Forum

Windows 10 Bilgisay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 Bilgisayar Kapatınca Oturumu Kapatmaması Sorunu

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
5,932 Görüntüleme
(@OktayBOZDEMiR)
Gönderiler: 88
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows 10 üzerinde birden fazla kullanıcı hesabı tanımlı olduğu durumlarda aşağıdaki gibi bir sorun yaşaıyorum.

• A kullanıcısı bilgisayarı açıyor ve kullanıyor, daha sonra bilgisayarı kapatıyor.
  • B kullanıcı bilgisayarı açıyor ve kullanıyor. Bilgisayarı kapat butonuna tıkladığı zaman uyarı alabiliyor. "Bu bilgisayarda açık kullanıcı oturumları bulunmaktadır, eğer bilgisayarı kapatırsanız vs.....
  • B kullanıcısı görev yöneticisine tıkladığı zaman, users sekmesi altında A kullanıcısını "dışarıda-disconet" olarak görebiliyor.

Bunun bir çözümü var mıdır? Windows 7'de olduğu gibi kullanıcı bilgisayarı kapatırken, oturumunda kapanması sağlanabilinir mi? Yada cmd komutu ile önce oturumu kapat, sonra bilgisayarı kapat komutu vermek mantıklı ve mümkün müdür?

Bu soruyu ev kullanıcısı olarak soruyorum. Evimdeki bilgisayarda birden fazla oturum tanımlı ve bilgisayarı açtığımda görev yöneticisi ekranında disconet durumdaki diğer kullanıcıları görüyorum.

Gönderildi : 08/12/2022 15:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bilgisayarı kapatmıyordur bilgisayar kapandığında oturum da kapanır.
Kilitleyip kalkar başka oturum açılırsa söylediğiniz gibi olur. Bunun da çözümü yetkili local admin bir hesaptan o oturumun düşürülmesidir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/12/2022 21:00

(@OktayBOZDEMiR)
Estimable Member

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, son durum nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/12/2022 22:40

(@OktayBOZDEMiR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Microsoft sayfasında yazan işlemin dışında önerisi olan var mı? Tüm kullanıcılar cmd komutu ile bilgisyarı kapatmalı?

shutdown -s

Bilgisayarı kapat komutu ile aslında oturumunda kapanması gerekir ama Windows 10'da bilgisayarı kapat komutu ile session kill olmuyor

Gönderildi : 08/12/2022 23:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Muhtemelen uyku değil hipernate butonlara atanmıştır. Power options dan butonların işlevlerine bakın siz kapattığınızı sanıyorsunuzdur ama kapanmıyor cihaz suspend to ram yapıyordur. Shutdown, restart edilen OS'da oturumun açık kalma ihtimali 0. 

burada ki komutla devre dışı bırakabilirsiniz.
https://learn.microsoft.com/tr-TR/troubleshoot/windows-client/deployment/disable-and-re-enable-hibernation

https://sozluk.cozumpark.com/Hibernate

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/12/2022 13:04

(@bsonmez)
Gönderiler: 13
Active Member

Denetim Masası-->Güç Seçenekleri-->Güç Düğmelerinin yapacaklarını seçin-->Hızlı Başlatmayı aç   kaplı konuma getirin tekrar deneyin.

Gönderildi : 09/12/2022 16:54

(@OktayBOZDEMiR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bahsedilen yöntemleri daha önce denemiştim. Bugün tekrar denedim fakat çözüm olmadı.

Öncelikle "powercfg.exe /hibernate off" komutunu çalıştırdım sonra güç seçeneklerinde ilgili ayarları yaptım. Bilgisayarı kapattım.

Bir kaç saat sonra bilgisayarı açtım; A kullanıcısı ile login oldum, bir süre bilgisayarı kullandım. Daha sonra blgisayarı kapattım. 

Bilgisayarı açıp, B kullanıcısı ile login oldum. Görev yöneticisi ekranında A kullanıcısı Disconnected olarak göründü aslında hiç görünmemesini bekliyordum.

testob

Gönderildi : 25/12/2022 02:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Oktay bey bahsettiğiniz durumun oluşması pek muhtemel değil. Bir bilgisayar kapatılır ise tüm oturumlar sonlanır. Bu durumda  ilgili kişi bilgisayarı kapatmıyordur, uyku moduna alıyordur. Çünkü bilgisayar kapatılır ise oturum zaten bilgisayar kapatılmadan önce kapatılır. Bu sorun sadece sizin bilgisayarınızda oluyor ise aynı senaryoyu başka bir PC de deneyin lütfen. Eğer yaptığınız işlemler birebir aynı ise sizin bilgisayarınız ile ilgili bir durum söz konusudur.

Örnek, makineye format atın, başka kimseye giriş bilgilerini vermeden X ve Y kullanıcısı açın ve kapatma açma testi yapın, neden? Diğer kullanıcı oto login, RDP veya başka bir şey örnek computer açıldığında login tetikleyecek bir GPO yazmış olabilir. Yani diğer kişi login' i tetikleyecek bir şey yapmış veya yapıyordur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2022 15:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Evet herkes aynı noktada malum atlanan yada farklı yapılandırılan birşey var mutlaka. Shutdown yapılan bir işletim sisteminde hiçbirşey açık kalmaz. Durumunuzun da testini yapmak gayet kolaydır dediğiniz oturumlar açıkken restart yaparsınız (uyku modları restartta çalışmaz) açık oturum görmüyor, kapat dediğinizde görüyorsanız işleyen şey shutdown değildir farklı bir uyku modudur. Farklı üreticiler kendisine göre ara uyku modu yöntemi yazabilir.
Yukarıda belirtilen herşeyi kontrol ettiniz ve tekrar ediyorsa bakılacak tek yer bios'dur. Kurumsal cihazlarda olmaz böyle şeyler son kullanıcı ürünlerinde olur. Cihazın/anakartın dokümanını indirirsiniz bütün power settings'leri iyice öğrenin mutlaka hibernate, sleep işleten bir ayar vardır kapatıldığında düzelir. Ezbere şudur diyemeyiz sizde ki normal bir option durumu değil.

Gönderildi : 25/12/2022 22:00

Paylaş: