Forum

Tum bilgisayarlara ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tum bilgisayarlara MAC ID ile IP atamanin dezavantajlari varmi?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
369 Görüntüleme
(@OrhanAslan)
Gönderiler: 278
Reputable Member
Konu başlatıcı

Networkteki 250 civari bilgisayara MAC ID lerine gore DHCP serverdan sabit IP atamanin herhangi bir dezavantaji olurmu?

Gönderildi : 07/07/2009 11:37

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Sizde biliyorsunuz ki /24 subnetli bir networke sadece 252 adet IP verilebilir. 252 adet IP yi tek tek MAC adresiyle DHCp den rezerve etmek ekstra bir iş olur. DHCP zaten IPleri dagıtmak ve her IP yi yalnızca bir Pcye vermek için var. Benim görüşüm gereksiz bir düsünce.

Gönderildi : 07/07/2009 14:18

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

252 değil 253 ip adresi olucak sanırım

herhangi bir zararı olmaz sadece extradan size iş çıkmış olur
amac eğer ağınıza yeni giren bir makinelerin sizden habersiz ip almasını istemiyor iseniz

http://blogs.technet.com/teamdhcp/archive/2007/10/03/dhcp-server-callout-dll-for-mac-address-based-filtering.aspx

adresindeki dokuman isinize yarayacaktir.

kolay gelsin

Gönderildi : 07/07/2009 14:53

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Ben network broadcastin yanına bide gateway ekledim 🙂 o yüzden -3 oldu aslında sizin dediğiniz dogru.

Gönderildi : 07/07/2009 15:26

(@OrhanAslan)
Gönderiler: 278
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ayrıca linki verilen makaleyi derhal okuyacağım. Bu arada networkümde 3 subnet var ve amacım öğrencilerin ya da demirbaş haricinde bağlanan geçici bilgisayarlar için ayrı bir havuz oluşturmaktı...

Gönderildi : 07/07/2009 16:13

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ayrıca linki verilen makaleyi derhal okuyacağım. Bu arada networkümde 3 subnet var ve amacım öğrencilerin ya da demirbaş haricinde bağlanan geçici bilgisayarlar için ayrı bir havuz oluşturmaktı...

İlgili linkdeki konunun adım adım makalesi portalımızda mevcut.Link vermeden öcne portalda arama yapalım.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/12/28/dhcp-server-uzerinde-mac-adres-tabanl-filitreleme-dhcp-server-mac-address-based-filtering.aspx

Gönderildi : 07/07/2009 16:43

Paylaş: