Forum

lenovo V330 15ikb s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] lenovo V330 15ikb siyah ekran hatası

17 Yazılar
4 Üyeler
6 Likes
3,539 Görüntüleme
(@hasgulozlu)
Gönderiler: 58
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

v330 15IKB mavi  ve özellikle de siyah ekran hatası vermektedir, servise de gönderdim ama servis bir problem yok diyor, ama cihazı kullanırken ekranı kilitlediğimde tekrar açılmıyor siyah ekranda kalıyor ve bazen de mavi ekran veriyor. Ama daha çok siyah ekranda kalıyor. Driver güncelleme , eski drive a geri dönme, windows yeniden kurulum bir çok şey denedim,hard disk uyku süresi, cihaz uyku süresi, disk değiştirme vs. denedim. Karşılaşan ve çözebilen varmı? Bu şekilde cihaz kullanılamıyor nerdeyse.Siyah ekranda pingleme de yapmıyor, herhangi bir tepkime de olmuyor.

Bazı kişiler bu sorunun mayıs intel güncellemesinden sonra olduğunu düşünüyor, sorunda o sıralar başladı maalesef.

iyi günler.

mavi ekranda gelen hata;

whea_uncorrectable_error

farklı bir sitede aynı konu mayıs ayında tartışılmış ama çözüm olmamış, dilerseniz linki paylaşabilirim.

MODULE_NAME: GenuineIntel

IMAGE_NAME:  GenuineIntel.sys

STACK_COMMAND:  .thread ; .cxr ; kb

FAILURE_BUCKET_ID:  0x124_0_GenuineIntel_BANK0_MSCOD1100_MCACOD0402_PCC_UC_IMAGE_GenuineIntel.sys

OS_VERSION:  10.0.19041.1

BUILDLAB_STR:  vb_release

OSPLATFORM_TYPE:  x64

OSNAME:  Windows 10

FAILURE_ID_HASH:  {d23eebdc-3680-4701-478e-648aa252cdca}

Followup:     MachineOwner
---------

Gönderildi : 23/09/2020 10:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Üreticiden bios ve diğer framework güncellemelerini yapın. Bunlar yoksa eski versiyonu kurup kullanın 1903 gibi.
Bios sıfırlayın, power modlarını değiştirin.
Belleği değiştirerek deneyin.
amd vga'ı kapatabiliyorsanı o şekilde deneyin.
windbg ile bsod dosyaları incelerseniz çakılmanın kaynağıyla ilgili daha fazla fikir edinebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/09/2020 13:04

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

1903 versiyonu denedim

amd yi kapattım

bios şu an en güncel versiyon , belki bir düzelme gelecek ama gelene kadar da kullanmaya çalışıyorum.

bsod a baktığımda GenuineIntel de bir sorun var gibi, birde  intel management engine interface  aygıtına gelen üretici yazılımından kaynaklandığını diyen de var, ama eski sürümünü bulamadım. o yüzden onu deneyemedim, driver ı eski sürüm denedim ama olmadı, ayrıca bu sürücüyü tamamen devre dışı da bıraktım aslında.

cihaz ı pardus işletim sistemi ile kullandım herhangi bir hata vermedi.

şimdi bios için de güncelleme bulmaya çalışcam 

Gönderildi : 23/09/2020 15:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

IME firmware de yapar bu tip sorunlar support da bende göremedim de forumlarını tarayın belki eski sürümler elinde olan paylaşır.
Bir de DPTF var orada onu kaldırın.
Ben olsam şöyle denerdim ayrı bir diske 0 kurulum yapın. Lenovo'nun hiç bir tool, driver'ını kurmayın elle yükleyin gerekli aygıt driver'ları takip edin. Lenovo'nun kendi app'leri ve driver'ları biraz sorunlu bende farklı şeyler yaşadım bu yıl. Dediğim gibi bsod da ki satır ayrıntısını paylaşın yorumlamaya çalışalım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/09/2020 16:40

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

başka bir pc de kurulu windows u denemiştim, cihaz kısa bir süre sonra kendisi driverları güncelliyo ve hata tekrar etti.

idm nin son versiyon temmuz da çıkmış onu güncelledim,çözülmedi biraz çalışma süresi uzadı gibi ama, yine yaptı

dptf yi devredışı bıraktım- deniyorum

hatta şöyle bişey yaptım; cihazı güvenli modda açtım ve otomatik devre dışı kalan aygıtları devre dışı bırakıp normal kipte açtım, tabi güvenli kipte biraz kullandım, sorun görülmedi ama emin de olamıyorum bazen 24 saat düzgün çalışıyo, şimdi aygıtları tamamen kaldırınca geri geldikleri için devredışı bırakıp deniyorum- sonucu ileticem.

-ayrıca gariptir bu sorunu sadece ethernet ile çalışırken yapıyo ve wifi de çok az yaptı.

bu demelerden sonra da halihazırda kurulu olan tüm lenovo uygulamalarını kaldırıp deneme yapacağım.

- aygıt yöneticisi kendisini devamlı yeniliyo sık sık, hatta cihaz yükleme ayarları Hayır olarak seçili.

Gönderildi : 23/09/2020 21:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Çözümü zor bir durum. Söylediğiniz aygıt davranışları normal değil. Şuana kadar yazdıklarımı tekrar etmeyeceğim. Dediğim gibi 0 ayrı bir kurulum yapın gözlemleyin. Energy management la ilgili şüphe var. Disable yada uninstall yetmez.
dump a göre memory şüpheli bellek değişimi denenmeli. iso ile memtest nasıl yapılır onu da araştırıp uygulayabilirsiniz ancak sorun göstermeyebilir.
Diğer şüphe ise laptopta çözümü zor thermal veya diğer bridge'ler ile cpu çalışmasında anormallik var. Hata kapsamı da ekseriyetle bu yönde. Cihazın garantisi varsa bir şekilde ispatlayıp değişim yaptırmanız gerekir.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/archive/blogs/ntdebugging/interpreting-a-whea-error-for-a-mca-fault

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/ddi/ntddk/ns-ntddk-_whea_error_record

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/debugger/bug-check-0x124---whea-uncorrectable-error

https://www.dell.com/support/article/tr-tr/sln291124/windows-stop-error-124-caused-by-pci-bus-fatal-error?lang=en

Gönderildi : 24/09/2020 11:27

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

memtest yaptım, daha önceden ama dediğiniz gibi bi sorun bulmadı, atmış olduğunuz linkleri inceliyeceğim, ve son aşama tekrar servise göndereceğim, ama ordada cihaz freedos olduğundan windowsla olan sorunlarla pek ilgilenmiyorlar anladığım kadarıyla. birde satın alındıktan sonra takılan bir ram vardı, onu söküp deniycem, güvenli moddayken devredışı olan aygıtlar hala devre dışı ama bugün henüz hata vermedi, gerçi bazen 24 saat hata vermediğide oluyor cihazı özellikle açık bırakıyorum, diğer denemeleri yapıp kontrol edeceğim.

Bu ileti 3 yıl önce Hasgul ozlu tarafından düzenlendi

Gönderildi : 24/09/2020 13:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, son durum nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/10/2020 16:38

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Servisle görüştüm, uzak bağlantı ile kontrol yapacaklar, ayrıca son bir hafta intel ile alakalı bir çok aygıtı devre dışı bıraktım ve özellikle son günlerde ekran içi ses aygıtı devre-dışı bıraktım, ve bu haftayı sorunsuz kapadık, şimdi tüm aygıtlar devrede (aygıtları kademeli olarak devreye aldım) ve bu geçtiğimiz haftada cihaza bazı güncellemeler de geldi hem o güncellemeleri aldım(net framework vs) hem de intel tarafında bulduğum güncellemeleri de aldım, lenovonun sitesinde güncel dedi ama intel in sitesinde yeni bir güncellemede buldum onu da yaptım, ondan dolayı mı düzeldi yoksa windows a gelen güncellemelerden mi anlamadım, bu hafta tüm aygıtlar devrede bakalım nasıl olacak tekrar hata verecek mi? bu hafta da bu şekilde gözlemlemeye devam edeyim size tekrar bilgi veririm, yada bu konuda bir öneriniz varsa dinlerim.

Gönderildi : 05/10/2020 08:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bilgi için teşekkürler.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/10/2020 12:44

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

@hakanuzuner

Bir hafta sonunda tekrar hata vermeye başladı, bugün bir kere ekran kadardıktan sonra tekrar açılmadı ve bir defa da mavi ekran verdi. Servis arayacağım dedi , onların aramasını bekliyorum, onlarla görüşüp servise belki tekrar göndereceğim ama şöyle bir durum var cihaz freedos olduğu için işletim sistemi açıldıktan sonra gelen arızalarla servis ilgilenmedi, ve sanırım ilgilenmeyecekte. Garanti kapsamında freedos cihazlar için böyle bir durum ne kadar doğrudur ? Sizin bu arıza hakkında  öneriniz var mı?

Bu ileti 3 yıl önce Hasgul ozlu tarafından düzenlendi

Gönderildi : 07/10/2020 13:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Size genel geçer durumu yansıtıyorlar birincil destek noktasında bu tutum var ancak bunu bir şekilde aşmanız gerekli. Satılan bir donanım var ve onun OS ile sihhatli çalışması gerekiyor. Hardware kaynaklı sorunları siz ispatlamak zorundasınız açıkçası vakit kazanabilmeniz için. Siz cihazı freedos da teslim etseniz windows kurup denetimi yapmak zorundalar. Üretici sonuçta üründe desteklediği OS'ları belirtiyor gerekirse bunu üretici ayağında servis çözmek zorunda yada siz daha yukarı level servis escale etmelerini sağlayacaksınız.
Sorunun çözümü zor, yukarıda birçok deneyden bahsettim ama sanırım hardware tarafındaki eksiklikten bazı şeyler anlaşılmıyor. Kısaca servise bsod hatalarını rapor haline getirerek iletmeniz ispat yönünden fayda getirir.

Gönderildi : 07/10/2020 16:28

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Son günlerde lenovo tarafından gelen bazı sürücü güncellemeleri oldu ve aynı zamanda 20H2 windows güncellemesi ile de birlikte son 1 aydır sorun tekrar etmedi. Sanırım ve inşallah sorun çözüldü.

ilgilinize ve desteğinize teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/11/2020 15:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper haber, geçmiş olsun, geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 10/11/2020 15:47

(@mehmetozturk66)
Gönderiler: 2
New Member

hocam ben butun guncellemeleri almama ragmen bu hatayi almaya devam ediyorum :(( 
Sizce yukarida yazdiklarinizin hangisi bu hatayi duzeltti? @hasgulozlu 

Gönderildi : 26/07/2021 02:04

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

O tarihlerde gelen bios ve yonga seti güncellemeleri oldu, özellikle bu güncellemelerden sonra sorun tekrar etmedi, tüm driver sürümlerini lenovo sitesinden kontrol etmeni tavsiye ederim.

laptops and netbooks :: lenovo v series laptops :: v330 15ikb :: 81ax :: 81ax00n6tx :: r90st4a2 Lenovo PC Support - Lenovo Support TR

@mehmetozturk66

Gönderildi : 26/07/2021 08:05

(@mehmetozturk66)
Gönderiler: 2
New Member

merhaba. Bana da bios guncellemesi geldi ve sorun cozuldu. Yanit icin tesekkurler. 

Gönderildi : 13/08/2021 02:38

Paylaş: