Forum

Dosya erişim sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dosya erişim sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ufak bir sorun ile karşı karşıya kaldım acil yardımlarınızı bekliyorum

d:/Kullanıcıdosyaları

-Ahmet
                -Mehmet
                -Ali
                -Veli
                -Ale
                -Lale
                -Jale

Gibi kullanıcı dosyaları aynı isimdeki klasörlerde bulunmaktadır. Herkesin erişim hakkı kendisine ayarlı durumda ve kimse kimsenin klasörüne kesinlikle erişememekte idi. Ancak Veli bey bir gün Çıkar gelir "Ahmet ve Mehmetin dosyalarına erişmem lazım sürekli olarak" der. Veli Bey in klasörü içerisine 2 adet kısa yol atanır Ahmet ve Mehmet'in klasörüne giden ve ayrıyeten velinin erişmesi için erişim hakkları verilir. Veli terminal server üzerinde bağlanmaktadır. Grup policy sayesinde veli hiç bir sürücüye erişemez hiç bir klasörü göremez tek görebildigi yer ise belgelerim klasörüdür. Bu klasörde gerekli dosyaları ve 2 adet kısa yol vardır. Buraya kadar herşey güzel. Ancak Veli excel programını çalıştırdıgı zaman Tüm kullanıcılar yani yukarıda adı geçen tüm klasörlere erişmektedir. Bunu nasıl çözerim. 

Gönderildi : 01/07/2009 19:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Demek ki velinin diğer klasörleri okuma veya listeleme yetkisi bulunuyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2009 19:42

(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member
Konu başlatıcı

🙂 Hocam keşke dediginiz gibi bir sorun olsa hemen çözerdim ancak öyle bir durumda yok. Konuyu araştırır iken adlı bir program buldum . Sanırım server 2003te karşılaşılan bu takım sorunları çözüyormuş ancak terminal server destegi yokmuş 🙁

Gönderildi : 01/07/2009 19:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Sorunun içeriğin görüntülenmesi olduğunu söylüyorsun . Yani senin sorununun "Access-Based Enumeration" ile bir ilgisi yok. Neden dersen ben bir klasörü okumamanı istiyorsam zaten yetki vermem olur biter , sen görsende okuyamazsın , ama sen diyorsun ki diğer kişilere ait olan klasörleri okuyabiliyor bunun tek nedeni izninin olması... yok diyorsan da bence kontrol et , kişi olarak vermemiş olabilirsin ancak gruptan dolayı alıyor olabilir .. daha neti o klasör üzerindeki o kullanıcı izinlerini kontrol et göreceksin okuma vb bir izninin olduğunu

daha fazla bilgi için

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/07/2009 13:09

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Merhaba hakan hocamın dediği gibi izinleri "effective permisions" kısmından kontrol eder misin?

effective permisionsda kişinin o klasörde toplamda ne kadar izinleri olduğunu görebilirsin.

Kolay gelsin,

Gönderildi : 02/07/2009 13:31

Paylaş: