Forum

win server 2003 te ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

win server 2003 te iss userinde smtp server

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
413 Görüntüleme
(@huseyin_ISIK)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar merhabalar forumda arastirdim ama bulamadim umarim terar bir konu acmamisimdir soyle bir problemim var bizim kendi sirket bunyemizde kullandigimi bir serverimiz car bu server ad + dn + iss + smtp ve pop3 var ve sirketimize ait 2 adet domain host ediliyor ve 50 kadarda mail kullanicisi var fakat mail icin herhangi bir ekstra bisey kurmadim iss ile gelen smtp ve server 2003 un kendi pop3 nu kullaniyorum tabi kullanicilar ad de tutuluyor soyle bir sikinti var oda smtp relay a acik kaliyor mail gelip gitmesi icin adsiz erisimi acmak durumunda kaliyorum gecis iplerinden evet sinirliyorum belli olcuye kadar ama yinede olmuyor bir iki yerde soyle bir sey duymustum sanirim linuxte script varmis ve kimlik dogrulamasini gecen kisinin ip si otomatik izinli ip ye atilip mail gondermesi saglaniyormus normalde butun ip lere kapali ama sadece kimlik dogrulamasini gecen kullanicinin ip si o an icin listeye ekleniyor ve mail atabiliyor buna benzer biseyi server 2003 te yapabilirmiyiz veya relay icin nasil bir cozum onerirsiniz surekli ip kapatip ip acmaktan biktim herkeze simdiden tesekkurler

Gönderildi : 24/06/2009 16:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

IIS ile beraber gelen smtp üzerinde relay kapalıdır ve açmak zorunda değilsiniz. SMTP için varsayılan durumda kimlik doğrulamak mail göndermek için yeterlidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/06/2009 18:36

(@huseyin_ISIK)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet var fakat soyle bir sikinti oluyor eger atsiz erisimi kapatirsaniz sunucu disaridan mail kabul etmiyor yani atiyorum [email protected] mail adresine hotmailden yada herhangi bir sunucudan mail kabul etmiyor yisi ile atsiz erisimi acmak durumunda kaliyorum adsiz erisimi acincada relay yapiyolar:( adsz erisimi kapatiktan sonra hotmailden gelen postmaster maili

Reporting-MTA: dns;snt0-omc2-s19.snt0.hotmail.com
Received-From-MTA: dns;SNT105-W33
Arrival-Date: Thu, 25 Jun 2009 00:38:04 -0700

Final-Recipient: rfc822;[email protected]
Action: failed
Status: 5.7.3
Diagnostic-Code: smtp;530 5.7.3 Client was not authenticated

Gönderildi : 25/06/2009 13:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hüsyin bey ; adsız erişim zaten açık olmak zorunda. Adsız erişim bir mail server ın sizin mail serverınıza mail göndermek üzere smtp protokolunu kullanarak bağlandığı sırada uygulanacak kimlik doğrulama yöntemidir. Anonim olarak isimlerdiğimiz bu durum zaten aynı şekilde kalacak.

Relay yani iletme ise tamamen farklı bir olay olup aynı sekmedeki en alt bölümde bulunan ayarları kontrol etmeniz gerekli.

yani standart olarak bir windows 2003 smtp üzerinde ; her mail server dan mail alacak şekilde ayarlanmış ancak iletmek için ise sadece kimlik doğrulama şartı koşulmuştur. iletme ise ; bir mail istemcisinin sizin server üzerinden başka bir mail server a mail gönderme isteğidir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/06/2009 17:42

(@huseyin_ISIK)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey merhabalar o tik te  isaretli ama yinede relay yapiliyor http://www.dnsgoodies.com/   ip adresi 195.174.246.59 ip adresi serverin ya ayarlariyla ilgili bir sikinti var yada benim atladigim bisey var:( kendimde deniyorum herhangi bir kullanii adi yada sifre olmadan direk mail atiyor su anda eger ip tanimli ise 🙁

Gönderildi : 25/06/2009 20:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hüseyin bey ;

ip tanımlı ise tabiki relay gerçekleşecek ; oradaki menüde relay için ya ip yada kimlik doğrulama şartı var. Buda siz oraya kimlik doğrulama yapamayacak sistemler için ip yazacaksınız anlamına geliyor.

örneğin bir kullanıcı outlook veya outlook express veya thinderbird veya windows mail her ne kullanıyor ise kullansın kimlik bilgisini bu programlar üzerinden verebilir . Ama olurya siz 3 party bir yazılım ile zaman zaman sistem bilgisi için mail atmanız gerekiyordur veya linux bir server bir takım  bilgileri maillemek için sizin mail serverı kullanacaktır ancak kimlik bilgisi vermiyordur. Bu gibi durumlarda ise ip yazabilirsiniz.

Gönderildi : 26/06/2009 14:49

(@huseyin_ISIK)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tskler hakan bey yardimlariniz ve deteginiz icin hala relay acik gorunuyor ama relay atmiyor denedim beni yaniltan relay test siteleri sanirim su anda bile relay acik diyor ama normalde atmaya ugrastiginizda atmiyor 😉 tekrar tskler

Gönderildi : 29/06/2009 13:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sorununuzun çözülmesine sevindim Hüseyin bey.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/06/2009 17:17

Paylaş: