Forum

Active Directory FI...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory FILE SERVER

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
401 Görüntüleme
(@mertdomruk)
Gönderiler: 133
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benim DC server uzerinde amd.com adından bir domainim var.Ben bu domainde 2 tane OU tanımladım.USRS(user) VE GRPS(grup) olarak.Userda 8 tane kullanıcım var.Grup ta SATIS PAZARLAMA MUHASEBE FINANS olmak uzere 4 tane grup var.Kullanıcıları ikişer ikişer dagıttım.C:de SHARE adında bir klasor olusturdum.içinde Gruplara ait klasorler var yanı SATIS klasoru bu klasorun atında satıs grubuna uye userlara ait klasör var.Diger gruplar içinde gecerli bu durum.Kullanıcılar login olup SHARE dosyasına ulastıgı zaman kendi grubuna ait klasorun içinde kendı klasorunde işlem yapabilecek sadece diger uyenın klasöründe işlem yapamıcak diger grupların klasörlerindede işlem yapamıcak.Bu File server yapısnı nasıl olusturabılırım.Yanı sadece paylasım haklarını nasıl ayarlanır.

Gönderildi : 28/07/2009 03:41

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx  makale sizin için biçilmiş kaftan.En son verilen örnekte okuyunca göreceksiniz,sizin sorunuzla aynı.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 28/07/2009 03:53

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tsk ederim saol.

Gönderildi : 28/07/2009 05:29

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ben yapıyı olusturrdum SHARE paylasım klasorumde 4 klasor var satıs pazarlama fınans muhasebe hepsinde 2 klasor var kullanıcı isimleri yazıyor.Ben okudumda Linki pek basarılı olamadım.Yani nasıl yapabilirim ben users ı baz almıcam dimi.Direk olarak grupların hakkını duzenlicem.Linkte Users a hak vermıs ben SATIS grubunu ekledim satısa hak vermem gerekiyo heralde.Yardımcı olursanız cok iyi olur.

Gönderildi : 28/07/2009 21:12

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Eğer izinleri grup bazlı verecekseniz.Grubu sharing ve securitye ekleyın ve izinleri o şekilde verin.User bazlı da verebilirsiniz.Yalnız bir user kendi izinleri ve farklı gruba üye ise oradan izin alıyorsa bazı işlemleri yapabilir, farklı izin varsa.Bir gruptan deny yerse deny ahkkı üstün olur.Siz grup bazlı yapun userları gruba üye edin.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 28/07/2009 21:28

(@emreemrah)
Gönderiler: 29
Eminent Member

diyelim ki satış adı altında c de  dosya oluşturdunuz.sadece bunun  yani satış klosörünü satış drubundaki kullanıcıların görmesini istiyorsanız  satış klosörüne paylaşımda satıs1 vs.. yetkisini vermeniz gerekir.örneğin  c deki satış klosörün paylaş---->find----->advanced----->find now--->satıs1(user da satış grubunda diyelimki satıs1 kullanıcısı olduğunu düşünelim).bu şekilde yaparsanız satış dosyasını satıs1 kullanıcısı görür .diyelim ki satış grubunda satıs2 var satıs 2 c deki satış dosyasını göremez.görmesi için aynı yetkileri tekrar yukarıdaki aşamada olduğu gibi verebilirsiniz.  (bu aşamalar windows server 2008 de) MCITP

Gönderildi : 29/07/2009 16:23

Paylaş: