Forum

dns çöz&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns çözümlemesi

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
512 Görüntüleme
(@turgay_kara)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese kolay gelsin

Benim sorunum dns isim çözümlememesi yani client bilgisayarların domain'e dahil olmaması. Yeni bir AD kurdum dns yapılandırdım PTR recordlarınıda yaptım ama bi türlü nslookup yaptığımda ismi çözemedi haliylede client lar domaine dahil olamıyor. Başka ne yapabilirim.

Gönderildi : 15/06/2009 19:15

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

PTR ı elle oluşturmanıza gerek yok, yeni bir reverse kaydı yapın clientlar domaine girdikçe PTR kayıtları update olur

clientlarda dns olarak server ı gördüğünden emin olun,

dns de problem olmadıgından emin olun

dns event larına göz atın

Gönderildi : 15/06/2009 19:19

(@turgay_kara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

DNS sunucusu Active Directory'den 1.168.192.in-addr.arpa bölgesini yüklemeye çalışırken 32 hatasıyla karşılaştı. DNS sunucusu bir sonraki zaman aşımı döngüsünde bu bölgeyi yüklemeyi yeniden deneyecek. Bu, Active Directory yükünün yüksek olmasından kaynaklanabilir ve geçici bir durum olabilir.

log da böle bi hata vermiş

Gönderildi : 15/06/2009 19:27

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Peki client'ları domain netbios name ile join edebiliyormusunuz?

ör: deneme.local yerine sadece deneme ile

Gönderildi : 16/06/2009 01:25

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

serhat hocam arkadaş ortama wins kurmadıysa sanmıyorum netbios ile member olacağını clientlerin dnsleri dc nin ipsi verdigine eminmisin ?

Gönderildi : 16/06/2009 01:43

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

serhat hocam arkadaş ortama wins kurmadıysa sanmıyorum netbios ile member olacağını clientlerin dnsleri dc nin ipsi verdigine eminmisin ?

WINS kurulu olmadan da NETBIOS ile domain e join olunabilir sevgili cemengin.

Server'da 

net stop netlogon
net start netlogon
ipconfig /registerdns

komutlarını çalıştırın son olarak da dcdiag /netdiag komutlarıyla kontrol edin dns ve dc de problem var mı..

Gönderildi : 16/06/2009 01:48

(@serhatakinci)
Famed Member

Peki sen emin misin 🙂 ?

Gönderildi : 16/06/2009 02:28

(@turgay_kara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

WINS kurulu olmadan da NETBIOS ile domain e join olunabilir sevgili cemengin.

Server'da 

net stop netlogon
net start netlogon
ipconfig /registerdns

komutlarını çalıştırın son olarak da dcdiag /netdiag komutlarıyla kontrol edin dns ve dc de problem var mı..

Komutlarsa çözüm olmadı. wins kurmadım sadece AD ve DNS olacak ama bi türlü dns çalımıyor. nslookup yaptığımda ismi çözemedi loglarda şöle bir hata kaydı var.

DNS sunucusu, bu bilgisayarın ağlara farklı veya geçersiz DNS ad alanlarıyla bağlanması nedeniyle, bu bilgisayarın yerel bilgisayarın IP adresiyle yaptığı ağ bağlantılarını tercih edilen DNS sunucusu olarak yapılandıramadı. Bu bilgisayarın tercih edilen DNS sunucuları değiştirilmeden önce, bir veya daha fazla ad alanında ad çözümlemesi gerçekleştirmek için yerel DNS sunucusunun el ile yapılandırılması gerekir.

Bu bilgisayarın yerel bilgisayarın IP adresiyle yaptığı ağ bağlantıları tercih edilen DNS sunucusu olarak yapılandırılmamışsa, bu bilgisayar DC konum belirleyici kayıtlarını DNS'ye otomatik olarak kaydettiremeyebilir. Bu kayıtların yokluğu, diğer Active Directory etki alanı denetleyicilerinin ve etki alanı üyelerinin bu etki alanı denetleyicisinin konumunu belirlemesini engelleyebilir.

Kullanıcı Eylemi:

%SystemRoot%\system32\config\netlogon.dns dosyasında numaralandırılan DC konum belirleyici DNS kayıtlarının yerel DNS sunucusuna kayıtlı olduğundan emin olun. Bu kayıtlar DNS'de kayıtlı değilse:

a) Bu DNS sunucusu için ana DNS bölgesine Active Directory etki alanı adıyla eşleşen bir temsilci ekleyin VEYA

b) Yerel DNS sunucusunu uygun kök ipuçları ve ileticilerle yapılandırın (gerekirse) ve bu bilgisayarın yerel bilgisayarın IP adresiyle yaptığı ağ bağlantılarını tercih edilen DNS sunucusu olarak yapılandırın. DNS altyapısı düzgün yapılandırılmadıkça DNS sunucularını tercih edilen veya diğer DNS sunucuları olarak kullanan diğer bilgisayarlar bu etki alanı denetleyicisinin konumunu belirleyemeyebilir.

el ile yapılandırmadan bahsetmiş onuda denedim.

Gönderildi : 16/06/2009 13:52

(@serhatakinci)
Famed Member

Peki DNS sunucusunun TCP/IP ayarlarında DNS Adresi olarak ne tanımlı?

Gönderildi : 16/06/2009 13:56

(@turgay_kara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

modem ip si yani 192.168.1.1

reverse lookup zone kaydıda 192.168.1.x olarak yapıldı dns oluşturulduğunda kayıtlar otomatik olarak gliyor.

Gönderildi : 16/06/2009 14:02

(@serhatakinci)
Famed Member

Modem IP si olmaz.. Problem bundan kaynaklanıyor.

DNS sunucular DNS olarak kendini görmeli. Bu bir kuraldır.

Modemi ise DNS üzerinde forwarder olarak tanımlarsınız.

Gönderildi : 16/06/2009 14:06

(@turgay_kara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ettim yardımlarınız için sorun halloldu acemilik zor biraz 🙂

Gönderildi : 16/06/2009 14:15

(@serhatakinci)
Famed Member

Rica ederiz. Forumlarımız bunu için var 🙂

Gönderildi : 16/06/2009 14:21