Forum

domaine üye ol...

Bildirimler
Hepsini Temizle

domaine üye olmayan bilgisayarların listelenmesi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
411 Görüntüleme
(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Sorunuzun çözümü konusunda Bilgi verilecektir. Fakat Kendimi Tutamadım. Bir User nasıl oluyorda Kafasına göre Bilgisayarı formatlayabiliyor. Şirket Politikaları gereği Bunun ağır bir yaptırımı olmalı.

Gönderildi : 16/02/2009 17:19

(@serdaraslan)
Gönderiler: 137
Estimable Member

NLTEST /DSGETSITE
NLTEST /DSGETDC:<DOMAIN>

komutlarını deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 16/02/2009 17:25

(@serdaraslan)
Gönderiler: 137
Estimable Member

Murat bey e katılıyorum.Ciddi dertli bir durum.

Gönderildi : 16/02/2009 17:33

(@zeynelbuyuk)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba, üst yönetim bu ve benzeri durumlarda ciddi yaptırım uygulamadığı için içeriden değişik sesler çıkabiliyor. Yaptırımın ciddiyetini 1-2 örnekle gösterirseniz o zaman kimse kıpırdamıyor. Yoksa adı yaptırım olduğunda bir şey değişmiyor. Benimde derdim politika var yaptırım yok. kolay gelsin.

Gönderildi : 16/02/2009 18:18

(@murataydin)
Noble Member

Madem yönetimde de sıkıntı var sök Bütün Makinelerden Optik Sürücüleri Olsun Bitsin.

Gönderildi : 16/02/2009 19:11

(@zeynelbuyuk)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba, aslında çözüm diye önerilebilecek çok sayıda yöntem var. Ancak bahsi geçen bilgisayarlar genelde laboratuvar ortamlarında bulunuyor. böyle oluncada kişi usb,cd gibi materyalleri kullanmak durumunda. Yönetimin yaklaşımı şu şekilde kullanıcı bir şeyler karıştırmasın ama kullanıcı işinide yapsın. Benim için önemli ola şu; kullanıcı makinesinde istediğini yapabilir ancak ortamda domain var. Hiçbir şekilde domain ortamı dışına çıkamaz. Bu prensipte iken sorun yok. Her türlü kullanıcı kontrol altında tutuluyor. Sorun uyanıklar domain dışına çıktıklarında oluşmaya başlıyor. Burada yapılmak istenen domain dışına çıkan kişinin internetini kesmek böylece admine gidecek. Bunu yapmak içinde script veya bir program vasıtasıyla yapmak gerekiyor. Aslında bu sorunu opensource firewall üzerinde çözdüm, tespit edebiliyorum ancak ben windows ortamında bunu yapmak istiyorum.

Not: Bulunduğum yerde çalışan userlar genelde Bilgisayar müh.,Yük.Bilgisayar Müh. hatta doktorasını vermiş kişiler. Kısaca işi bilen adamlar.

Gönderildi : 16/02/2009 20:14

(@murataydin)
Noble Member

O zaman ISA server kuracaksın Requires All users authentication seceneğini işaretleyip, adsl Modemin IPsini ve şifresini değiştireceksin.

Domainde olmayan hiçbir kullanıcı internete çıkamaz. Yetkilendirmeye tabi tutulması gerekir. Aklıma gelen bu.

Gönderildi : 16/02/2009 20:33

Paylaş: