Forum

Networkte Şifreli v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Networkte Şifreli ve Şifresiz Dosya Paylaşımı Hakkında

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
905 Görüntüleme
(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba;
Lokal networkte win10 pc de  bazı dosyaları everyone kullanıcılarına paylaşıma açınca dosyalara herkes erişebiliyor.
Özel bir klasor yapıp bu  klasöre şifreli erişim yapmak istediğimde klasöre erişim izniniz yok uyarısı geliyor. Paylaşım yaptığımız PC de admin user oluşturup paylaşım yaptığımız klasör de sadece bu admine tam erişim veriyorum. Ağ paylaşımından ip adresini yazdığımda tüm paylaşıma açık klasörleri görüyorum. Şifre ile girmek istediğim klasöre giremiyorum.İzniniz yok diyor.Şifre sormuyor. Everyone kullanıcısını ekleyince giriyor.
Yorumunuz var mıdır?

Gönderildi : 12/09/2022 22:29

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Güvenlik kısmında da izin veriyor musunuz?

Gönderildi : 12/09/2022 23:19

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@sinankahraman Bey Selamlar;
Klasöre everyone yetkisi verince girebiliyorum. Güvenlik duvarında sıkıntı olsa hiç girmezdik. Sorun yetkilerle ilgili.

Gönderildi : 13/09/2022 08:54

(@sinankahraman)
Illustrious Member

@necatiguner Güvenlik Duvarı demedim ki; Güvenlik sekmesinden bahsettim. Klasör Özelliklerinde Üst barda Genel - Paylaşım - Güvenlik -  Özelleştir sekmeleri yok mu?

Gönderildi : 13/09/2022 10:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, ortamda domain yapısı var mı yoksa workgroup ile mi çalışıyorsunuz? Domain ortamı var ise zaten şifre sormaz, SSO ile yetkisi var ise otomatik giriş yapar.

Eğer WG ortamı var ise network ayarlarından aşağıdaki değişikliği yaptınız mı?

Network and Sharing Center\Advanced sharing settings, turn on password protected sharing.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2022 11:01

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @sinankahraman

@necatiguner Güvenlik Duvarı demedim ki; Güvenlik sekmesinden bahsettim. Klasör Özelliklerinde Üst barda Genel - Paylaşım - Güvenlik -  Özelleştir sekmeleri yok mu?

Sinan Bey Selamlar; Haklısınız. Güvenlik kısmındaki yetkileri de verdim evet.

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba, ortamda domain yapısı var mı yoksa workgroup ile mi çalışıyorsunuz? Domain ortamı var ise zaten şifre sormaz, SSO ile yetkisi var ise otomatik giriş yapar.

Eğer WG ortamı var ise network ayarlarından aşağıdaki değişikliği yaptınız mı?

Network and Sharing Center\Advanced sharing settings, turn on password protected sharing.

Hakan Hocam standart WG var. Basit dosya paylaşımı.....

Network and Sharing Center\Advanced sharing settings, turn on password protected sharing... Bu özelliği açtığımda eveyone olan dosya paylaşımlarında da şifre istiyor.

Amaç everyone yetkisi verilmiş klasörlerde şifre olmaması;
Lokal User yetkisi verilmiş klasörlere bağlanılmak istendiğinde de şifre sorması.... Şuan şifre sormuyor "İzniniz Yok" uyarısı veriyor.

Gönderildi : 13/09/2022 12:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

WG benim uzmanlık alanım değil ne yazık ki, bizde WG müşterisi yok 🙁 Ama bu konudan kaynaklı olabilir.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/security/threat-protection/security-policy-settings/accounts-guest-account-status

Guest hesabını kapatırsan everyone dahi olsa kimsin sen diye sorabilir ama dediğim gibi en son 2000 li yıllarda WG ortamı görmüştüm.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2022 13:25

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam;
Ekonomik krizle 2000 yıllara geri döndük 🙂 küçük işletmelerde genelde her işi yapan Muhasebe departmanında dosya paylaşımı yapılıyor biliyorsun. Birde milyondolarların döndüğü ve çok gizli olan maaş dosyalarına paralel diğer gizli içerik dosyalarının herkesin erişmemesi lazım 🙂 bu nedenle everyone klasörüne şifresiz erişelebildiği gibi; User bazlı paylaşılan klasörlere de şifre bazlı erişilmek isteniyor. Bu tarz işletmelere de NAS sunucu alın diyemiyoruz 🙂 başa bela ama Windows tarafının da bu kadar basit bir isteğe yanıt verebilmesi lazım.

Gönderildi : 13/09/2022 13:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tabi mutlaka, ben seni anlıyorum, sonuçta Türkiye de pek çok kobi var, umarım bu konuda uzmanluğı olan birisi bir şeyler yazar. Kolaylıklar.

Gönderildi : 13/09/2022 14:02

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Gönderen: @necatiguner

Windows tarafının da bu kadar basit bir isteğe yanıt verebilmesi lazım.

Windows destekliyor zaten. Bu yüzden sunucu sistemleri var. Ancak siz son kullanıcı yapısı ile kurumsal bir yönetim hedefliyorsunuz. Yatırım, bütçe vb. konularını tartışmam, her şirketin kendi içerisinde yatırım ve büyüme hedefleri mevut. Ancak bu kadar basit bir şeye windows destek vermiyor kısmını tartışırım, çünkü hedeflediğiniz yapı için kullandığınız araçlar uygun değil. Bu kadar uğraşıp kurguladığınız yapı bir personelin şifreyi bir başkasına söylediği anda çöker. Belki de çözmeye çalışmak yerine bu yapınız ile bu talebinizi standartlara uygun karşılayamayız demek daha doğru bir yaklaşım olabilir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 14/09/2022 09:28

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Microsoft Server yapısına geçilemiyorsa (maliyet v.s) Linux ile File Server oluşturmayı araştırmanızı tavsiye ederim. 

Gönderildi : 14/09/2022 10:21

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes Bey Selamlar;
Kesinlikle katılıyorum size fakat deseler ki şirket içerisinde paylaşım vereceğimiz klasörlerde kota oluşturulacak. Kişi bazlı yetki vereceğiz, bu klasörleri otomatik yedekleyeceğiz vs. gibi bir istek olduğunda sizin söylediğiniz gibi şirketin yönlendirilmesi lazım zaten ama basit bir dosya paylaşımında biri şifreli olacak diğeri şifresiz olacak noktasındaki talepte çözüme basit ulaşmamız lazım kanaatindeyim.

Gönderildi : 14/09/2022 12:00

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows tarafında hem şifreli hem de şifresiz bir çözüm yöntemi her ikisi aynı anda kullanılamıyorsa!!! paylaşım yapılacak PC de kullanabileceğimiz bir programla bu işi detaylı çözebiliyorsak Program önerisi de alabilirim.

Gönderildi : 14/09/2022 12:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Arkadaşlar konu bu kadar karışık değil, bir GPO vardı, guest i kapatıyordu, onu kapatınca otomatik olarak kimsin sen sorusu çıkıyordu gibi bir şeyler hatırlıyorum, buraya yorum yapan herkes WG dan uzak ondan zor geliyor, bence WG kullanan birisini bekleyelim, sonuçta herkes domain kuramıyor.

Gönderildi : 14/09/2022 12:42

Paylaş: