Forum

Batch dosyası ile y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Batch dosyası ile yedeklemede yardım

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
463 Görüntüleme
(@recepsenturk)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım. Öncelikle hepinize kolay gelsin.

Daha önce ekip olarak çalıştığımdan bazı şeyler daha kolay oluyordu. Şu an yeni başladığım işyerinde kurulumdan itibaren tek kişi olarak başlayınca iş başa düştü 🙂

Bir yedekleme senaryosu oluşturmaya çalışıyorum. Ekstraları ayarlayacağım fakat ana senaryoda bir yerde tıkanıyorum bu konuda da 1 haftadır araştırmama rağmen belki nasıl sorulacağını bilemediğimden anlamadım ama çözüme ulaşamadım. Ve artık hayata geçirmem gerektiğinden sizlere danışmaya karar verdim. Laboratuvarda çalışıyorum ve cihaz analiz sonuçlarını yedeklemem gerekiyor. Klasör bazlı bir yedekleme olacak. Aslında ekstra takıldığım noktalarda var fakat öncelikle ana sıkıntımı yazayım.

Robocopy "C:\Users\recepsenturk\Desktop\test" "D:\Yedek\test" /E /ZB /COPYALL /LOG:D:\Yedek\COPYLOG.TXT

Sorunum şu, Aynı klasörü sürekli yedekleyeceğim fakat bir dosyada değişiklik oldu ise bu dosyayı hedef klasördeki dosyanın üzerine yazmasını istemiyorum. Yani ana dosyanın durması gerekiyor. Yanına numara verebilir ya da v1,v2 diyebilir. Bu konuda robocopy de aynı dosyaları numaralandır tarzında bir opsiyon göremedim. Sizlerin var mıdır bu konuda tecrübesi.

Teşekkürler.

Gönderildi : 21/12/2015 13:10

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

robocopynin kendisi boyle birseyi malesef yapamaz fakat siz

destination folderi %date% gibi bir değişken ile oluşturusanız en azından birkaç günlük farklı yedek tutabilirsiniz

Gönderildi : 23/12/2015 10:38

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

xcopy D:\Belgelerim\*.* \\YedekServer\KullanıcıYedekeleri\SinanKahraman\Belgelerim\%date%\ /d/e/s/y/c

/d

Yalnızca belirtilen tarihte veya daha sonra değiştirilen kaynak dosyalarını kopyalar. Bir AA-GG-YYYY değeri dahil etmezseniz, xcopy varolan Hedef dosyalarından daha yeni olan tüm Kaynak dosyalarını kopyalar. Bu komut satırı seçeneği, yalnızca değiştirilmiş dosyaları güncelleştirmenizi sağlar.

/e

Tüm alt dizinleri, boş olsalar bile kopyalar. /e’yi /s ve /p komut satırı seçenekleriyle kullanın.

/s

Dizin ve alt dizinleri, boş olmadıkları takdirde kopyalar. /s anahtarını atlarsanız, xcopy tek bir dizin içinde çalışır.

/y

Varolan hedef dosyasının üzerine yazdırmayı doğrulamanızı isteyen komut istemini kaldırır

/c

Hataları yok sayar.

İşinize yarayabilir.

Gönderildi : 23/12/2015 16:09

Paylaş: