Forum

Paylaşım yapılan ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Paylaşım yapılan yazıcıya bilgisayar adıyla ulaşamama sorunu

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,081 Görüntüleme
(@OrkunOzturk)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar.. 

İşyerinde  kullanılan ve arızalı olan bilgisayarı değiştirdik. Yeni bilgisayara ( bilgisayarlar birebir aynı) yine eski bilgisayarada yüklediğimi  hazır imajımızı attık. 

Bilgisayar şirket internetine kablo ile bağlı, ve usb ile kullanılan bir yazıcı var.  Yanında da wifi ile şirket ağına bağlı bir dizsütü var. Bu dizüstü yazıcı kullanımını yanındaki bilgisayardan paylaşım ile veriyorduk. Bilgisayar değiştirmeden yazıcıyı kullanabiliyorduk dizüstünden. 

Sorun bilgisayar değişikliği yaptıktan sonra oldu. Birinci sorun bilgisayarın adını pinglediğimde farklı bir ip çevirmesi, şunu belirteyim bu ip iyi pinglediğimde cevap alamıyorum. Ama cihazın üzerinde bulunan ip yi pingeldiğimde cevap dönüyor. Bunun için cihazı active directoryu üzerinden düşürdüm tekrar aldım ama fayda etmedi. 

İkinci sorun yazıcıyı paylaştırdığımda dizüstü bilgisayardan bilgisayar ip adresini yazdığımda yazıcıyı görüyorum fakat bilgisayarın adını yazdığımda göremiyorum. ( burada  şöyle bir soru sormak istiyorum, bilgisayar adı yazdığımda da arkaplanda yine ip üzerinden gitmiyor mu? Not : acemiyim)  

İp üzerinden yazıcıyı yüklemek istediğim de ise, aşağıda verilen hatayı almaktayım. Harici olarak sürücüyü kurdum olmadı, sürücü için gerekli inf dosyasını masaüstünden gösterdim olmadı. Ne bilip denediysem çözüm bulamadım. 

"Yazıcıya bağlan"

Windows uygun bir yazıcı sürücüsü bulamadı. Uygun bir sürücü bulmak ve yüklemek için ağ yöneticinize başvurun. 

Çözüm önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.... şimdiden teşekkürler 

Gönderildi : 25/03/2018 02:13

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Yazcının marka modeli nedir ? 

Tam olarak bende HP 1600 Serisi idi sanırımm tam aklımda değil benzer bir problemi yaşadım. 

Şöyle çözmüştüm. Yazıcıya port ekleme yaparsak TCP üzerinden bağlamıştım. Ben böyle çözdüm. 

Ama senin probelmin yazıcı driveri değilde Domain yapısı içine diyorsun DNS (isimden ip ye ipden isime çeviren sistem) de eski kaydı var diye yapıyor diye tahmin ediyorum.

Som olarak network paylaşımı yapılan cihazın yazının marka modelien göre USB ile driveri ile ağ üzerinden yüklenen driverleri farklı oluyor bazen.

Bu yüzden yazının network dirveri varmı bakmanı tavsiye ederim.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2018 15:00

(@OrkunOzturk)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yazcının marka modeli nedir ? 

Tam olarak bende HP 1600 Serisi idi sanırımm tam aklımda değil benzer bir problemi yaşadım. 

Şöyle çözmüştüm. Yazıcıya port ekleme yaparsak TCP üzerinden bağlamıştım. Ben böyle çözdüm. 

Ama senin probelmin yazıcı driveri değilde Domain yapısı içine diyorsun DNS (isimden ip ye ipden isime çeviren sistem) de eski kaydı var diye yapıyor diye tahmin ediyorum.

Som olarak network paylaşımı yapılan cihazın yazının marka modelien göre USB ile driveri ile ağ üzerinden yüklenen driverleri farklı oluyor bazen.

Bu yüzden yazının network dirveri varmı bakmanı tavsiye ederim.

Cavit bey cevap için teşekkürler. 

Bende problemin eski kayıttan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum, yanlız başka bir bilgisayarda bulunan  paylaşımlı yazıcıya bağlanmak istedim bu seferde yine aynı hatayı aldım bu cihaza isimle gidebiliyorum. Yani problem iki taraflı. 

Birincisi bu eski kayıt olayını nasıl aşabilirim? bir kaç defa cihazı domain den düşürüp tekrar aldım olmadı.

İkincisi dizüstündeki sürücü problemini nasıl aşarım, setup dosyasından yükleme yapar gibi tanımlama yaptığımda yine sorun yaşadım. 

Gönderildi : 25/03/2018 21:40

Paylaş: