Forum

Raid 1 Yapısı ve So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Raid 1 Yapısı ve Sorunlu Boşluk Hatası

4 Yazılar
3 Üyeler
8 Likes
2,570 Görüntüleme
(@yusufozdemir-2)
Gönderiler: 81
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

b350m pro vdh anakartımdaki tüm sata girişleri dolu ve ekleyeceğim ssdler için pci express sata kart aldım. Sata karta bağladığım 2 ssd diski raid 1 yapmak istiyorum. Bu raid'i bios üzerinden ve ctrl + r ile açılan ekrandan değil disk yönetimi bölümünden yaptım. Şuanda sata mod AHCI'da. Sata modu raid yaptığımda diskleri görmüyor ve disk bağlayın diyor. Hali hazırda kullandığım bilgisayar olması sebebbiyle format atmadan çözmeye çalışıyorum. Raid yaptıktan sonra disk yönetiminde "Sorunlu Boşluk" şeklinde hata mevcut.

Ssd bilgisayarım bölümünde çıkıyor ve kullanabiliyorum. Çalışıp çalışmadığı konusunda endişeliyim kaybolmaması gereken verileri atacağım.

Screenshot 1

Gönderildi : 31/08/2020 18:36

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

RAID'i Software tarafında yaptığınızdan dolayı bios modunun UEFI 'De kalması gerekiyor. Yani hardware tarafında bilgisayarınız şu an diskleri UEFI olarak çalıştırıyor ve iki farklı diskmiş gibi tanıyor. Raid yapısı işletim sistemi tarafında devreye giriyor. 

Eğer bios'da Raid yapacaksanız Anakartın raid özelliğini kullanarak yapmanız gerekiyor yani açılışta raid menüsüne girip yapmalısınız. Bu durumda UEFI değilde raid olarak kullanabilirsiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 31/08/2020 20:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

Siz 3 farklı şeyi karıştırmışsınız. Win software raid, mb bios sata raid ve addon card raid. Ucuz pci-e addon kartların çoğunda raid modu yok önce bundan emin olmanız gerekiyor. Anakartınızın portları dolu olduğuna göre bios dan değil satın aldığınız kartın menüsünden diskleri sildirerek raid 1 yapmanız gerekir ama öncesinde os güvenliği için windows da yaptığınız raid i bozmalısınız. MB sata modu da denildiği gibi önceki seçtiğiniz yapılandırmaya göre uefi yada ahci de kalmalı.
Akabindeki uygulama şöyle olabilir. Satın aldığınız kartta raid 1 modu yoksa 2 diski pci-e karta taşıyıp amd mb raid modu kullanarak 2 diskini raid 1 (ctrl-r) yapabilirsin. Ancak OS'u tekrar kurmak ve raid mod driver'ını disklere erişebilmek için kurulumda göstermek zorundasın aksi halde olmaz. msi sitesiden raid guide var oradan bakabilirsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/09/2020 12:34

(@yusufozdemir-2)
Gönderiler: 81
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @okanozbey

Merhaba, 

RAID'i Software tarafında yaptığınızdan dolayı bios modunun UEFI 'De kalması gerekiyor. Yani hardware tarafında bilgisayarınız şu an diskleri UEFI olarak çalıştırıyor ve iki farklı diskmiş gibi tanıyor. Raid yapısı işletim sistemi tarafında devreye giriyor. 

Eğer bios'da Raid yapacaksanız Anakartın raid özelliğini kullanarak yapmanız gerekiyor yani açılışta raid menüsüne girip yapmalısınız. Bu durumda UEFI değilde raid olarak kullanabilirsiniz. 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Sorun tamamen pci express karttan kaynaklanıyormuş. 

Gönderildi : 01/09/2020 14:02

Paylaş: