Forum

Wireless ile WAKE O...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Wireless ile WAKE ON LAN özelliğini aktif etme

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
7,971 Görüntüleme
(@istek61)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

notebookumu uyku modundayken uzaktan WOL tarzı bir özellikle açmak istiyorum.

iki notebookum üzerinden de ne denediysem başaramadım.

intel dualband wireless AC-7260 kullanıyorum.

güç yönetiminden sihirli paketler aktif.

gelişmişten wake on magic packet aktif.

bilgisayar ip si modem üzerinden 8000 portuna açık.

ethernet üzerine baglı bilgisayarları açabiliyorum. wifi modemlileri açamıyorum.

bir ince detay varsa üstatlar bilir dedim.

internette bu konuda wifi üzerine fazla bilgi yok.

wifi kartlara uyku modundayken gelen paketleri nasıl dinletebiliriz.

şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/02/2020 18:46

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Yeteri kadar araştırdıysanız cihazın desteği olmadığından yapamıyor olabilirsiniz. Şöyle ki wowlan çalışması için mini wifi card'ın desteği olması yetmez cihaz da desteklemeli yani bios da wifi kartı dinleyip aktif tutacak wowlan s5 desteği olması lazım ki uyanabilsin, açılabilsin. Bu desktop'lar da wol için de geçerli ama bu yaygın olarak anakartlar üzerinde destekli geldiğinden pci bridge dinleniyor ve cihaz uyanabiliyor. 7260'ın desteği var mı bilmiyorum dokumantasyona bakmak lazım driver advancad da göründüğüne göre demek ki var ancak laptop modelinden de emin olmanız gerekli. Bu yetenek bildiğim kadarıyla genellikle vPRO destekli laptoplarda olur onlarda kurumsal modellerdir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/02/2020 19:27

(@istek61)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkürler ibrahim bey. 

evet  benimde araştırmalarım genelde server modellerde görülen vPRO kartları gösteriyor.

yine de bir şansımı deneyeyim bazen windowsun gizemli ayarlarında da birşeyler olabiliyor.

kart özelliklerinde çok fazla bilgi çıkıyor magic paketler de dahil. fakat işe yaramıyorlar.

yine en mantıklısı ethernet onda da kablo kirliliği var.

yine de basit çözümler işin usb wireless kart bilen varsa model yazabilirse sevinirim.

Gönderildi : 29/02/2020 02:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

https://superuser.com/questions/675958/how-to-make-a-usb-wireless-adapter-to-support-wowlan

İşte cihazın firmware desteğinde varsa ve çalışmıyorsa windows ayarlarına odaklanmak lazım. Ben marka modellerin spec listelerinde wowlan denk gelmiyorum açıkçası ayrıntı dokumanlarda olabilir ama zaten üretici bunu koymuşsa bios'a da bir seçenek halinde bu options koyar diye düşünüyorum. Intel bunu geliştirmiş uygulamış ama talep görmediği için cihaz üretici tarafında karşılığı yok sanıyorum yoksa uygulamak çok zor değil. WOL desteği dahi olmayan çok fazla mobile cihaz var dünyada. vpro sadece server board'larda olmaz zaten client control çözümü sunucularda markaların kendi çözümleri var. vPRO workstation'larda yaygın laptoplarda da var ama genelde üst seviye kurumsal modellerde var biz de satın alırken kurumsal sınıfları alıyoruz ama en üst segment model seviyesini almıyoruz genellikle ve bunların tr stokları yok yada çok düşük sipariş usulü oluyor. 
Evet usb adapter'larda olma ihtimali var ben denk gelmedim özellikle ürün gören varsa paylaşır ve orada da bios usb s3 s5 desteği şart. Bunun olması daha yaygın çünkü usb keyb mouse dan wake up sinyali almak daha fazla uygulanmış durumda.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/02/2020 14:30

Paylaş: