Forum

Bitlocker Uygulamas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bitlocker Uygulaması Kapatılamıyor

3 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
718 Görüntüleme
Erhan YILDIRIM
(@erhany)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Domain ortamında bitlocker kullanıyoruz. Laptop cihazlarının birisini Acronis imaj ile yeni diske taşımak istedik. İşlem öncesi bitlocker korumasını kaldırma işlemi başlattık ancak %60'lara geldiğinde işlemi durdurup bu şekilde imaj aldık (kaldırma işlemi uzun sürüyordu, bitlocker kilidinin kalktığını düşünerek durdurduk). Alınan Acronis imajını yeni diske bastık. Şimdi yeni dikste kullanıcı oturum açtığında bitlocker kaldırma işlemi %60'da devam ediyor görünüyor ancak haliyle hiçbir ilerleme olmuyor.

Bitlocker uygulamasını kapatıyoruz ama sornaki oturumda yeniden başlıyor. Bunu tamamen nasıl kapatabiliriz? Yoksa sıfırdan tekrar kurulum mu gerekecektir?

Herkese şimdiden sağlıklı ve huzurlu bir yıl dilerim. Saygılarımla.

NOT: Eğer kendim bir çözüm bulursam aşağıya eklerim. Teşekkürler.

Gönderildi : 25/12/2020 09:04

Erhan YILDIRIM
(@erhany)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba. Konuyu şu şekilde çözdüm;

- Laptop cihazda lokal admin ile giriş yapıyoruz.

- CMD ekranını admin yetkisi ile açıyoruz.

- Bitlocker durumunu görmek için manage-bde -status komutunu giriyoruz.

- Eğer devam eden/yarıda kalmış kriptolama işlemi var ise manage-bde: -on komutunu uyguluyoruz. Bu sayede kriptolama işlemi tekrar başlıyor. Benim problemim bu komut ile çözülmüş oldu.

- Sürücü şifresini çözmek ve bitlocker'ı kapatmak için manage-bde: -off komutu kullanılabilir. Şifre çözme tamamlandığında tüm koruyucular kaldırılmış olur.

- Korumalı değilse, şifrelemeye devam etmek için manage-bde: -resume komutu kullanılabilir.

İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 25/12/2020 10:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Erhan, bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2020 11:56

Paylaş: