Forum

Windows 7 güncellem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 güncelleme sorunu

13 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
14.2 K Görüntüleme
(@hasan-karakus)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.Şirket bünyemizde 180 adet bilgisayarımız bulunuyor.100e yakını windows 7 64 bit pro versiyonu.Son günlerde Bu 100 bilgisayarda windows 7 nin bir uptade güncellemesini yapamadığı görülmekte.Bunun ne önemi var yapmayıversin diyebilirsiniz ancak Dosyayı indirdiği için, kullanıcılar bilgisayara kapat komutu verdiğinde güncelleştirme başlıyor ve 10 dakika sürüyor kapanması.Sonrada güncelleme başarısız diye yazıyor.Çok gıcık bir durum.Son derece sinir bozucu.Yapamadığı güncelleme adı KB4534310 .Ektede görünmekte.

İnternette 1 haftadır araştırıyorum ve internette yazan her yöntemi 1-2 bilgisayarda denedim sonuç alamadım.Denediğim yöntemleri kısaca belirtiyorum.

1-windowsun fix aracı ile update onarması yaptım

2- windows klasörü altındaki C:\Windows\SoftwareDistribution da ilgili yerleri silerekte denedim.

3- dosyayı catalogdan manuel indirerek yüklemeye çalıştım.Yükler gibi yapıp en sonunda yüklenmedi diyor.

4-KB4534310 den sonra gelecek olan güncellemeleri manuel indirip kurdum.yinede bu güncellemeyi geçemedim.

5-Belki öncesinde veya sonrasında bir güncellemeye ihtiyaç duyuyordur diyerek kümülatif güncellemeleri yaptım sonuç değişmedi.

Sonuç olarak 2 konuda yardımınızı bekliyorum.

1.Bu güncellemeyi windowsta atlattırma ve bir daha bu güncellemeyi bulamamasını sağlamanın bir yolu varmıdır?

2.Eğer yoksa ben bu sorunu nasıl çözebilirim.İnternetteki yazanlarla bu sorun çözülecek gibi durmuyor.

Gözlemlerim sonucunda belki size yardımcı olabilecek düşüncelerimide aktarmak istiyorum.

Sanırım önceden yapılmış bir veya birkaç güncellemenin kaldırıldıktan sonra bu güncellemenin manuel yüklenmesi sorunu çözecek gibi geliyor bana.Ama neyi kaldırmam gerektiğini bilmiyorum.

Veya microsoft son güncellemelerinde bir hata yaptı ve bunu yüklemeyi engelliyor.

Lütfen bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Kullanıcılarımız çok rahatsız bu konuda.Çözebilecek veya başına gelen bir akıl verirse sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Adsız
Bu konu 3 yıl önce Hasan Karakuş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 21/11/2020 20:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Artık desteği birmiş işletim sistemleri için ne yazık ki insanlar vakit harcamak istemiyor. Size tavsiyem en uygun sürede W10 geçişlerinizi tamamlayın.

Genelde bu tür durumlar için çözümü sadece siz bulabilirsiniz çünkü yama konusunda logları tek tek inceleyip aldığınız hatadaki muhtemel eksik yamayı bulut onu yüklemeyi denemeniz gerekli. Muhtemel onu yüklerken yine eksik bir başka yamayı bulacaksınız. Bu şekilde çok net müşteri tecrübelerim var. Bir müşterimizde bu durumu çözmek için 6 kez eski eksik yamaya kadar dönüp sorunu sonunda çözdük. Çok kritik bir server 2012 olduğu için silemedik, sonra ayağa kaldırdıktan sonra migration yapıp sildik.

https://www.hakanuzuner.com/windows-update-sorun-cozumu/

Başarılar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/11/2020 14:53

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Cevap için çok teşekkür ediyorum hakan bey.Lakin 100 adet Win10 pro işletim sistemi lisansı bu devirde almak kolay değil.Bir anda alınamıyor.Amacamız 6 ay veya 1 yıl daha var olan sistemle devam edebilmek.zaten en fazla 1 yıl içinde geçiş yapacağız.

Sorun ile ilgili logları tek tek inceledim saatlerimi verdim.Fakat bir sonuca gidemedim.Loglardaki söylediği şeylerle hiç bir alakası yok.Birşeyle çakışıyor ama anlamadım.Sanırım bu sorun başına gelen çok var ancak dediğiniz gibi kimse uğraşmıyor.Çoğunun bulduğu çözüme baktımda windows güncellemelerini kapatmışlar.Bu da benim işime gelmiyor açıkcası.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/11/2020 09:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Alternatif çözüm olan Ofline update sistemini kullanabilirsiniz.

https://download.wsusoffline.net/

https://www.youtube.com/watch?v=aXAOvbNJYyE&ab_channel=ElitheComputerGuy buradan nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/11/2020 11:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
Ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
Ren C:\Windows\System32\catroot2 Catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver
dism /online /cleanup-image /restorehealth
sfc /scannow

bu batch'i uyguladığınız halde güncelleme tamamlanmıyorsa kesin eksik güncelleme vardır. Hakan abinin dediği gibi uğraşacaksanız CBS ve update log'ları paralel inceleyerek adım adım gitmeniz gerekli ancak net update adı bulamazsınız muhtemelen, alınan hatalardan yılları kapsayan geriye dönük rollup değişikliklerini çıkarıp uygulamanız gerekli. Bu muydu hatırlamıyorum yıl başında benzerini yaşamıştım bazı cihazlarda geriye dönük 2017'e kadar bulup manuel halletmiştim. Yorucu birşeydi.:) Biraz da tecrübe, kafa dağıtma istiyor çözülmek isteniyorsa web de sorunları görür ama nokta atış çözümü olmadığı için cevapları göremezsiniz bu tip durumlarda, kendiniz çözmelisiniz yada devre dışı bırakacaksınız.

1 yıl daha ısrar etmenizin anlamı yok açıkçası bunu yüklemiş olsanız da bu yıl son daha fazla update alamayacaksınız. Sunucularınız da güncel değilse mayıs ve yaz dönemi update'lerini almanızı tavsiye etmem. Geriye dönük kesin olarak Ocağı çözemezseniz mayıs rollup da da kesin sorun yaşayacaksınız belirteyim.
Biz aynı müşteride Microsoft 365 Business geçişi yaptık inceleyebilirsiniz maliyeti uygundur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2020 02:24

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ibrahim abicim çok teşekkürler.

Bütün logları inceledim ancak tekrar inceleyeceğim.

1 yıl ısrar etmemizdeki ana neden para.2-3 bilgisayardan bahsetmiyorum.100 pc var.Pandemi sürecinde bu rakam maliyetli bir rakam.Ayrıca şu aralar 8 adet serverın yenilenmesi var.80bin TL 1 tanesi.Özel sas ssd disklerle donatıyoruz.Yani yüklü bir maliyet çıkıyor.O yüzden 1 sene devam etmemiz gerekiyor.

Bu sorunu çözmek istememizdeki ana nedense, bilgisayarları kapatırken sinir bozuyor.10 dakika bekletiyor.Güncelleştirmeler yükleniyor bekleyin diyor.Ama açılınca birde bakmışsın yüklememiş.Hergün aynı döngü devam ediyor.

Yukarıdaki yazmış olduğun komutların hepsini denemiştim.Sonuç alamadık.

Cevabın için teşekkürler.Anlaşılan loglarda gözden kaçırdığımız birşey var.Ben daha önce başına gelen varsa kolay yoldan halletmek istedim.Log incelemekte ölüm. 

Gönderildi : 24/11/2020 10:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben olsam örnek tanesi 80TL ye sunucu yeniliyorsan o sunucuları alacağın yere bu sorunu çözdürürdüm 🙂 Misal ben çözerdim 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2020 10:29

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Mantıklı 🙂

Neyse ben kendim uğraşıp çözeyim bari.Çözemezsekte 1 sene idare edelim.Sonra bilgisayarların hepsini yenileyip win10 a geçişimizi birlikte kutlarız 🙂

Gönderildi : 24/11/2020 10:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kolaylıklar.

Gönderildi : 24/11/2020 12:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Eyw.
Denildiği gibi genelliği yok olay örgüsü senin cihazlarının geçmişiyle ilintili o yüzden yalnızsın yada birine yerinde çözdürmelisin.
Aynı döngü gerçekleşir malum wsus var veya yok client çekiyor ancak kuramıyor her seferinde tekrar deniyor çözüm uygulanmıyorsa kapatmak zorundasınız.
Anlıyorum benzer diyalogların içindeyim ancak server os ve client os'ların paralel gittiğini yönetime izah etmelisin. Sen gerekenleri yap almıyorlarsa sorumluluk çöken, eksik kalan, yürümeyen... onlarda olsun. Bu dönem WinXP dönemi gibi değil mecburiyetler var. Server OS'ları güncellediğinde min. da nisan mayıs update'leri almak zorundasın. Yanlış hatırlamıyorsam client'larının kernel ve upd geçmişleri sağlam değilse haziran, temmuz güncellemesi bazılarında çökmeye sebep olabilecek. Son yıl W7 ve 10 update'lerden illallah ettik.:)
Mevcutlarını ve senaryolarını iyi analiz etmelisin. Mesela yaklaşık bir örnek vereyim. Trendmicro bu yıl sonuna kadar sürüm geçişini önerme değil zorunlu kılıyor. Bu sürüm de eski OS'ları desteklemiyor client tarafında bazı şeyler olmayacak gibi gibi. Yani 1 yıl daha... planın çakılabilir iyi analiz etmelisin.
Etkileşimi olmayan aptal terminaller uğraşarak çalıştırılabilir ancak dış dünyaya açık cihazlar sorun üretiyor.
Bizden bu kadar kolay gelsin.:)

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2020 13:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gönderen: @www-rizasahan-com

Merhaba,

Alternatif çözüm olan Ofline update sistemini kullanabilirsiniz.

https://download.wsusoffline.net/

https://www.youtube.com/watch?v=aXAOvbNJYyE&ab_channel=ElitheComputerGuy buradan nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Bunada göz atarsanız işiniz çözülebilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/11/2020 14:05

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

eywalla abi.

Söylediklerini gayet iyi anlıyorum.Logları incelemeye devam ediyorum.Hala bir sonuca gidemedim.Uğraşacağım.

Şirket yönetimine bazı şeyleri anlatmak çok zor oluyor.Yada bazen istediğin kadar anlat olmuyor.İşin para kısmında oluyorlar.Köklüce değişikliğe gitsen meblağ çok çıkıyor.Yavaş yavaş gitsen, "Geçen aldıklarımız neydi, sürekli masraf çıkartma az daha idare edelim derler ." Böyle bir döngüdeyiz.20 yıldır bu sektörde, yüksek mevkideki insanlarla çalışmaktayım.Dos ortamlarını  win 3.1 zamanlarına kadar biliyorum.Win7 den sonra artık hiç birşey eskisi gibi olmadı.Şimdi microsoft bazı şeyleri zorunlu kılıyor ve dediğin gibi herşey birbiriyle paralel gidiyor.Yani çok hızlı değişimler ve geçişler oluyor.Bu geçişlerde şirketlere sürekli masraf getiriyor.

Gönderildi : 24/11/2020 15:31

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com

teşekkürler ama bu benim için bir çözüm değil.Wsus kullanıyoruz zaten ancak catalogdan manuel indirip kursakta yüklenemedi hatası alınıyor.

Gönderildi : 24/11/2020 15:32

Paylaş: