Forum

Windows dosya payla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows dosya paylaşımı 445 port hakkında

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
8,530 Görüntüleme
(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kendi bilgisayarıma gerek telefondan gerekse iş yerimdeki bilgisayardan paylaşıma açtığım klasörlere erişiyorum. Bunun için modemden 445 numaralı portu açtım. Ancak default olarak bu port \\xxx.xxx.xxx.xxx şeklinde bağlanıldığında direkt olarak windows kullanıcı adı şifre ekranı geliyor. Modemden 445 numaralı portu örnek olarak 44445 numaralı porta çevirdim. Ancak malesef windows \\xxx.xxx.xxx.xxx:44445 gibi bir parametreyi kabul etmiyor. Bunun bir çözümü veya farklı bir yolu var mıdır?

Gönderildi : 10/07/2019 16:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Modemden 44445 nolu portu 445 nolu porta yönlendirmeniz lazım, yani Windows 445 dinler, farklı bir istek gelir ise onu dinlemez. Bu işi modemde nat ayarlarından yapacaksınız yani örnek dışarıdan gelen 3390 nolu portu içerideki x.x.x.x sunucusuna 3389 olarak yönlendirmek gibi.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2019 17:14

(@muhammedyucal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan abi Merhaba,
Bahsettiğin durumu zaten yaptım. 44445 to 445 yaptım. Ancak paylaşıma girmek için windows adres çubuğu veya çalıştır kısmına \\x.x.x.x yazdığımız zaman 445 dışardan kapalı olduğu için zaten erişim sağlanmıyor. \\x.x.x.x:44445 yaptığımız zamanda windows bu komutu reddediyor.

Gönderildi : 10/07/2019 22:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bence Modem ayarlarını kontrol et, örnek bunu 3389 için dener misin bakalım o çalışacak mı daha basit bir protokol çünkü.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2019 23:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

https://www.thewindowsclub.com/smb-port-what-is-port-445-port-139-used-for
https://www.techrepublic.com/forums/discussions/forwarding-windows-file-sharing-ports-in-dsl-routers/

Yanlış anlamadıysam şayet bu tip bir erişim için sadece 445 yeterli değil 137,138 gibi portlarda açılmalı.
Ve NAT 'lasanız da bu tip portları dışarı açmayın kesinlikle. VPN kullanın. SMB routing vs tehlikeli artık. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/07/2019 13:34

(@muhammedyucal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Hakan Uzuner

Bence Modem ayarlarını kontrol et, örnek bunu 3389 için dener misin bakalım o çalışacak mı daha basit bir protokol çünkü.

3389 u rahat bir şekilde yönlendirebiliyorum. (yönlendirme portumu 3390 olarak varsayıyorum. 3389 -> 3390)
bağlanırken de x.x.x.x:3390 şekilde bağlanabiliyorum sorun yok 🙂 ancak aşağıda screenshot olarak vereyim daha iyi olur.

445 to 445 yaptığımda

1
2

Modemden 445 to 44445 yaptığımda ise;

3
4
5

İbrahim hocam 137 138 gibi portlarında açılması gerektiğini vurgulamış. Ancak sadece 445 to 445 ile erişim sağlayabiliyordum. bu yüzden 100 lü portları aktif etmeye gerek duymadım. SMB portlarının açık olmasının getirdiği riskleri de biliyorum. Zarar verebilecekleri herhangi bir dosya veya sistem yok bu yüzden içim rahat 🙂

Gönderildi : 11/07/2019 16:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sen böyle yazınca 20 yıllık sektör ömrümde hiç bu hareketi görmediğimi fark ettim

\\x.x.x.:port numbar

muhtemel bu çalışan bir şey değildir, yani UNC path port number desteklemiyordur işin özü bu aslında. Yani bunu yapamazsın.

Zaten madem önemsiz, madem riskli bir şey yapıyorsun 445 i açsan ne 4445 i açsan ne, zaten 3389 yerine 3390 da açsan port tarayıcılar ile bunun hangi hizmeti dinlediğini zaten çok hızlı bir şekilde buluyorlar.

Özetle boşuna zaman kaybetme bu şekilde kullanamazsın.

Gönderildi : 11/07/2019 17:27

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Basit düşünün, VPN kullanın. Daha basit düşünün statik ip edinin ve erişimi sadece bu ip'ye açın. 👍 

Gönderildi : 11/07/2019 18:10

(@muhammedyucal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Nedense ben hep olmazlarla geliyorum foruma 🙂 Neyse en azından böyle bir şeyi yapamayacağımızı da öğrenmiş olduk. Herkese yardımları için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız ❤️ 

Gönderildi : 12/07/2019 08:56

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

basitçe windows üzerine 10 dakikada softether kurup, istediğiniz yerden erişim sağlayın, daha güvenli olacaktır.

portalda makalesi mevcut.

https://www.cozumpark.com/windows-server-2012-softether-ile-vpn-kurulumu/

Gönderildi : 12/07/2019 10:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @muhammedyucal

Nedense ben hep olmazlarla geliyorum foruma 🙂 Neyse en azından böyle bir şeyi yapamayacağımızı da öğrenmiş olduk. Herkese yardımları için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız ❤️ 

Senin olayın bu demek ki, benim gibi Rizeli misin sen de ahaha 🙂

Gönderildi : 12/07/2019 12:11

(@muhammedyucal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Yok abi Rize' li değilim de 😀 Buraya yazmadan önce epey bi deneyip araştırıyorum. İmkansız olduğunu anladığımda buraya yazıyorum. Malum bizim millet imkansızları öyle veya böyle başarıyorlar 😀 Bende bi umut diyorum işte 😀

Gönderildi : 12/07/2019 13:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

@muhammedyucal

Haklısın

Gönderildi : 12/07/2019 16:51

Paylaş: