Forum

Windows File Alloca...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows File Allocation Table hakkında

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
556 Görüntüleme
 arda
(@arda)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, bir problemim var onunla ilgili 3 soru sormak istiyorum

1.Harddiskimde File Allocation Table ya da FAT tablosu bozuldugundan şüpheliyim, eski bilgilerimden aklımda kalan FAT in yedeği tutuluyor diskte, yedek FAT i nasıl geri kazanabilirim ve Harddiski kurtarabilirim XP de? DOS komutu biliyor musunuz bu konuda?

2.FAT tam olarak MBR nin içinde mi durur yeri neresidir?

3.Mevcut diski Windows ile ya da  başka bir işletim sistemi ile formatlayınca FAT yok edilip sonra yeniden mi olusturulur? Yoksa sadece Low level format atılıncamı yeniden olusturulur?

Tesekkurler

Gönderildi : 28/04/2009 02:43

(@M.EmreDemirbek)
Eminent Member

Merhaba

ilk sorunu tam anlayamadım ama dosya sistemi yapısını onaran yani tabloda oluşan herhangi bir arızayı gideren 3. parti uygulamalar mevcut Ranish partiton magic vs gibi ayrıca herhangi bir data recovery programıda işini çözer Get Data Back gibi ..

İkinci sorun Yapı şöyledir... MBR -> Dosya sistemi (FAT - NTFS) -> Cluster -> Data

Üçünçü soru Evet Dediğin gibi disk bölümünü formatladığında Dosya sistemi silinir... 

Gönderildi : 28/04/2009 03:08

arda
(@arda)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tesekkur ederim cevabınız icin. ilk sorumda şunu sormak istedim hani hep deriz ya FAT tablosunun yedegi vardır diye. Şimdi asıl tablo zarar gordugunde yaedek olan FAT tablosundan onarılıyor ya bunu sistem kendimi yapıyor biz mi bir komut kullanmamız lazım

ikinci sorumdaki cevabınız tam anlayamadım, FAT mbr nin bulundugu yerdemi duruyor?

Gönderildi : 28/04/2009 22:47

(@M.EmreDemirbek)
Eminent Member

Dosya Sistemi Hatalarının onarımı Bad Sector ve Her hangi bi kayıp küme onarımlarını 

Chkdsk komutu ile düzeltiriz bunu eski 98 de scandisk yapardı hatırlarsanız...

Yedek Fat diye bir şey yok .. dosya sistemi zarar görmüş ise yada herhangi bir bad sectorden dolayı sistem çökmüş ise chkdsk ile sistemi kurtarabilirsiniz..

Şimdi yapıyı anlatmak gerekirse mbr i fiziksel bir alan olarak düşünme işleyiş sırası benim yukarda verdiğim sıradır ama şöyle düşüneceksin.

Bütun bunlar Sectörler üzerindedir mbr ilk sektörde ve fat bu tüm sectorü yani cluster ve datayı kapsar.. Umarım anlamıssındır...

Gönderildi : 29/04/2009 00:50

Paylaş: