazacam.Yani böylelikle NS hosting firması olmuş olacak.ve onların dns leri tt dnsleri ile güncellendiği için dünya üzerinden heryerden bana ulaşılabilecek.bu doğrumu hocam?

Eğer onlara yok kardeşim NS ben olucam dersem benim bu kayıtları kendim açmam gerekecek.Ama örneğin benim domainim arda.local ve net ortamı içinde arda.com kullanıyorsam local dns te açamam sanırım çünkü localdeki kullanıcılar gidip statik ip ye sorgu atacaklar.yani öylemi?ekstra bir dns kurup arda.com diye orda tanımlayıp onu nete çıkarmam gerekiyor sanırım.ve son olarak hocam 2 tane NS kaydından bahstmişsiniz onu pek anlamadım ve bu NS kaydını ben kendi dns imde nasıl açacağım.En son olarakta aklıma geldi bize bir Cpanel veriyorlar herhalde ordan dns ile ilgili bi yönlendirme veya tam emin değilim öle bişey pakmak gerekiyor onun hakkındada bir bilgi rica ediyorum.Yardımınızı bekliyorum.teşekkürler.

Gönderildi : 29/07/2009 12:22

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba,

Kayıtların doğru yanlız a kaydı parent domain adı ile
de açılıp cname kaydı ile ftp, www. kayıtlarıda açılabilir. Ek bilgi
olsun diye yazıyorum

birincisi doğru sen ilgili portları açarsan o domain i host eden ip senin static ip girilecek ve sana gelecek istekler.

2.
ns olman için ns register kaydı yapıp 2 tane farklı ns1 ns2 diye iki
farklı ip olmalı dns üzerinde yetkli olan sen olacaksın. Domain yönetim panelinden ns1. ve ns2. ip lerini senin static ip olarak ayarlaman gerek. Isp yapması daha iyi senin duurumun için önermem..

Gönderildi : 29/07/2009 22:25

(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bilgiler için çok teşekkürler.

Gönderildi : 07/08/2009 14:35

Paylaş: