Forum

Windows 10 da Uzak ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 da Uzak Masaüstü Bağlantısı 60DK uyarısı Hakkında

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
578 Görüntüleme
(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba;
Sanal sunucuya uzak masaüstü ile bağlanıyoruz. Sunucuya windows 10 işletim sistemi yüklü bir bilgisayardan RDP yapılarak bağlantı sağladığımızda aşağıdaki uyarı geliyor.

image

Aynı kullanıcı ile Başka bir windows 10 PC den bağlantı sağladığımızda bu uyarı gelmiyor. Lokal bilgisayar herhangibir AD ye bağlı değil.

İnternetteki çözüm yöntemlerinden olan gpedit.msc içerisindeki değişiklikleri kontrol ettim. Hepsinde Yapılandırılmadı olarak gözükmekte idi. Bunları yapılandırıp (Örneğin uzak masaüstü bağlandı süre kısıtını) Etkinleştirip "Hiçbir Zaman" yaptım. Pc yeniden başlattım olmadı. gpupdate force komutunu çalıştırıp denedim yine aynı uyarıyı veriyor.

Şimdi sanal sunucuda Lisans Problemi olsa, aynı kullanıcı ile başka bir bilgisayardan bağlandığımda aynı uyarıyı alırdım. Problemim lokal pc ile alakalı ama çözüme dair bir veriye ulaşamadım.

Gönderildi : 22/09/2022 12:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Forumda soru sormadan önce lütfen arama yapmayı deneyin.

https://www.cozumpark.com/community/lisanslama-4/remote-desktop-license-issue/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/09/2022 21:19

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam Selamlar;
Forumda arama yaptım; konular benzer fakat çözüm yöntemlerinde Sunucuda RDP bazlı lisans kurulum yönteminin değiştirilmesi yönünde... Bizde problem ise bilgisayar bazında RDP yapılırken alınan uyarı. Yanı A kullanıcı adı ile sunucuya RDP yaptığımızda HP notebook da lisans uyarısı verirken; Yine A kullanıcısı Dell Notebookta RDP yaptığında hiçbir uyarı almıyor. Client bazlı bir sorun yaşıyoruz düşünüyorum. Sunucu bazlı olsaydı A kullanıcısı ile nerden bağlanırsam bağlanıyım aynı uyarıyı alırdım kanaatindeyim.

Gönderildi : 26/09/2022 08:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sen sunucudaki lisans modelini ve lisansları kontrol ettin mi? Zaten lisans modeli makine ise örnek HPE lisanslı makinedir Dell lisanssız, veya Ahnet lisans almış kullanıcıdır Mehmet almamış.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/09/2022 10:44

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam Selamlar;
Lisans Modellerini tekrardan araştırdım.

Sistemde per-device-cal RDP lisansı kullanılıyor. Sizin de bildiğiniz gibi; Bu lisans modelinde sisteme RDP yapan her bilgisayar için bir adet RDP lisansı harcanıyor.

Başka bir seçenek olan per-user-cal lisans modeli var fakat bu lisans modeli için Active Directory yapısına geçilmesi lazım sanırım.

Beni yanılgıya iten durum şu oldu: örneğin necati kullanıcısı Hp notebook ile 60DK uyarısı alırken Dell notebook la necati kullanıcısı bağlanınca sorun olmuyordu.
Buradaki mevzu Dell Notebook daha önceden per-device-cal ile sunucuya register olduğu için/lisanslandığı için sorun olmuyordu. Bu nedenle durumun Sunucu kaynaklı değil de client bazlı olduğunu zannettim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/09/2022 14:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz.

Gönderildi : 26/09/2022 17:28

Paylaş: