Forum

Network yapısı

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network yapısı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
346 Görüntüleme
(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadslar,

ilk önce yapıyı anlatarak başlıyım.

1 adet GHDSL bağlantı (cisco 878)

1adet VDSL bağlantı ve Fortigate 80CM firewall mevcut.firewall a sadece VDSL i aktardım.Cisco şuan firewall dışında

4 adet 2003 Enterprise server var.Bunlardan biri Mailserver, biri Terminalserver, biri Sqlserver birtaneside Connector makina.

Mail server (Dc) ip'si :192.168.5.12  Gateway: 192.168.5.1      DNS: 192.168.5.12

Terminalserver :     192.168.5.13     ''                     ''                               ''

SqlServer :(adc)     192.168.5.14    ''                      ''                              '' 

Connector:             192.168.5.15    ''                      ''                              ''

Serverlarin hepsi  GHDSL ile nette.  Local kullanicilar ise VDSL ile internete çıkıyor.

Şimdi sorun ise şudur; GHDSL baglantisinda bir sorun oluştu diyelim server lar down oluyor .Local kullanicilar VDSL ile bağlandığı için onlar nete çıkabiliyor.

Ancak Server lar down oldugu için Mail server çalışmıyor ve dışardan mail gelmiyor tabi.Sql server falanda işini yapmiyor  bu nedenle muhasebe programına gerekli faturalar  düşmüyor.Dolaiyisiyle sistem durmuş oluyor.

GHDSL gittiginde ben vdsl ile çalışmaya nasil devam ederim,yani VDSL i GHDSL in yedeği yapmak istiyorum.Gerekli route ları ve configurasyonu nasıl yaparım? Yardımlarınızı rica ediyorum..

Gönderildi : 01/07/2009 15:27

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

işyeşinin devam etmemesi normaldir. çünkü sizin G.dat ile adsl ip'leriniz faklı.

dolayısı ile terminal servera bağlanmak isteyenler bağlanamayacaklar. bağlanmalarını sağlamak için ADSL real ip sine gelen RDP isteklerini modem üzerinden terminal servera yönlendirmeniz gerekir.

mail serverın çalışmaması da bundandır. mx kayıtlarınız g.dat hatta yönlendirilmiş olduğundan çalışmayacaktır. ancak çalışmasını istiyorsanız isp kanadında mx yönlendirmesi yapılabilir. öncelikler atanarak tanımlamalar yapılabilir. dolayısı ile birisi kesilince diğer hattan mail trafiği devam edebilir.

kolay gelsin

Gönderildi : 01/07/2009 20:23

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

tesekkurler hocam bunlari yapacagim.

Gönderildi : 08/07/2009 19:23

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hocam kullanicilar terminal server'a baglanti yapmiyorki RDP isteklerini terminal server'a neden yapiyorum,tam olarak anlayamadim, yardimci olurmusunuz?

Gönderildi : 09/07/2009 12:19

(@selcukcinan)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhaba,

Bence yapına 2 wan interface olan bir firewall katman gerekiyor.Satatic route ile bu problemini çözebilirsin.Önerim Fortigate.

Saygılar

Gönderildi : 11/07/2009 16:55

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yapıyı tamamlamam için yardım edermisiniz lütfen

Gönderildi : 02/07/2010 20:37

Paylaş: