Forum

Tek HDD de iki işle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tek HDD de iki işletim sistemi çalıştırmak | Çift işletim sistemi kullanmak | Çift işletim sistemi nasıl kurulur

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
6,744 Görüntüleme
(@EylulKahraman)
Gönderiler: 41
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

HDD yi iki bölüp C ye Windows 7 D ye Windows XP kurdum. Bunda herhangi bir sorun yok. Sorun açılışta hangisiyle çalışacağımı seçememem. Yaptığım işlem önce Windows  7 yi sonrada XP yi kurdum. Ama açılışta menü çıkmıyor. Yani hangi işletim sistemi ile çalışacağımı seçemiyorum. Direk olarak Windows 7 açılıyor. İstediğim seçim olması istersem 7 istersem XP ile çalışayım. Bunu bir şekilde yapıyorduk ama bir türlü hatırlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 12/03/2009 05:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

çoklu boot işlemlerinde önce eski işletim sistemi versiyonları sonra yenileri yüklenir. bu durumda ilk olarak xp yi sonra w7 kurarsanız istediğiniz olacaktır. veya 3 party multiboot araçlarını deneyebilirsiniz ama tavsiyem temiz bir kurulum ile işi çözmeniz olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2009 11:27

(@EylulKahraman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim Hakan Bey. Yazdıklarınıza istinaden aşağıda yaptığım sıralama doğrumu sizce?

Diyelimki 4 tane işletim sistemi kuracağım;

1. Windows XP
  2. Windows 7
  3. 2003 Server
  4. 2008 Server

Yada Windows 7 ve 2003 server kurmak istiyorum. Önce Windows 7 mi kurmalıyım bu durumda?

Gönderildi : 12/03/2009 11:44

(@YalcinGurkan)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Merhaba,

Neden sanal pcler üzerine kurmuyorsunuz acaba??

Kolay Gelsin

Gönderildi : 12/03/2009 12:13

(@EylulKahraman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Neden sanal pcler üzerine kurmuyorsunuz acaba??

Kolay Gelsin

Yalçın Bey;

Bu tamamen tercih meselesi bence. Ayrıca 300 Gb lık HDD var elimde ve kuracağım işletim sistemlerini ikisinide aynı anda kullanmak gibi bir düşüncem yok. Ağırlıklı Windows 7 kullanacağım. Ama bazı programlarım var XP altında çalışan ve bunlara ayda yılda bir ihtiyaç duyuyorum. Windows Server ıda ihtiyaç duyduğumda kurcalamak için kurmak istiyorum.  Yani ortam lab ortamı olmayacak ve gerekte yok zaten. O yüzden sanal makina tavsiyenize teşekkür ederim ama benim istediğim Windows 7 ve XP yi ek olarakta windows server'ı aynı diske kurmak. Bunun için takip etmem gereken sıralama ne olmalı?

Gönderildi : 12/03/2009 13:42

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

windows 7 deneme şansım henüz olmadi ama vista için boot seçimli veya seçimsiz yapmanız mümkün oluyor. windows 7 boot ayarlarını gözden geçirebilirsiniz.

Gönderildi : 12/03/2009 14:17

(@EylulKahraman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Hakan Hocam zaten cevabı yazmış. Benim ikinci postuma istediğim cevap; şayet Windows 7 + Server 2003 yada Windows 7 + Server 2003 + server 2008 kurmak istediğimde hangi sırayı takip etmeliyim?

Gönderildi : 12/03/2009 15:05

(@EylulKahraman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar çok mu complex bir şey benim istediğim [:(] hala cevap alamadım.

Sorumu yineleyeyim. Hakan Hocamın tavsiyesi üzerine PC yi formatladım. Bilgisayarımda 4 adet HDD mevcut. C,D,E,F ve ben herbirine ayrı işletim sistemi kurmak istiyorum ( Windows XP, Windows 7, Server 2003 ve Server 2008). PC açılışında istediğim işletim sistemi seçimini yapabilmem için kurulum sıralaması nasıl olmalıdır? Teşekkürler. 

Gönderildi : 12/03/2009 19:54

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Eylül bey,

Hakan bey, "çoklu boot işlemlerinde önce eski işletim sistemi versiyonları sonra yenileri yüklenir. " demiş

siz neyi soruyorsunuz? hangisinin eski hangisinin yeni oldugunu mu bilmiyorsunuz?

Gönderildi : 12/03/2009 20:01

(@EylulKahraman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Enim sorduğum şu Windows 7 server 2003 ten daha yeni değil mi? Yani önce 2003 sonra mı windows 7 kurmalıyım? ilaveten 2008 i en son mu kurmalıyım?

Gönderildi : 12/03/2009 20:05

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Zamanlama olarak baktığımız zaman windows 7 en son çıkan yazılımdır yani sıralama şu şekilde olmalı sizin yapmak istediğinize göre windows 2003,windows 2008 en son windows 7 kurulumu yapmalısınız ama benim tavsiyem bu kurulumları fiziksel olarak değilde sanal bir pc kurup bunda denemenizdir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 12/03/2009 20:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Windows 7 VHD desteklemektedir. Yani şunu yapabilirsiniz ;

ilk windows 7 yi kurun sonra diskinizde VHD açın ve bu sanal disklerede istediğiniz işletim sistemini kurun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2009 21:06

(@EylulKahraman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim Hakan Hocam.

Gönderildi : 13/03/2009 11:30

(@orion1907)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba

Konu açılalı epey olmuş fakat tecrübelerimle sabit olan bir bilgiyi paylaşmak istedim. 

Microsoft ürünü olan tüm işletim sistemleri kesinlikle kendinden sonra çıkacak olan sürüm hakkında bilgisi olmaz. Yani win98 in winme den veya xp nin vistadan haberi olmadığı gibi. Bu nedenle boot açılışında işletim sisteminin sonraki versiyonunu tanımaması sebebiyle sorunlar olur. Bunun önüne geçmek için öncelikle son işletim sistemi yüklenir. Daha sonra ondan bir önceki daha sonra yine bir önceki şeklinde sıralanabilir. Yalnız vin7 yeni bir işletim sistemi olduğu için henüz bir malumatım yok. Burada konuşulan Vista ya kadar (vista dahil) çıkan işletim sistemleri ile alakalıdır.

3. parti boot çözümlemesi yaptığını iddia eden 10 dan fazla program kullandım ama hiç biri benim derdime çare olamadı. 

Derdime gelince: Son derece düzgün, stabil, hızlı ve sorunsuz çalışan Xp Pro üzerine (aynı harddiski 3 e bölmüştüm) vista ultimate kurdum. Daha sonra hiçbir şekilde Xp nin açılmadığını, herhangi bir boot seçeneğinin ekrana gelmeden direkt vistanın açıldığını gördüm. Bahsi geçen 3. parti programları ile de sorunum malesef çözülmedi. Mecburen tüm harddiski formatlayıp yeniden 3 parçaya böldükten sonra ilk olarak vista sonra xp birde pardus kurdum. Bu sıralamada pardusun önemi yok. Kendini her halukarda boot seçeneklerine ekliyor kerata. Ama diğerlerine gelince malesef bazı arkadaşların yaptığı yorumlarda da görülen mantık sıralaması yanlıştır. Olan güzelim xp nize olur tekrar kurmak zorunda kalırsınız.

Şimdi bu konuya cevap yazmamın sebebine gelince. Aynen daha önce başıma gelen (sanırım yaklaşık 2 yıl önce idi yukarıda bahsedilen acı tecrübe) olayla şimdi karşı karşıyayım. PC de 3 adet harddisk var. Sorunsuz bir şekilde bunlara 3 farklı işletim sistemini kafama göre kurabilir hiçbir boot seçeneği ile uğraşmadan sadece açılışta hangi harddiskin önce başlıyacağını seçerek istediğim işletim sistemini açabilirim. Fakat ben bunla uğraşmak istemiyor aynen daha öncelerde olduğu gibi karşıma seçenek çıkarak hangi işletim sistemini açmak istediğimi sormasını istiyorum. Ve yine malumunuz sistemimde XP pro sp3 yüklü. Bunun tek yolunun 3. parti programlar olduğunu biliyorum. Yada güzelim XP yi uçurup vista daha sonra Xp kurmam gerekecek. 

Benim derdim sizlerin bildiği ve kesin olarak çalıştığına emin olduğu 3. parti programlar varmıdır?

Bu işe 2 yıl önce kafa yorduğumda malesef hiç biri derdime çare olmamıştı. Belki bu süre zarfı içerisinde güzel programlar çıkmış ve kullanan arkadaşlar olmuştur diye düşünüyorum.

Yazım biraz uzun oldu ama bu tür yazılar yıllar sonra bile başkalarının işine yarayabiliyor. Ne demiş ünlü Türk düşünürü Ali Tuncay "başkalarının tecrübelerini yaşayarak ispatlamaya çalışmak salaklıktır, genellikle 10 kattan atlayan ölür inanmıyosan tecrübe et ne kadar salak olduğunu anlayalım" 

Yani işin özü benim başıma gelen olayı tutupta bir başkası "ben kurdum öyle olmadı" derse diyecek bir şey yoktur.

Bu kadar uzun bir yazıyı okuyup bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 09/06/2009 22:59

Paylaş: