Forum

Windows 10 (1703) j...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 (1703) java sorunu

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
7,080 Görüntüleme
(@haticekara)
Gönderiler: 225
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

WannaCry saldırısından sonra windows 10 yüklü bilgisayarlarımıza daha güvenli diye 1703 (creators update) versionunu yükledik.

Ancak bu kurulum sonrası Java'da sorunlar çıkmaya başladı. Özellikte dtm.gov.tr'de e-imza ile ilgili bölümde hata veriyor.

Java, firefox vs. her türlü denemeleri yaptık ve sorunun 1703'de olduğunu gördük. Bilgisayarları tekrar 1607'ye çevirme çok zahmetli olacağı için, (1 aylık süre geçti)
Adeta pire için yorgan yakmamak adına, bu sorunla ilgili bir çözümü olan arkadaşların yardımlarını rica ederim.

Teşekkürler.

Hata mesajı

Gönderildi : 04/07/2017 19:30

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

Edge değilde internet explorer ile çalıştırıyoruz biz. javayı etkinleştirmek için aşağıdaki bağlantıyı kontrol edebilirsiniz.

https://www.java.com/tr/download/help/enable_browser.xml

Saygılarımla,

Gönderildi : 04/07/2017 20:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Türkiyeye göre yanlış bir çözümleme yapmışsınız. 🙂 Uyumluluk sorunundan eminseniz en güvenli yol önerilen java sürümünü kullanmaktır. Nedeni Tr de e-devlet uygulamalarının çoğunluğu belirli java sürümlerinin getirdiği değişikliklere göre yazılıyor. Uygulama değişikliğinin olduğu sürümlerle çalışamama sık bir durum.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/07/2017 20:27

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Firefox 52 ve üzeri  Mart 2017 den itibaren Java desteğini kaldırmış. Otomatik güncelleme yapmılmamış olanlarda sorun yok. Yapılmış olanlar için sorun başlıyor. Chrome zaten uzun süredir Java kullandırmıyor.
Explorer da Firfox gibi sadece Windows 1703'de sorun yaratıyor. Henüz sorun yaşamamış olanlar 1703 güncellemesini temiz kurulum yapmamış olanlar olabilir.

Gönderildi : 04/07/2017 20:47

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Evet ERP uygulamamızda bizde firefox için esr 52 sürümünü kullanıyoruz. güncellemeye kapatıyoruz.

https://download.mozilla.org/?product=firefox-52.2.1esr-SSL&os=win&lang=tr

EBYS için internet explorer. her uygulama için farklı bir tarayıcı 🙂

Gönderildi : 05/07/2017 01:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

daha önce buna benzer sorunlar için, ilgili bakanlık kim ise, iletişime geçip çözüm üretmiştim.

şansınızı denemenizi tavsiye ederim.

bu tarz uygulamaların bulunduğu hostları test etmeden yükseltmek, operasyon ekibine daha sonradan ciddi iş yükleri bindirebiliyor.

umarım sorunlu host sayınız fazla değildir, kolay gelsin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/07/2017 03:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

1703 olan makinalarda hiç bir sorun yok.

Java 32 ve 64 bit olarak ikisini kurup deneme yaptınız mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/07/2017 16:25

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yanıtlarınız için teşekkürler.

DTM sitesi için Firefox 41.0.2, Java 8.121 ile sorun halloldu. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara duyurulur.

Gönderildi : 05/07/2017 16:54

Paylaş: