Forum

Windows 7 yükl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 yüklü bilgisayara XP eklemek?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,397 Görüntüleme
(@SertacBinli)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle aranıza yeni katıldım ve herkese merhaba demek istiyorum.

Hemen soru ve sorunuma geçeyim.

Şu an sistemimde Windows 7 x64 build 7077 yüklü durumda. Benim istediğim, bu işletim sisteminin yanına bir de Xp kurmak. Kurmak istediğim Xp 64 bit olursa daha da güzel olacak.

Sorunum: Şimdi Windows 7 üzerine başka bir partition'a Windows Xp kurarsam grub ekranım bozulacak ve Xp, Windows 7'yi tanımadığı için bilgisayarım direk Xp olarak açılacak, yani Windows 7'ye erişemeyeceğim.

Bu işi çözmek için EasyBCD ve VistaBootPro programlarını önereceksiniz. Ancak bu yöntemle hiç sağlıklı sonuçlar elde edilemiyor maalesef. Daha önce başka bilgisayarlarda da bu yöntemle Vista üzerine Xp kurmuştum. Ancak bilgisayarı her 10 defa açma girişimimden 4-5 defasında sistem grub ekranına gelmeden, veya tam grub ekranında donup kalıyordu.

Önce Xp daha sonra Windows 7'yi kursam hiçbir sorunum olmayacaktı ancak şu an için Xp'ye de fazladan ihtiyacım var ve Windows 7'yi de komple kaldırıp herşeye baştan başlamak istemiyorum.

Bu konuda bana alternatif çözüm sunabilecek arkadaşlar veya yetkili kişiler varsa çok sevinirim.

Ayrıca merak ettiğim birşeyi de sormak istiyorum. Windows Xp x86 eski bir işletim sistemi, yani Windows Vista veya 7'yi tanımaması çok doğal. Ancak Xp x64 daha yeni nesil diye biliyorum. Yani şimdi Windows 7 üzerine 64 bit Xp kurarsam Windows 7'yi tanıyıp düzgün bir şekilde grub ekranı oluşturması gibi bir ihtimal söz konusu mudur?

Gönderildi : 27/04/2009 17:45

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Sizden Forum kurallarımızı okumanızı ve açacağınız postlarda bunlara özengöstermenizi rica ederim.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/86737.aspx inceler misiniz?

Gönderildi : 27/04/2009 17:53

(@SertacBinli)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle acemiliğim için özür dilerim. Bundan sonrası için daha dikkatli olacağımdan emin olabilirsiniz.

Verdiğiniz linkteki konuyu inceledim. Ancak maalesef benim soruma uygun yanıtlar içermiyor. Konuda sonuç olarak sistemleri baştan kurup, önce eski, daha sonra yeni işletim sisteminin kurulması gerektiği söylenmiş. Benim amacım hali hazırda mevcut olan Windows 7'yi kaldırmadan Xp yüklemek ve grub ekranına sorunsuzca ulaşabilmek.

Gönderildi : 27/04/2009 18:02

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Özür dilemeniizi gerektirecek bir durum yok ortada 🙂

Hakan Hocamın yazmış olduğu "Windows 7 VHD desteklemektedir. Yani şunu yapabilirsiniz ;ilk windows 7 yi kurun sonra diskinizde VHD açın ve bu sanal disklerede istediğiniz işletim sistemini kurun." yolu denediniz mi acaba?

Gönderildi : 27/04/2009 20:14

(@SertacBinli)
Active Member
Konu başlatıcı

VHD dediğiniz sanırım Windows 7 içinde sanal makinede Xp kurmak. Eğer doğru anlamışsam bu yöntem işimi maalesef görmez. Çünkü sanal makinede yeterli performansı almak mümkün olmuyor.

Düzenleme:

VHD konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi oldum ancak bu şekilde xp yüklersem grub ekranım gelecek mi emin olamadım. Benim istediğimi tecrübe etmiş kimse var mı acaba?

Gönderildi : 27/04/2009 20:29

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

Daha once hic denemedim ancak basarili sonuc alinacagini
dusunuyorum. Oncelikle fiziksel makinaniz uzerinde ise baslamadan sanal
bir test ortaminda denemeniz gerekicektir.

Mevcut durumunuz
uzerine konustugumuz icin oncelikle sanal bir ortamda yine ilk olarak 2
partition'a sahip bir makinaya windows 7 ilk partition'a kurulumu
yapilir. (mevcut kullanmis oldugunuz sistemin test ortami olusturulmus
olur)

Ikinci partition'a windows xp kurulumu yapilir. (bu esnadan sonra artik sanal pc'niz sadece winxp ile acilir hale gelicektir.)

Windows
7 cd'si ile boot edildikten sonra Repair Options>Command Prompt ile
console'a dusulerek bootrec.exe /fixmbr , bootrec.exe /fixboot ,
bootrec.exe /rebuildbcd komutlari girilerek acilis ekraniniz tekrar
windows7 ile basliyacak hale getirilir. (windows7 uzerinde hic recovery
options kullanmadim ancak aynidir diye tahmin ediyorum)

Hersey
yolunda gittiyse yine windows 7 ile acilan ancak ikinci partition'da
winxp yuklu olan bir sanal sistem olusacaktir. Windows7 ile acip
bcdedit.exe ile ikinci partition'a kurulu isletim sistemi acilisa
eklenmesi gerekir. (bu noktada gui arayuzlu bir yazilim kullanmani oneririm, EasyBCD tavsiye edebilirim)

Bir aksilik olmadigi surece
her iki isletim sisteminede kavusmus olman gerekir diye umuyorum.
Tabiki hersey yolunda dahi gitse fiziksel makina uzerinde denemelerine
gecmeden once diskin imagini mutlak alman gerekicektir.

Kolay gelsin,

Gönderildi : 28/04/2009 14:28

Paylaş: