Forum

Windows 10 fax soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 fax sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
816 Görüntüleme
(@TolgaApaydin)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese merhabalar;

Aranıza yeni katıldım ve sitedeki ilk sorumu yönelteyim. Şirket pclerinden yanlızca 1 tanesinden fax alışverişi yapılıyor. Bu pcde güncelleme yaparak arkadaşa yeni bir pc ve windows 10 kurdum. Fakat faxta sorun yaşıyorum. Yerel admin hesabında fax hesabı kuruluyor fakat domain usere geçtiğimde (Onuda pcde admin olarak tanımlamama rağmen) fax hesabı kurulumu yapmıyor ve "Faks modemine bağlan" tuşuna basınca "Bir hata oluştu. Lütfen işlemi daha sonra deneyin veya yöneticinize başvurun." gibi bir hata veriyor. Domain user hesabında bu faxı nasıl çalıştırabilirim?

Gönderildi : 18/01/2017 17:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, yerel admin olarak bir yazılımı çalıştıramıyor olması normal değil, sonuçta bu fax yazılımı local de çalışmıyor mu? Bu arada fax modem nerede?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/01/2017 10:22

(@TolgaApaydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Fax modem kart olarak takılı ve yerelde çalışıyor sorun yok. Fakat domain userde (pcde domain user admin olarak tanımlandığı halde) çalışmıyor. Windowsun tarama ve faxlar kısmını kullanıyoruz bu arada extra bir yazılımda değil.

Gönderildi : 23/01/2017 13:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bilgi için teşekkürler, ilgili PC üzerinde local admin her türlü yetkiye sahiptir, hatta domain admin dediğiniz kişi zaten yerel admin grubunda olduğu için o makinede aslında yetkilidir. Tek farkı olurda PC dışında bir kullanım söz konusu ise local admin ile domain admin bir birinden ayrılır.

Özetle yerel olarak takılı bir kart ve yine yerel bir yazılım için local adminin yapamayıp domain adminin yapması gözden bir şeyi kaçırdığınızı gösteriyor. yani bir servis hesabı mı var diyeceğim ama diyorsunuz ki özel bir yazılım yok, yani bir uzmanın sisteme bağlanıp bakması lazım sanırım bize anlatmadığınız bir durum var, çünkü bu bilgi ile bu durumun olması teknik olarak mümkün değil.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2017 14:51

(@TolgaApaydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Bende bilgi için teşekkür ederim. Local admin olan hesap yapabiliyor yanlış ifade ettiğimi sanmıyorum ama sorum tam olarak şuydu;

Yerel admin hesabında fax hesabı kuruluyor fakat domain usere geçtiğimde (Onuda pcde admin olarak tanımlamama rağmen) fax hesabı kurulumu yapmıyor ve "Faks modemine bağlan" tuşuna basınca "Bir hata oluştu. Lütfen işlemi daha sonra deneyin veya yöneticinize başvurun." gibi bir hata veriyor. Domain user hesabında bu faxı nasıl çalıştırabilirim?

Pcde local admin olarakda  tanımlanmış domain user (örneğin: ali.xxx.local) hesabı pcde local admin olarak tanımlandığı halde fax programını kullanamıyor çünki fax hesabı tanımlamaları onda gözükmüyor ve tanımlamaya izin vermiyor.

Gönderildi : 25/01/2017 16:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hayır doğru anlattınız bende doğru anladım, son yazdığınız ile teyit ettiniz.

Bir makine OS kurduğunuz zaman local kullanıcı ve gruplar olur.

Sonra siz onu domain e alırsınız, ardından domain içerisindeki kullanıcı ve gruplar için yerel grup üyelikleri ile o makinede yetki verirsiniz.

Domain user eğer o makinede Administratora grubu üyesi ise zaten domain adminden bir farkı YOKTUR. Ama nasıl? makine dışına çıkmadığı sürece, o makine üzerindeki hakları eşittir.

Ama sizde ise domain admin yapıyor local admin yapamıyor ise farklı bir durum var demektir, yani bu bilgi ile çözüme gidilemez.

Gönderildi : 25/01/2017 20:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Hakan hocanın uyarılarılarına ek olarak bu tip sorunların kaynağı genellikle kernel veya Windows subfolder yetkilerinin bozulması kaynaklıdır. Mesela windows update gibi temel servislerin user bazlı sorunları bu şekilde çözümlenir. Aramalarınızı buna yönelik yapın derim.
Dedikleriniz üzerinden başka bir makinede deneyin kurabildiğinizi görürsünüz.
Diğer uyarılar credential varsa hepsini temizleyerek deneyin. Makineyi domainden düşürüp folder dahil kullanıcıyı silerek tekrar local admin hakkıyla denemekte bir çözüm olabilir. Diğer bir yöntem device'ı o domain user da farklı driver sürümü ile tekrar uninstall-install yapmak olabilir. Event logları inceler eventid.net üzerinden tararsanız soruna yönelik daha fazla ayrıntı edinmiş olursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/01/2017 21:59

(@TolgaApaydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler. Bu bilgiler üzerine tekrar bakacağım. Eğer bir çözüme ulaşır isem sizide bilgilendiririm. Eğer ulaşamaz isem farklı bir faks programı ile çözüm arayacağım gibi gözüküyor.

Gönderildi : 26/01/2017 19:57

(@TolgaApaydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Söyledikleriniz ve internette dolaşırken bulduğum her yöntemi denedim fakat bir çözüm bulamadım ben de bir fax programı ile sorunu çözdüm yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum.

Saygılarımla...

Gönderildi : 20/02/2017 16:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bence en doğrusunu yapmışsınız, zaman daha değerli çünkü.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 21/02/2017 00:28

Paylaş: