Forum

Xp'de kısıtlı kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Xp'de kısıtlı kullanıcı da (user) port aktif etmek

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
475 Görüntüleme
(@aslan322)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, Lokal pc'lerde kullanmakta olduğumuz bi yazılım var. Bu program server ile iletişimde 51124 portunu kullanıyor. Admin'de bu port aktif oluyor. Ancak kısıtlı user'da 51124 portu aktif olmuyor, olmayınca program ileşime geçemeyip TCP 10061(bağlantı red edildi) hatasını veriyor. Admin oturumunda hata vermiyor ve çalışıyor. Güvenlik duvarı kapalı. Bi çok dosyaya full yetki vermiştim ama yine de olmadı. Sormak istediğim; User kullanıcıda nasıl 51124 portunu aktif hale getirebilirim? User erişim haklarına ek olarak bi hak nasıl verilebilir? Ya da user oturumun da 51124 port dinlemesini nasıl sağlayabilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim. Selamlar...

Gönderildi : 23/02/2009 16:53

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

öncelikle kullanıcınızı power users grubuna çekip denediniz mi? tabi bu grupta çalışmasında bir sakınca yoksa.

yada diğer bir seçenek ise;

yerel ağ bağlantısı özelliklerinden tcp/ip özelliklerine gidin. genel kısmından gelişmiş tıklayın ve seçenekleri göreceksiniz. oraya tıklayın ve TCP/IP Süzme (Filtering) var. ordan istediğiniz portlara izin verip istediklerinizi de kısıtlayabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 23/02/2009 17:00

(@aslan322)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Hocam power user'ı denedim ve süzme işlemini tüm bağlantılara izin ver'i aktif ettim ama yine de 51124 portu kısıtlı user'da listening yolmuyor. Admin'de netstat -an da 51124 yerel adres ve yabancı adres'te listening oluyor ama user'da listening olmuyor. Program user'da çalıştırmaya çalıştırdığımızda TCP 10061 hatasını veriyor.  Örn user'da 32222 portu listening görünüyor. Acaba group policy veya yerel güvenlik ilkesinde ince bi ayar mı var?. Yerel güvenlik ilkesinde admin olan yerlere kısıtlı kullanıcıyı ekledim bi türlü port aktif olmadı. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gönderildi : 23/02/2009 18:02

Paylaş: