Forum

Windows 2008 server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 server mı yoksa SBS 2003 veya SBS 2008 server mı ?

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
370 Görüntüleme
(@slmakoz)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhabalar ,

Bir firmada şuanda SBS 2003 Premium Edition var...

- Öncelikle şunu sormak istiyorum...Firma elindeki lisansı kaybetmiş. Bunun için yeni lisans mı almak gerekiyor yoksa Microsoft ile görüşürsek ücret ödemeden yeni lisans verirlermi ? Cd 'ler halen mevcut.

- İkinci olarak , şuanda firmadaki serverın bir yedeği kurulmak isteniyor.Çalışan server üzerinde SQL 2000 server çalışıyor.Birde Call Center için yazılmış bir program kullanılıyor.(SQL database kullanıyor).Yani çalışan server ile yeni kurulacak server arasında replication olması isteniyor.Böylece halen çalışan serverda bir sıkıntı olduğunda yedek server devreye alınmak isteniyor.

Buna göre ; hangi server'ı kurmak mantıklı olur.2008 server mı , SBS 2003 server mı  yoksa SBS 2008 server mı ? Lisans ve cd buna göre alınacak.

Birde bu CAL olayı terminal server içinmi gerekiyor.Yani yeni server için lisans ve cd alındığında CAL lisansıda almak gerekiyor mu ? Çünkü  yeni kurulacak server üzerinde Exchange , ISA , vs.. çalıştırılmak isteniyor.

Konuyla ilgili yorum ve yardımlarınızı bekliyoruz...Şimdiden herkese teşekkürler...Saygılar...

Gönderildi : 26/07/2009 03:56

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

• Lisanslama için firma bilgileri dahilinde microsoft ile görüşebilirsiniz.

• Sql replikasyonu için cluster kullanabilirsiniz.Maliyeti olabilir ama uygun bir çözüm düşünüyorsanız, db yedekleri ve acronis ile imajları alabilirsiniz.

• Sbs kullancaksanız 75 kullanıcıyya kadar desteği vardır.Call center ise 2003 enterprise yada 2008 bilginiz varsa onu kullanın.

• Cal lisanlar terminal server için gerekli kullanıcılar bağlanırken sorun teşkil etmemesi açısından.5li paketler halinde satılırlar.

• Excahnge ve İsa sbs ile içinde kurulum yapılabilir.Ancak Enterprise mimamrısı kullanacakksanız isa ve exchange extra lisans bedeli ödemelisiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 26/07/2009 07:04

(@slmakoz)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Ugur Bey fikir ve yorumlarınız icin teşekkür ederim...

Normalde call centerdaki kullanıcılarda pc var.ve kullanılan programın bir kısayolu desktoplarında..Buradan bağlanarak çalışıyorlar..Terminal server kurmak istemiyorum...Bu durumda CAL lisansı almama zannedersem gerek yok...Yanlışmı anlamışım ?

Herkes konuyla ilgili fikrini verirse cok sevinirim.Teşekkürler.Saygılar.

Gönderildi : 27/07/2009 02:00

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Kısayoldan çalıştıracak derken server daki sql db ye datalar yazılcaka sanırım.Clientlarda girdikleri bilgiyi oraya aktaracaklar.Bildiğim kadarıyla bunun için termina server cal lisansa gerek yok.

Ek olarak http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/microsoft-lisanslama-planlar-ve-genel-bilgiler.aspx  makaleyi incelermisiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 27/07/2009 02:31

(@Gokhanucar34)
Gönderiler: 13
Active Member

merhaba ben 1 hafta öncesine kadar sbs 2003 kullanıyordum şimdi ise sbs 2008 premium yükledim sorum şu sbs 2003 lisanslar bölümünde 20 adet lisansım var bunları ben sbs 2008 e ekleyebilirmiyim yani sbs 2003 olması sbs 2008 de sıkıntı yaratırmı
teşekkür ederim

Gönderildi : 01/09/2013 16:57

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Alt lisans üstü kapsamıyor. Lisans almalısınız. Yine de microsoft ile görüşebilirsiniz.

Gönderildi : 01/09/2013 17:44

(@Gokhanucar34)
Gönderiler: 13
Active Member

cöncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim 1 sorum daha olacak

çalıştığım firmaya HP PROLIANT DL380P GEN8 SUNUCU aldım üzerine Server 2008 Small Bisuness premium yükledim sorum şu : sunucu üzerinde 3 tane 300  gb lık hard disk var ben raid 5 yapmak istedim ilk kurulumda raid 5 seçeneği yoktu yada göremedim

kurulum yaptıkdan sonra diskim 500 gb görünüyor ve disklerin 3 ü de senkronize bir şekilde yazıyor acaba otomatik olarakmı raid 5 oldu yada şu anda raid 5 oldumu olmadımı  bunu nasıl anlarım

ve soru 2 sunucuda 4 adet network girişi var ben port birden interneti verdim diğer portlar ne amaç ile kullanılıyor

şimdidien ilginize çok teşekkürler kolay gelsin

Gönderildi : 01/09/2013 19:45

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

hp array conf. utility ile görebilirsin raid durumunu.

Gönderildi : 01/09/2013 19:52

(@MelihYAMAN)
Gönderiler: 310
Reputable Member

cöncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim 1 sorum daha olacak

çalıştığım firmaya HP PROLIANT DL380P GEN8 SUNUCU aldım üzerine Server 2008 Small Bisuness premium yükledim sorum şu : sunucu üzerinde 3 tane 300  gb lık hard disk var ben raid 5 yapmak istedim ilk kurulumda raid 5 seçeneği yoktu yada göremedim

kurulum yaptıkdan sonra diskim 500 gb görünüyor ve disklerin 3 ü de senkronize bir şekilde yazıyor acaba otomatik olarakmı raid 5 oldu yada şu anda raid 5 oldumu olmadımı  bunu nasıl anlarım

ve soru 2 sunucuda 4 adet network girişi var ben port birden interneti verdim diğer portlar ne amaç ile kullanılıyor

şimdidien ilginize çok teşekkürler kolay gelsin

Gökhan bey diğer portlar ile NLB yada Teaming yapabilirsiniz.Tabiki yazılım ve donanımızın desteklediği ölçüde

Gönderildi : 03/09/2013 20:00

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

1- Firmadaki lisanslama türü nedir? Yani Open lisans mı OEM lisans mı kullanılıyor? Open lisans ile VLSC sayfası üzerinden keyleri indirip kullanıma devam edebilirsin ancak OEM ve ROK tarzında bir lisanslama politikası izlenmişse lisansı kullanman yasal değildir. Yeni lisans almak zorundasın maalesef.

2-  Halen çalışan server da ki SQL 2000 versiyonun enterprise değilse replikasyon kullanamazsın bizzat denenmiştir 🙂 Yeni sunucu işletim sistemin ve SQL ini güncel versiyonlarda kurmanı tavsiye ederim. 

3- CAL lisansının birden fazla çeşidi vardır. User CAL, Device CAL, RDS(RDP) CAL vb. Sunucular üzerinden uygulama kullanacak her cihaz için mutlaka UserCAL/DeviceCAL alman gerekiyor. Bundan sonraki süreçte uzak oturum kullanacak her kullanıcı için RDS CAL alman gerek. Bu lisanslama süreci çok karmaşık bir süreç.(User CAL lar da server versiyonuna göre değişiyor vs.) Bu nedenle mutlaka profesyonel bir destek almanı tavsiye ederim. Aksi takdirde yanlış bir lisanslama modeli maliyet artışına ve yasal sorumluluğa sebep olabilir. 

Gönderildi : 03/09/2013 21:50

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Gökhan bey;

Ben de aynı şeye şahit oldum. Sunucu üzerinde 3 disk gelirse g8 serisi otomatik raid5 olarak yapılandırıyor. Yine de Hp Array Config Utility ile incelemeni tavsiye ederim.

Gönderildi : 03/09/2013 21:51

Paylaş: