Forum

Windows 8.1 Pro Kom...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 8.1 Pro Komut Sisteminde Map Sorunu

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
778 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Herkese Hayırlı Akşamlar dilerim.

Windows 8.1 Pro Türkçe ( Lisanslı ) yazılımda MS-DOS Komut sistemini açarak ( Daha önce Serverdaki klasöre Map olduğum ) Z: map olmak istiyorum. Normal modda oluyorum sorun yok, fakat Ms-Dos'u Yönetici olarak açtığımda yine Z: 'ye girmek istediğimde giremiyorum. Yönetici olarak çalıştırdığımda sorun yaşıyorum. Bir komut girmem gerekiyor, giremiyorum. Bu akşam bunu çözmeliyim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 10/02/2016 22:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Siz kendi hesabınızdan Z: sürücüsüne map olduğunuzdan komut çalışacaktır. Yönetici hesabı ile login olup z: sürücüsüne map olun ve komutu sonra yönetici olarak çalıştırın veya kullanıcıyı geçici olarak local admin yapın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/02/2016 00:42

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Siz kendi hesabınızdan Z: sürücüsüne map olduğunuzdan komut çalışacaktır. Yönetici hesabı ile login olup z: sürücüsüne map olun ve komutu sonra yönetici olarak çalıştırın veya kullanıcıyı geçici olarak local admin yapın.

Merhaba Rıza bey ;

Server üzerinden Client'a Admin yetkisi verildi. Client üzerindeki Kullanıcı Hesaplarında ;

Kullanıcı Adı          Etki Alanı            Grup

MHSB                   MertŞirin             Administrators

MertŞirin               DOMAIN             Administrators

Ben Client'ta MertŞirin olarak login oluyorum. Admin yetkim var. Zaten MertŞirin içinde CMD komut yazacağım. Client Z:\* Map olmuşum. CMD'yi normal açtığımda Z'yi görebiliyorum. Fakat Yönetici olarak açtığımda görmüyor. Normal modda CMD'ye komutu yazdığımda ise ;

Komut :

REGSVR32 /U Z:\OLEXLSF.DLL ( Komut Başarıyla gerçekleşti diyor )

REGSVR32 Z:\OLEXLSF.DLL     ( Z:\OLEXLSF.DLL modülü yüklendi, ancak DIIRegisterServer çağrısı 0x80004005 hata koduyla başarısız oldu diyor. )

Bunu nasıl çözebilirim, yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğim, kilitlendim kaldım.

Saygılarımla.

Gönderildi : 11/02/2016 16:06

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
size dedimya admin olarak çalıştırınca sistem admin hesabının z: map olup olmadığına bakar. Sizin Z: map olmadığından komut hata veriyor. Admin ile login olun Z: map yapın sonra komutu illa kullanıcıda çalıştırmanız gerekiyor ise kullanıcıda çalıştırabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/02/2016 16:46

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
size dedimya admin olarak çalıştırınca sistem admin hesabının z: map olup olmadığına bakar. Sizin Z: map olmadığından komut hata veriyor. Admin ile login olun Z: map yapın sonra komutu illa kullanıcıda çalıştırmanız gerekiyor ise kullanıcıda çalıştırabilirsiniz.

Rıza bey ;

Kullanıcı hesaplarında Adminastrator göremiyorum. Başka bir kullanıcı ile açmayı deneyince yani Administrator yazıp açmaya denediğimde, Hesabınız devre dışı bırakılmış ibaresiyle karşılaşıyorum. Bu PC'yi kimse karıştırmış olamaz diye düşünüyorum. Nasıl olur bu. Bunun bir çözüm yolu varmıdır sizce.

Denetim Masası / Kullanıcı Hesaplarında ;

Administrator        MertŞirin ( OLMASI GEREKMİYORMU sizce !!, bu ibare malesef yok PC'de..Aktif etmek için net user administrator /active:yes ) komutu yeterli olur diye düşünüyorum.

Saygılar.

Gönderildi : 11/02/2016 17:17

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Rıza bey ;

Denetim Masası / Kullanıcı Hesaplarında ;

Administrator        MertŞirin (( AKTİF OLDU ))

Fakat aktif etmek için net user administrator /active:yes komutuna CMD ekranında yazarak sorunu çözdüm. Oturumu kapatarak Administrator olarak oturum açtım. CMD Yönetici olarak çalıştırıp komutu başarıyla geçtim. Fakat komutu Administrator oturumu içinde yaptım, normal oturum içinde yine Z:'ye bağlanmama izin vermiyor.

Bağlanması için Adminastrator içindeyken Z:'ye Map olup oturumu kapattım. Sonra normal kullanıcı oturumuna geldim, yine Z:'yi görmedi, entresan.

Fakat ben komutu Administrator Oturumu içinde yaptığım için olmuştur diye tahmin ediyorum. Yazılımı, yazılımı kuran firma kontrol edecek. Komutun işleyip işlemediğini. Umarım olmuştur.

Saygılarımla.

Gönderildi : 11/02/2016 17:41

(@www-rizasahan-com)
_

Umarım komut işe yaramıştır 🙂

Gönderildi : 13/02/2016 23:38

Paylaş: