Forum

ağ üzerinden x...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ağ üzerinden xp kurulurmu?

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
423 Görüntüleme
(@ahmetkucuk)
Gönderiler: 93
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

elimde iki laptop var birincisi tamamen sorunsuz, ikincisi ise çökmüş durumda format atmam gerek ama cdromsuz ve disket sürücüsüz bi şekilde sadece ve 1 adet usb ve ethernet girişi var, bir tane harici cd romum var usbden bağlanıyor, taktım ama calısmadı hiç tepki vermiyor sanırım önce bi kere açılıp driverları yüklenmesi lazım, birde flash diskim var cd-rom görevi görebiliyor, bunu daha denemedim ama cd rom olan kısmına xp cd sini kopyalarsam nasıl flash disk ile başlat derim bunu bilmiyorum otomatik başlarmı biosu default yaparsam? ilk söylemeyi düşünüp hala yazamadıgım secenek ise sorunsuz laptop ile çökmüş olanı birbirine ağ üzerinden bağlasam ve 1. nin cdromuna xp cd si takıp onunla format atsam ama nasıl yaparım bilmiyorum boot from Lan gibi bi secenekle başlatıyorum bişeyler arıyor ama olmuyor, daha önceden atmıştı bi abi burda ama nasıldı hatırlayamıyorum sanırım başlangıc disketiyle filan ms-dos ta başlaması lazım ama disket yok işte, durum böle, bi de bende flash xp cd si var, cd yi takıp başlat diyince işletim sistemi, cd üzerinden calısıyor kurulu bi sistem olması gerekmiyor, onunla bişey yapabilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum biraz karısık yazdım kusura bakmayın, karışan yerlerini sorarsanız yazarım,

Gönderildi : 25/10/2008 20:12

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

laptoplarda  external cd rom ile kurulum yapabilmeniz için  BIOS a girerek usb  drive desteğini aktif etmeniz gerekir

aksi taktirde  kurulum ekranında cd rom u görmeyecektir

Gönderildi : 25/10/2008 23:25

(@huseyindal)
Gönderiler: 4
New Member

Merhaba

1-eğer 2  laptobunda özellikleri aynı ise acronis snap deploy ile birinci laptoptan aldığın imajı 2 laptobuna basbilirsin (tabi arızalı laptobunun network boot desteği var ise bunuda biostan boot seçeneklerinden görebilirsin)

2- flash diskini windows başlangıç disketi olarak yapılandırıp onunla boot edip yine flash üzerinden xp kurabilirsin.

3- Problemli laptobunun hardiskini sağlama takıp öylede xp kurulumu yapabilirsin ( konfigürasyonları aynı olmalı)

Gönderildi : 26/10/2008 01:55

(@Albartron)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Format atacagınız hdd sini söküp 2'5 luk hdd e kutularına koyup saglam laptop'a takıp bir bölümünü FAT32 dosya sistemi biciminde D sürücüsü olarak bicimlendiriniz ve içerisinde win xp cd sini kopyalayıp hdd yi cıkardıgınız laptop a geri takınız, laptolar için usb disket sürücüler var onlardan bir tane alıp (20$) format atacagınız laptop'a baglayınız, bir tane 98 başlangıc disketi oluşturup disket sürücüden başlatıp d sürücüsündeki İ386 dosyası içindeki WİNNT dosyasını gösterdiğiinizde kurulum başlıyacaktır normalden biraz fazla sürecektir. Kolay gelsin.

Usb cd sürücüyü görmedigini yazmıssınız, büyük ihtimal usb disket sürücüyü görecektir.

Gönderildi : 26/10/2008 02:22

(@ahmetkucuk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hadd yi sökme şansım yok elli sefer  açtım laptopu çıkmıyor, teknik servise götürdüm ordada yere fırlattık çıkmıyor:) laptopn network boot desteği var f12 ye basınca öle açılıyo ama bişe yapamıyorum, flash diski başlangıc diski yapmak en mantıklısı görünüyor ama nasıl yapıldıgı bilmiyorum?:)

Gönderildi : 26/10/2008 12:57

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

hadd yi sökme şansım yok elli sefer  açtım laptopu çıkmıyor, teknik servise götürdüm ordada yere fırlattık çıkmıyor:) laptopn network boot desteği var f12 ye basınca öle açılıyo ama bişe yapamıyorum, flash diski başlangıc diski yapmak en mantıklısı görünüyor ama nasıl yapıldıgı bilmiyorum?:)

İş yerindeki pc de bir program olması lazımdı pazartesi günü dosyayı yüklerim(şahsen denemedim ama işe yaradığını söylemişti)

Gönderildi : 26/10/2008 14:39

(@ahmetkucuk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

rahmi hocam şimdi bnde aradım buldum flash diski başlangıç diski yapmayı, başlangıc dosyalarını kopyaladım  diske, takıyorum ama flashı görmüyor, biosta başlangıçta 1st device 2st device felan olayı yok, 4 secenek var,

1. removable devices(sanırım bu flash disk oluyor ama denedim olmuyor)

2. cd rom ( ama yk)

3 hdd( başındada artı işareti var basınca takılı hdd yi secebiliyorum)

4. built in lan( buda ağ üzerinden herhalde ama yapamıyomm:)

napayım burda?

Gönderildi : 26/10/2008 19:40

(@ahmetkucuk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dün online destek aldım, hakan hocam vardı, harici hdd bağla yap dedi, kolayı ve en mantıklısıda buydu, harici hdd aldım ama onu da görmüyor, harici hdd ye xp kurdum, taktım vozuk olana ama başlangıç seceneklerine bu hdd gelmedi, sanırım usbden bağlanan herhangi bişe calısmıyoy, çünkü başlangıç disketi olmuş flash disklede denedim, hdd yi göstermek için ne yapabilirim??

Gönderildi : 28/10/2008 19:56

Paylaş: