Forum

Ms-Dos Türk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ms-Dos Türkçe karakter sorunu

16 Yazılar
9 Üyeler
0 Reactions
5,037 Görüntüleme
(@EmrahDEMiRBAS)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Komut satırını açınca türkçe karekterler çıkmıyor ş basınca kare simgesi çıkıyor ö

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

de ÷ simgesi çıkıyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim. Sorunun olduğu bilgisayarda eta 7 dos var. bu problem için biraz araştırma yaptım bu siteye ulaştım ama burada yazılanlardan birşey anlayamadım http://www.mombu.com/microsoft/windows-xp-configuration-mgmt/t-dos-box-keyboard-problem-961062.html

Gönderildi : 26/01/2009 21:41

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 316
Reputable Member

ms-dos programi oldugu icin windows'un keyboard ayarlarinin bir etkisi
olmaz. siz config.sys ve autoexec.bat dosyalarinizi kontrol edin.

autoexec.bat dosyasinda olmasi gerekenler:

mode con codepage prepare=((857) C:\WINDOWS\COMMAND\ega2.cpi)
mode con codepage select=857
keyb tr,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2.sys /id:179

eger f klavye kullaniyorsan son satir boyle olacak:
keyb tr,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2.sys /id:440

config.sys dosyasinda olmasi gerekenler:

device=C:\WINDOWS\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
Country=090,857,C:\WINDOWS\COMMAND\country.sys

bunlar yoksa ekleyip restart yapin.

alıntıdır ve dedikleri doğrudur. [:)]

Gönderildi : 27/01/2009 01:33

(@EmrahDEMiRBAS)
Active Member
Konu başlatıcı

bende bu komutları bulmuştum fakat komutlar windows 98 için benim işletim sistemim xp yani bunlar bir işe yaramıyor.

Gönderildi : 27/01/2009 01:50

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Eta yüklü bir pc de aynı sorununla karşılaşmıştım. combofix.exe programını çalıştırdıktan sonra düzeldi. Tafsite ederim.

Gönderildi : 27/01/2009 03:29

(@EmrahDEMiRBAS)
Active Member
Konu başlatıcı

bende bu sorunu combofix i çalıştırdan sonra aldım. senin kullandığın combofix in dos dili neydi ing-almanca kullandım ikiside aynı sorunu oluşturdu. microsoft bu soruna destek vermiyor. yalnız chcp 857 yazınca dos penceresine türkçeye geçiyor ekran. yada bana kısayola nasıl bu komutu eklerim tarif edebilirmisiniz.

Gönderildi : 28/01/2009 03:43

(@MuharremGOKTAS)
Reputable Member

Aynı peoblemin olduğu bir müşterimiz var.Eta kullanıyorlar.Combofix.exe sonrasında türkçe karakter sorunu vardı. Eta.bat dosyasına

MODE CON cp select=857  ekleyerek sorunu çözdük.Siz hangi programda sorun yaşıyorsunuz ?

Gönderildi : 28/01/2009 16:04

(@EmrahDEMiRBAS)
Active Member
Konu başlatıcı

bende eta 7 dos da bu sorunu combofix i çalıştırdıktan sonra aldım. mecburen bende bu kodu kısayola ekleyecem. birde kendi pcmde combofix i çalıştırıp olayların nasıl çalıştığını log olarak kaydedip nelerin değiştiğini izliyecem lanet microsoft kendi yazılımına destek vermiyor. illaki amerikayı yeniden keşfetmeye sürüklüyor. neyse bu sitemim microsoft'a herkeze iyi günler.

Gönderildi : 28/01/2009 20:28

(@Anonim)
Gönderiler: 0

arkadaşlar combofix kullanıpta bu sorunu yaşayanlar sistem geri yükleme yapıp sorunu düzelte bilir. diğer türlü pencerenizi tam ekran kullanmazsanız karakterler gözzüküyo böle garip bir olay yani:)..ben üzerinde çalışıyorum şuan bulunca ekliycem bişeyler..

Gönderildi : 10/02/2009 14:19

(@GokhanANBARLI)
Gönderiler: 1
New Member

merhaba aynı eta.bat dosyasını bulamadım onu nereden bakmam gerekıor su anda eta da sorun yasıorum cunku

Gönderildi : 23/02/2009 17:38

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Eta nın kurulu olduğu klasörde bulunmaktadır.O kalsöre gitmek için ise programı nerden çalıştırıyorsanız üzerine gelin

• sağ tuş özelliklere (properties) tıklayın

• Açılan pencereden hedef bul (find target) tıklayarak o kalsörün içine ulaşabilrsiniz.

Bu kısımda eta.bat dosyasını bulabilrsiniz.

Gönderildi : 24/02/2009 02:31

(@OMURADIGUZEL)
Gönderiler: 3
Active Member

Muharrem abi gösterdiğin yoluda yaptık ama hala düzelmedi başka bi çözüm yolu varsa bir an önce lütfen ulaştırabilirmisiniz bana

karakterleri hala bozuk gösteriyor. Kafayı yiyecem bulamadım çözüm yolunu internettede yardımcı olabilecek sizden başka kimse

bulamadım. Bizim buranın bilgisayarcılarıda yapamadı format diyorlar. Format atmadan halletmenin bi yolu lazım çok acilinden

Gönderildi : 26/02/2009 19:07

(@OMURADIGUZEL)
Gönderiler: 3
Active Member

Ve artı başka bisey söyleyeyim size, kesinlikle combofix i kullanmayın cünkü programın kendi hatalarını düzeltmek neredeyse imkansız.

Flash diskten bulasan virüs icin microsoft un kendi sitesinden aldığım bi dosya var. Gizli dosyaları acamama sorunu ve amvo

virüsünü temizliyor. Dahası combofix gibi, dosyalara zarar vermiyor. Linkte sorun olursa her zaman buradayım elimden geldiği kadar her zaman yardım ederim. [email protected] 

Microsoft un yayınladığı gizli dosya göstermeme sorununun çözümü aşağıdaki linktedir. Hayır duanızı eksik etmeyin yeter. Teşekkürler.

http://rapidshare.com/files/202822480/kill_amvo_virus_usb_en.vbs.html

Gönderildi : 26/02/2009 20:20

(@MuharremGOKTAS)
Reputable Member

Arkadaşlar çok özür dilerim yeni gördüm soruları.Belki çok geç oldu ama bundan sonra sorun yaşayanlar için yardımcı olur en azından.Eta türkçe karakter sorununu için aşağıdaki satırları bir bat dosyasına yazıp sonra bu dosyayı eta klasörüne kopyalayın.Bat dosyasını kullanıcıya ksayol yapın.

@echo off
mode con cp select=857
Z:\ETA7\ETAMENU.EXE  (Burada sizin eta yolunuzu yazıyorsunuz)

Gönderildi : 23/03/2010 13:41

(@MuharremGOKTAS)
Reputable Member

Bir arkadaşımda aşağıdaki bat dosyası ile sorunu çözdü.Paylaşmakta fayda var

cd\eta7
MODE CON cp select=857
KULSAY7
etamenu
cd\

Gönderildi : 23/03/2010 14:07

(@YUSUFALBAYRAK)
Gönderiler: 131
Estimable Member

ETA programında sorun yaşayanlar olabilir...Buradaki işlemi yaptım düzeldi. 

http://www.bilmuhasebe.com/tr/modules.php?name=NG_Dosyalar&d_op=getit&lid=391

Gönderildi : 09/11/2010 17:07

(@mehmettopkaya)
Gönderiler: 221
Reputable Member

Yeni Kullanıcı Açıp Denermisin..Yeni Kullanıcı da Sorun cıkartmıyorsa kısayolları oraya taşı..

Gönderildi : 09/11/2010 17:36

Paylaş: