Forum

Local Admınlık Hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Local Admınlık Hakkında

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
427 Görüntüleme
(@RidvanMurteza)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Şirkette 1200 client mevcut local adminlık hakkında bir kaç sorum olucak

1. 1200 clientte bt departmanını  local admınlık vermessek sıkıntılarımız ne olur? (Bt Deparmanı açısından_?)
  2. Bt departmanı makınelerde local admınlıgi mevcut ama kullanıcı pc lerınde c $ kapatmaya yarayan grup policy varmıdır?  (sadece Clientlar için )
  3. kullanıcıya C$ yapınca log tutabilen ve bt yöneticilerine mail attıra bileceğim bir program yada bir sistem var mıdır?

Gönderildi : 23/03/2016 22:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Evet pek çok aracı kullanamayacaklardır, bunun yerine avecto veya lumension gibi programlar ile local adminlika labilir ama local admin gibi çalışmalarını sağlayabilirsiniz

Yukarıdaki çözüm işinizi görür, yukarıdaki programları almadığınız düşünürsek de böyle bir sorun yok, çünkü bahsi geçen c$ olayını sadece domain admin veya o makinelerin lokal admini yapar, yani sizde tutup herhalde tüm BT çalışanlarına Domain admin yapmıyorsunuz?

Yukarıdaki cevabıma istinaden buna gerek yok ama illa loglama istiyorum derseniz logsign gibi bir siem kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2016 23:00

(@RidvanMurteza)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle teşekkür ederim sorularıma cevap verdiğiniz için ..

Tabiki de Domain Admin bütün Bt personeli değil 6-7 kişi. ...

Galiba Sorunu yanlış sormus ola bılırım , sıkıntı şu

1. Seneryo

1 clientta Administrator grubunda  Domain Admins ve Destek ekibi  var . Şuan da Destek ekibi kullanıcıların  sıkıntılarını  uzaktan yardım ile çözebiliyor . Ama Destek ekibi kullanıcıların C$ 'da erişebiliyor. Destek Ekibini administrator grubundan çıkartırsak Destek ekibi kullanıcıların C$ 'da erişemez . Peki uzaktan kullanıcıya yardım etmekte ne gibi sıkıntılar yaşaya biliriz?

2. Seneryo

1 clientta Administrator grubunda  Domain Admins ve Destek ekibi  var. ama Domain admin de dahil c$ erişmesine önlemek için ne yapılabilir.

a)

tek tek

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\LanmanServer\Parameters

altına AutoShareWks ikili değeri oluşturup değerini 0 yapmak  mı? yada grup policyden bütün clientlara policy göndermek mi_? Bu işlemleri yaparsak ne kadar Sağlıklı olur ?

b) c$ 'a local admin olan herkez erişebilecek ama log atan bir program sayesinde ; Şu kullanıcı şu saatte şu client erişti diye mail atan bir program mı önerirsınız

Farklı buyuk şirkketlerde Bt departmanın Local Admınlık politikası nasıldır ?  Clientlarda hiç admin olmayan bir bt departmanı varmıdır acaba ??? Bence yoktur ama 🙂  merak ediyorum..

Gönderildi : 23/03/2016 23:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

1 - Destek personeli local admin olmadığı bilgisayarda ne yazık ki düzgün bir destek veremez, her çalıştırmak istediği konsol için run as komutunu kullanmalı.

2 - Bunu GPO ile kapatırsınız ancak admin istersen c$ı bırakın komple her şeyi yine share edebilir, yani yönteminiz doğru değil, admin ile savaşılmaz, onu takip etmeniz lazım, yani paraya kıyıp yazılım almanız şart

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2016 11:44

Paylaş: