Forum

Windows 10 sysprep ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 sysprep Autounattend.xml dosyası sata driver ekleme

4 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
331 Görüntüleme
(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Aşağıdaki adımlarla bir imaj hazırlıyorum. Bazı bilgisayarlarda disk görünür olmadığından hem kurulum devam edemiyor hem de usb'yi disk olarak görüp formatlıyor.

• Temiz bir kurulum yapıp sysprep başlatıyorum.
  • Uygulamaları kurup windows hazır olduktan sonra windows\system32\sysprep içine attığım unattend.xml (lokal admin user bilgisi ve açılıştaki soruların atlanması var) dosya yolunu ekleyerek oobe komutu ile shutdown yapıyorum.
  • Winpe ile bilgisayarı açıp sürücüyü dism capture image ile wim dosyasını haline getiriyorum.
  • Temiz bir iso içindeki install.wim'i silip kendi wim dosyamı ekliyorum. 
  • İso 'nun ana dizinini de Autounattend.xml (Disk formatlama komutları var) dosyasını atıyorum.

Autounattend.xml dosyası içine gireceğim bir komut ile usb içinden ilgili bilgisayarın sata driver'ını nasıl gösterebilirim?

Gönderildi : 21/11/2023 21:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, windows kurulumunda sürücüleri eklemek için AutoUnattend.xml dosyasında <settings pass="offlineServicing"> bölümünü kullanabilirsiniz. Bu bölümde <component> etiketi altında <DriverPaths> etiketini ekleyerek sürücülerinizi belirtebilirsiniz.

Örnek bir kullanım

<settings pass="offlineServicing">
<component name="Microsoft-Windows-PnpCustomizationsWinPE" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS">
<DriverPaths>
<PathAndCredentials wcm:keyValue="1" wcm:action="add">
<Path>D:\Drivers\SATA</Path>
</PathAndCredentials>
</DriverPaths>
</component>
</settings>

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2023 22:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bu konuya daha önce çok defa değindik W10/11 de 7 zamanında ki gibi global image hazırlayamazsınız. Deployment mimarisi yıllar önce değişti.
Hakan abinin belirttiği O unattend yolları WDS için yarar. DISM ile içine gömeceksiniz makineye özel olur yada WDS kullanacaksınız.

https://www.cozumpark.com/community/3_party-4/daki-bilgisayar-modellerine-ozel-kurulum-sihirbazi/
https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/484554/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/11/2023 00:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

İbrahim' in bu konuda daha çok tecrübesi var, ne diyorsa doğrudur 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/11/2023 09:47

Paylaş: