Forum

Kısıtlı kullanıcıda...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kısıtlı kullanıcıda Flash Disk e izin vermek

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
521 Görüntüleme
(@omerarda-2)
Gönderiler: 59
Trusted Member
Konu başlatıcı

işyerinde kullanıcıların bazen programlar yüklemesi gerekiyor ama sistem ayarlarının da değişmemesini istiyorum Server 2003 de pek tecrübeli değilim

Kullanıcıların rahatlıkla program yukleyebilmeleri için mecburen denetim masasından etki alanı üzerinde adminlik yaratıyorum. local administratorların şifresini değiştirdim onunla giremesinler diye.. 

adminlik verince dediğim gibi ayarları değiştirebiliyorlar Ama  power users  yada users grup a eklediğimde ise donanım ekleyemıyorlar flash disk takamıyorlar   Flash disk takabilsinler program yüklesinler ama sistem ayarlarını değiştiremesinler. Bana Önerileriniz Tavsiyeleriniz nelerdir beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim

Gönderildi : 23/07/2009 04:48

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Group Policy ile bu sorunu cozebilirsin.

Gönderildi : 23/07/2009 12:48

(@omerarda-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hangi kategori altından yapılacak aradım bulamadım  🙁  yardımcı olurmusun

Gönderildi : 23/07/2009 18:00

(@omerarda-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 23/07/2009 20:43

(@omerarda-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

çözümü bilen yokmu arkadaşlar nerden yapılır

Gönderildi : 25/07/2009 19:56

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

\windows\inf\usbstore.inf  dosyasında security izinlerinde ilgili kişi ve gruplara (ör: power users) full control verip denermisiniz.

Gönderildi : 25/07/2009 20:19

(@omerarda-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yaptım Ama Düzelmedi Serhat Bey. Donanım eklemek için yöneticiler grubunun uyesi olmalısınız diyor.

Gönderildi : 25/07/2009 22:32

(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member

-------------------------------------------------------------------------------------------------

CLASS MACHINE
CATEGORY !!category
 CATEGORY !!categoryname
  POLICY !!policynameusb
   KEYNAME "SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR"
   EXPLAIN !!explaintextusb
     PART !!labeltextusb DROPDOWNLIST REQUIRED

VALUENAME "Start"
       ITEMLIST
        NAME !!Disabled VALUE NUMERIC 3 DEFAULT
        NAME !!Enabled VALUE NUMERIC 4
       END ITEMLIST
     END PART
   END POLICY
  POLICY !!policynamecd
   KEYNAME "SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdrom"
   EXPLAIN !!explaintextcd
     PART !!labeltextcd DROPDOWNLIST REQUIRED

VALUENAME "Start"
       ITEMLIST
        NAME !!Disabled VALUE NUMERIC 1 DEFAULT
       END ITEMLIST
     END PART
   END POLICY
  POLICY !!policynameflpy
   KEYNAME "SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Flpydisk"
   EXPLAIN !!explaintextflpy
     PART !!labeltextflpy DROPDOWNLIST REQUIRED

VALUENAME "Start"
       ITEMLIST
       END ITEMLIST
     END PART
   END POLICY
  POLICY !!policynamels120
   KEYNAME "SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Sfloppy"
   EXPLAIN !!explaintextls120
     PART !!labeltextls120 DROPDOWNLIST REQUIRED

VALUENAME "Start"
       ITEMLIST
       END ITEMLIST
     END PART
   END POLICY
 END CATEGORY
END CATEGORY

[strings]
category="Custom Policy Settings"
categoryname="Restrict Drives"
policynameusb="Disable USB Removable Drives"
policynamecd="Disable CD-ROM"
policynameflpy="Disable Floppy"
policynamels120="Disable High Capacity Floppy"
explaintextusb="Disables the USB Removable Drives capability by disabling the usbstor.sys driver. \n\nSelect the ENABLED radiobox, then select STOPPED for the usbstore.sys driver status in the drop-down list.  \n\nNote that this will only prevent usage of newly plugged-in USB Removable Drives or Flash Drives, devices that were plugged-in while this option was not configured will continue to function normally. Also, devices that use the same device or hardware ID (for example - 2 identical Flash Disks made by the same manufacturer) will still function if one of them was plugged-in prior to the configuration of this setting. In order to successfully block them you will need to make sure no USB Removable Drive is plugged-in while you set this option. \n\nIn order to re-enable the usage of USB Removable Drives select STARTED for the usbstore.sys driver status in the drop-down list."
explaintextcd="Disables the CD-ROM Drive by disabling the cdrom.sys driver. \n\nSelect the ENABLED radiobox, then select STOPPED for the cdrom.sys driver status in the drop-down list. \n\nIn order to re-enable the usage of USB Removable Drives select STARTED for the cdrom.sys driver status in the drop-down list."
explaintextflpy="Disables the Floppy Drive by disabling the flpydisk.sys driver. \n\nSelect the ENABLED radiobox, then select STOPPED for the flpydisk.sys driver status in the drop-down list. \n\nIn order to re-enable the usage of USB Removable Drives select STARTED for the flpydisk.sys driver status in the drop-down list."
explaintextls120="Disables the High Capacity Floppy Drive by disabling the sfloppy.sys driver. \n\nSelect the ENABLED radiobox, then select STOPPED for the sfloppy.sys driver status in the drop-down list. \n\nIn order to re-enable the usage of USB Removable Drives select STARTED for the sfloppy.sys driver status in the drop-down list."
labeltextusb="usbstore.sys driver status"
labeltextcd="cdrom.sys driver status"
labeltextflpy="flpydisk.sys driver status"
labeltextls120="sfloppy.sys driver status"
Enabled="Stopped"
Disabled="Started"
-----------------------------------------------------------------------

yukarıdakileri not defterini açıp içine yapıştırdıktan uzantısı adm olacak şekilde farklı kayıt et (usbstore.adm gibi)

daha sonra alttaki konutmları bir bat dosyası olarak kayıt et ve oluşturdugun bu ıkı dosyayı aynı klasore kopyalayıp olusturdugun bat dosyasını calıstır

----------------------------------------------------------------------

@echo off

echo Installing additional .adm files
echo Please wait...

xcopy *.adm "%systemroot%\inf\" /e /y > nul:

exit

------------------------------------------------

daha sonra uygulayacagım group policy yı gmpc ile ac

bılgısayar yapılandırması yonetım sablonları altında Custom Group Policy settings adında bır ılke olusturacaktır ordan ıstedıgın ayarı yapabılırsın

eger Custom Group Policy gorunmuyor ıse görünüm / süzgeç pencereisini aç ve ordan gereklı ayarları yaparak gorunmesını sagla

Gönderildi : 26/07/2009 14:26

(@omerarda-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bunları yaptıgımda  yeni bir flash taktıgımda yine yonetici grubunun uyesı olmalısınız dedi fakat Yükledi Flashdisk i    Şimdi tekrar disable yapmak ıstersem daha onceden takılan flashdısklerın sürücülerini nerden bulup silebilirim silmezsem eskı takılanları    usbdisable yapsam bıle kullanırlar.

Bir diğer sorumda resimde gördüğünüz üzere   Oğuzhan beyin  yazdıklarını yaptıktan sonraki menu.. Bu menude  devredışıyı secersem Flashdisk takınca  yonetıcı grubu uyesı olmalısınız dıyor ama dediğim gibi Flashdiski açıyor yukluyor sorun yok.

usbstore.sysdriver status started stopped var bunlar ne işe yararıyor ?

Gönderildi : 26/07/2009 19:05

(@omerarda-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bir  usb harddisk taktım  bu sefer onu  yüklemedi  enable de yaptım disable de yine para etmedi..   deneyen yokmu

Gönderildi : 27/07/2009 00:10

(@omerarda-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorunum Devam Ediyor Arkadaşlar 🙁

Gönderildi : 27/07/2009 19:00

Paylaş: