Forum

2003 Server üz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 Server üzerinden Active Directory Kullanıcılarına Kısıtlama...

35 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
985 Görüntüleme
(@ozcanozkoker)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Ben forumlarda ve konularda araştırdım, bulduklarımı uygalamaya çalıştım ama bir türlü beceremedim yada bir yerde sürekli hata yapıyorum. Şimdi Windows 2003 Enterprise Server üzerine kurulu DNS, DHCP ve Active Directory mevcuttur. Active Directory içinde Yeni olarak bir yapısal birim oluşturdum, içerisine ayrıcalıklı kullanıcılar yerleştireceğim. Yapısal birimin özelliklerine tıklayarak ordan Group Policy bölümünden yada indirip kurmuş olduğum Group Policy Management bölümünden gerekli ilkeleri düzenliyorum, fakat ne yaptıysam bir türlü bu yapısal birim içinde ki kullanıcılara bu kısıtlamaları getiremedim, mesela en basitinden ayarlıyorum, başlat çubuğundan "çalıştır" ın kaybolmasını uyguluyorum ama bir türlü bu gruba uygulanmıyor. Ne yapmam gerekiyor yada nerde yanlış yapıyorum önerisi olan varmı? İstediğiniz yerden resim çekip gönderebilirim, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler...

Gönderildi : 14/05/2009 21:48

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Oluşturmuş olduğunuz GPO'yu OU'ya link ettiniz mi?

Üstten gelen mirası da devre dışı bırakın. OU'ya sağ tıklayın ve Block Policy Inheritance tıklayın. Group Policy Management üzerinden yapıcaksınız bu işlemi.

ardından gpupdate /force komutunu çalıştırın komut satırından.

daha sonra tekrar bakın bakalım.

kolay gelsin

Gönderildi : 14/05/2009 22:14

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mümin arkadaşım cevap için çok teşekkürler ama birşey rica edicem, bu kısımda biraz acemi kaldım sanırım, sıra ile gidelim; "Oluşturmuş olduğunuz GPO'yu OU'ya link ettiniz mi?" derken OU nun ne olduğunu tam anlamadım bide link ettinizmi derken sağ tıkladığımda link enable yazıyor ve orası klikli aceba onumu kast ettiniz?

"Üstten gelen mirası da devre dışı bırakın. OU'ya sağ tıklayın ve Block Policy Inheritance tıklayın. Group Policy Management üzerinden yapıcaksınız bu işlemi." Zaten işlemlerimi Group Policy Management üzerinden yapıyorum ama OU'nun ne olduğunu bilemedim çok özür dilerim onun için sağ tıklayamadım 🙂

"ardından gpupdate /force komutunu çalıştırın komut satırından" tamam bunu biliyorum en son bunu yapacağım ama üsttekileri biraz daha açık anlatırsan minnettar kalacağım, teşekkürler...

Gönderildi : 14/05/2009 22:22

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kurcalarken ne olduğunu buldum fakat dediklerinizi yaparken yanlış birşey yaptım. İMDATT nasıl düzelteceğim şimdi? Server üzerinde kısıtlama oluştu gpupdate /force yaptığım anda çalıştır gitti yönet'e giremiyorum, Group Policy Management'i açamıyorum nasıl düzeltebilirm lütfen yardım...

Gönderildi : 14/05/2009 23:15

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

dcgpofix komutunu kullanabilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/833783

Gönderildi : 14/05/2009 23:19

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ama nasıl uygulayacağım? Çalıştır bile yok hatta şimdi fark ettim masaüstünde ve hiçbiryerde birşey açamıyorum, Kısıtlamalar nedeniyle kullanamassınız yöneticinize başvurunuz diyor? Lütfen çok kötü bir durumda kaldım nasıl düzeltebilirim...

Gönderildi : 14/05/2009 23:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

OU = Organizational Unit türkçesi Yapısal birim, link enable yazıyorsa ok...

Group Policy Management açınca domaininz altındaki yapısal  birimleri orda da görürsünüz ve siz Run menüsünün olmasını istemediğiniz yapısal birime sağ tıklayın ve üstten gelen mirasları engelle yada Block Policy Inheritance olarak geçer ingilizcede...

şimdi yatığın ayarlar devreye girdi ve sen bunları geri almak istiyorsan eğer ya GPO'yu yeniden düzenliceksin yada GPO'yu resetleyeceksin. resetlemek için de dcgpofix komutunu çalıştırabilirsin. ha dersen ki Run (Çalıştır) gitti ozaman da Başlat - Programlar - Donatılar altında Komut satırı var onu aç ve komut satırından dcgpofix yaz. aynı şekilde gpupdate /force komutunu da oradan yazabilirsin.

ayrıca group policy managementa illa da çalıştırdan girmek zorunda değilsiniz yukarıda da söylediğim gibi donatılar altındaki komut satırını çalıştırın ordan da yazarak girersiniz. yada group policy management zaten Yönetimsel araçlar altında kısayol atar kendisine oradan da çalıştırabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 14/05/2009 23:31

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

olmuyorrrr.. ne yaptıysam bütün tıkladığım heryerde hatta tarif ettiğiniz komut isteminde bile "Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle, bu işlem iptal edildi. Lütfen sistem yöneticinize başvurun." uyarısı veriyor. Ne yapmalıyım şimdi, sakin olmaya çalışıyorum ama hastane server'i ve şuan sql e de erişim sağlanamıyor. Başka fikri olan varmı aceba, ne yapabilirim?

Gönderildi : 15/05/2009 01:01

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Bu tür işlemler için daha temkinli olmanızda yarar var, mümkünse sanal bir sistem kurup onun üzeride testlerinizi gerçekleştirin.

Çözüm ise http://support.microsoft.com/kb/324800

Gönderildi : 15/05/2009 01:36

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gece gece sizide zahmete soktum özür dilerim ama bu makalede de yazılanlar da olmuyor ne istersem yetkin yok diyor, explorer bile açılmıyor. Ne oldu birden anlamadım. Resmini gönderiyorum aşağıda bu işin başka bir çözümü olmalı aceba bu işlemi güvenli moddamı yapacağım? Bu şekilde hiçbir yere ulaşamıyorum bile 🙁

Gönderildi : 15/05/2009 01:59

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, günaydın arkadaşlar. Bu olaya çözümü olan varmı yoksa gece format mı atmam gerekecek? Güvenli Kipte denemedim, aceba güvenli kipte bu olayı düzeltebilirmiyim?

Gönderildi : 15/05/2009 11:53

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

günaydın merhaba,

Bu aşamalar formatı düşünme hele böyle bir sorun için, okuduğum kadarıyla sorun default domain policy ayarlarını bozmuşsun, bunu en başa yani active directory ilk kurulduğundaki ayarla dönmek için

başlat->çalıştır->cmd->dcgpofix

yazarak entere bas daha sonra oturum kapatıp yeniden aç, muhtemelen sorun çözülecek eğer çözülmezse hata kodu ve açıklamalarıyla tekrar yazarsan sorunu daha net anlarız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2009 12:13

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Günaydın Mustafa Bey, yukarı da yazdıklarım gibi normal oturumda hiçbirşey yapamıyorum. Değil başlat çalıştır, Bilgisayarıma sağ bile tıklayamıyorum. yani ufacık bir dos penceresi açabilsem hemen dcgpofix yazcam ama dediğim gibi nereyi tıklarsam tıklayayım, bana kısıtlama sebebiyle erişiminiz engellendi uyarısı veriyor. Bu durumda zaten ne yapacağımı şaşırdım, yani şöyle söylim, şuan da Server da Administrator kullanıcısı ile girebildiğim hiçbir yer yok... Yeniden başlatamadım şu an içindeki bir program kullanılıyor o sebeple baştan başlatamıyorum, başlatabildiğimde güvenli modda açılıyormu yada güvenli modda bu komutu uygulayabiliyormuyum ona bakacağım, başka çözüm yok sanırım?

Gönderildi : 15/05/2009 12:22

(@mustafatasci)
Üye

peki şunu bir deneyebilir miyiz,

Masa üstünede iken, mouse sağtuş-->new-->Text Document-->dcgpofix  kaydedin fakat kaydederken uzantısını .bat yapın,

örnek:   ad.bat

şeklinde sonru bunu çalıştırmaya çalışın bakalım olacak mı?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2009 12:34

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Peki şöyle bir şey deneseniz uygulamış olduğunuz policy'leri manuel olarak kaldırıp oturumu kapatıp açtığınızda da sorun vericek mi.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 15/05/2009 12:46

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ewet o şekilde kaydedebildim fakat çalıştırmak istediğimde gene aynı sorunu veriyor. Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar sebebiyle diye başlayan o densiz uyarı 🙂 artık gülebiliyorum yaa geceden beri çok uğraştım, ümidim kırılmaya başladı.

Gönderildi : 15/05/2009 12:49

(@mustafatasci)
Üye

....................................................................

Gönderildi : 15/05/2009 12:54

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tabii ki bağlanabilirsiniz ama önce terminal server i açmam lazım ve bilgileri özelden vermem lazım. Burda özel mesaj yazabiliyorum dimi?

Gönderildi : 15/05/2009 12:58

(@mustafatasci)
Üye

inan bilmiyorum hocam,

ama istersen ...........................................  eklersen buradan da bilgileri paylaşabiliriz.

Gönderildi : 15/05/2009 13:03

Sayfa 1 / 2
Paylaş: