Forum

İşletim Sistemleri ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İşletim Sistemleri Dosya Loglarını Tuttugu Bir Yer Varmı?

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
720 Görüntüleme
(@rahmiaydn)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

client makınalar dosya loglarını tuttugu bir bölüm varmıdır. Domainde windows xp,vista,7,8,10 işletim sistemlerim var. Misal pazarlama1 bilgisayarı işletim sistemi xp bu bilgisayar kendi içinde dosya loglarını tutacak bir yöntem var mıdır varsa nasıl şimdiden teşekkur ederim. 

Gönderildi : 21/10/2016 12:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Dosya loglarından beklentiniz nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/10/2016 12:24

(@rahmiaydn)
Estimable Member
Konu başlatıcı

mesela masaustundeki herhangi bir dosyayı (klasor ,.doc,.xls,.txt..vb) kopyalayıp d sürücüsüne yapıştırdı bu işlemi görmek istiyorum.

Gönderildi : 21/10/2016 12:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

İşletim sistemi bu tarz detaylı loglar vermez. İşletim sisteminin size verdiği loglar Olay görüntüleyici logları ile sınırlıdır.

Eğer özel loglar almak istiyorsanız bu tarz işleri yapan yazılımlar var. Tabi olay görüntüleyici ile ihtiyaçlarınız karşılanmıyorsa. Sizin amacınız için File Audit çözümleri 3.rd programlar ile mevcut.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/10/2016 13:49

(@rahmiaydn)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cevaplar için teşekkur ederim bende tam bu makaleyi inceliyordum

https://rizasahan.wordpress.com/2013/06/05/file-audit-4-ile-klasor-ve-dosya-aksiyonlarinin-izlenmesi/

Gönderildi : 21/10/2016 13:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet, Rıza' nında söylediği gibi bu tür konularda 3 parti yazılımlar almanız gerekli,

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2013/06/09/lepide-auditor-for-file-server-lafs-uygulamalari.aspx

Eğer son kullanıcıda bunu takip etmek istitorsanız yani bir file server değilde tüm son kullanıcılarda bu durumda

DeskGate kullanabilirsiniz

http://deskgate.com/

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/10/2016 16:45

(@mustafacanpolat)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Merhabalar; farklı bi konu açmak istemedim sorumu burdan sormak istedim.

Şirket bünyemizde 200den fazla clientimiz var ve 4 tane domain admin kullanıcımız var it departmanımızda.Hangi domain admin kullanıcısının hangi client bilgisayarda zaman olarak oturum açma yada bir uygulama mesela e-imza uygulamaları yüklediğini log şeklinde görme durumum var mıdır acaba?Teşekkür ederim

Gönderildi : 13/12/2016 11:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Bunun için istemci seviyesinde bir log tutmanız gerekli, logon işlemleri için Lepide iş görür, ancak örnek yaptığı işlemler yani logon işlemi için DC lerden birine gelir ve loglanır ok, ama ondan sonraki local işlemler local bilgisayarın olay günlüğünde saklanır ki bunun için bir SIEM ürünü almanı gerekir ve tabiki tüm istemci makinelerindeki logları toplamanız, bu pek yapılan bir durum değildir, genelde sunuculardaki loglar toplanır.

Gönderildi : 15/12/2016 10:27

Paylaş: