Forum

Uzak Masaüst&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzak Masaüstü Bağlantısında Yazıcı Sorunu

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
489 Görüntüleme
(@ayhanarici)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Windows 2003 Std Server üzerinde uzak masaüstü bağlantısını kullanıyorum. İstanbul dan bir kulanıcı server'a bağlanıp serverda yükü olan bir programı kullanıyor. İstanbul daki kullanıcı bağlantı yapığı zaman onun yazıcıları server da tanımlanıyor. Ve serverdaki programdan kendi yazıcısından çıktı alıyor. Sorun şu Merkezde herhangi bir pcde(Ağdaki Xp Pro) tanımlı bir yazıcıya(bu yazıcı paylaşıma açık) çıktı gönderdiğim zaman bu çıktı bazen İstanbuldaki Pc nin yazıcısından çıkıyor. Bunun sebebi ne olabilir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/04/2008 15:49

(@BilalARI)
Gönderiler: 131
Estimable Member

Merhaba

Uzak Masaüstü Programı ile  server a bağlanmak istediğinde localde kullandığı printer ı server üzerinde kullanmak için;  server üzerinde localde kullandığı printer driverının yüklü olması gerekir. Bağlanırken Yazılar sekmesi işaretleyip bağlamak istediğin sürücü varsa disk sürücülerini de işaretleyebilirsin.

Sen zaten bunları yapmışsın.

Merkez de kullandığın printer network printer ise bağlantı noktasından ip numarasını kontrol edebilirsin.

Merkezle aranızda herhangi bir bağlantı yok ise (VPN vs.) local networkteki print isteklerinin istanbul  ofiste ki printer dan  çıkması biraz zor 🙂

Eğer domain ortamın varsa printer üzerinden alınan çıktıların takibini (kullanıcı bazında vs.) yapabilirsin.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 09/04/2008 16:43

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

Aynı sorunla karşılaşmıştım
İki bölge vardı.Her iki bölgede de panasonic printer vardı.

Her iki bölgede de kullanılan printer lpt bağlantısı ile çalışıyordu.
Her ikiside lpt1'i kullandığı için böyle bir sorun veriyordu.
Birinci şubeden lp2 bağlantısı ile çıktı almasını sağladık sorunda çözülmüştü.

Gönderildi : 09/04/2008 16:54

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

yazıcının özelliklerinden port tanımlaması istanbulu işaret ediyo olmasın

Gönderildi : 09/04/2008 17:47

(@ayhanarici)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sevgili Eren SARISALTIK;

Söylediğin şeyi aynı modeller için denedim. Fakat sorun çözülmedi. Bunun dışında farklı modellerde de aynı sıkıntıyı yaratıyor. Örneğin localdeki HP yazıcıya gönderiyorum İstanbuldaki Panasonic yazıcıdan çıkıyor. Çok tuhaf bir durum...

Gönderildi : 09/04/2008 18:45

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

Hp yazıcınız lpt mi?
Hp yazıcıya çıktı gönderdiğiniz pc de servere bağlanıp bahsi geçen programı kullanıyor mu?(kullanıyor muydu)
Servere bağlanan pc nin üzerinde istanbuldaki printerda görünüyor mu?Eğer görünüyorsa onu disable yapıp bir deneyin.
Localdeki printerin özelliklerinden "ports" kısmına geldiğinizde hangi seçenek işaretli.

Son birşey daha serverda kullandığınız program dos tabanlı mı? (programın adı nedir)

Gönderildi : 09/04/2008 18:54

Paylaş: