Forum

active directory &#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

active directory üzerine yeniden ad

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
439 Görüntüleme
(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

Kolay gelsin arkadaşlar..

geçen hafta uğur arkadaşımızın ilgisi ile epey kafa yorduğumuz SAĞLIKLI ÇALIŞMAYAN AD ile ilgili olarak, active directory yeniden yükleme
kararı aldım.. kurulum,yapılandırma vs.. ile ilgili pek sorunumuz yok...şunu sormak istiyorum uzman arkadaşlarıma...şuan faal olarak çalışan bir
domain sistemimiz var..ancak bu sistem üzerinde exchange 2003 çalışmıyor..(domain sağıklı çalışmadığından)
var olan sistemi kaldırıp yeniden yani sıfırdan domain kuracağım ancak şuan da tüm makinalar mevcut domain üzerinde..

yeniden domain kurmadan önce neler tavsiye edersiniz...yani öncelikle neler yapmalıyım.mesela mevcut pc leri domainden çıkarmam gerekirmi,yoksa direk domaini kurup yavaş yavaş pc leri yeniden aynı domaine mi dahil edeyim..yani tecrübelrinize dayanarak şuanda sağlıklı çalışmayan bir domaini ki (tüm pcler bu domain üzerinde) kaldırıp yapılandırmak için nasıl bir yol haritası izlemeliyim..dediğim gibi domain kurup yapılandırma vs...sorunum yok....mevcut makaleleri inceledim...hemen hemen hepsi sıfır kurulum için yazılmış yada ben gözden kaçırdım bilemiyorum ama mevcut sorunum ile ilgili en azından bana bir yol haritası çizebilirseniz tecrübeleriniz ışığında çok faydalı olacak..

teşekkürle iyi çalışmalar....

Gönderildi : 10/05/2009 15:46

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Pc'lere kesinlikle dokunmayın.

tüm domain (AD, ISA EXCHANGE vs) kurun.

Exchange server ismini eski serverla aynı verin. 

Active Directory'deki Userların isimleride eski domaindeki userlarla aynı olsun.

Bunları Yaptıktan Sonra PClere dokunmadan serverlarını test edin. (DCdiag, Netdiag)

Herhangi bir problem yaşamazsanız eğer

ProfWiz isimli programı clientlerde calıstırarak Mevcut Pcleri extra herhangi bir işlem yapmadan Yeni Domaine alabilirsiniz.

Profwiz,  Masaüstünü belgelerimi Exchange ayarlarını Pop3 Ayarlarını yani kısacası herseyi Bir tıkla eski domain hesabından yeni domain hesabına tasıyor.

Takıldığınız yer olursa burdan sorabilirsiniz.

Gönderildi : 10/05/2009 18:15

(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

ok teşekür ederim çok güzel bir yol haritası oldu benim için....

çalışmalardan sonra sizlerer sonucu bildiririm...

iyi çalışmalar....

Gönderildi : 10/05/2009 21:16

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Rica Ederim. Hertürlü Sorunuza Bu posttan devam ederek yanıt arayabilirsiniz. Elimizden geleni yaparız.

Gönderildi : 11/05/2009 01:51

Paylaş: