Forum

bootloader programl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

bootloader programlarından hangisini önerirsiniz?

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
444 Görüntüleme
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

teknik departmanımızda kullanmak üzere bir pc ye bir birinden tamamen bağımsız işletim sistemleri kurarak, başlanğıçta istediğimiz sistem üzerinden pc yi açmak istiyoruz. Bunun için yaptığım araştırmada BURG , GAG , Chameleon ve Chimera bootloader programlarını buldum. Fakat haklarında pek bir kaynak bulamadım. Kaynak bulsamda aslında aradığım bilgiden ziyade tecrübe 🙂 bu tarz program kullanmış ya da tavsiyede bulunacak var mı?

Gönderildi : 28/09/2015 18:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
BOOTNG programını kullanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/09/2015 22:03

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
BOOTNG programını kullanabilirsiniz.

Programın artıları neler.  farklı bi bootloader kullandınız mı ya da bahsettiğim programlardan her hangi birini deneme şansınız oldu mu

Gönderildi : 29/09/2015 09:41

(@www-rizasahan-com)
_

BOOTng dışında program kullanmadım. Bildik, kaynağı olan bir yazılım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/09/2015 15:23

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

BOOTng dışında program kullanmadım. Bildik, kaynağı olan bir yazılım.

kaynaklar genelde ayrıntılı degil malesef. "Boot ng" ile "bootit bare Metal" aynı program mı? ve linux tabanlı işletim sistemi kuranı görmedim, kurulum mümkün mü bilginiz var mı bu konu hakkında.

Gönderildi : 29/09/2015 17:15

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/04/19/boot-ng-nedir-kurulumu.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/11/29/boot-ng-disk-yapilandirma-ve-yonetim.aspx

Gönderildi : 29/09/2015 17:56

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/04/19/boot-ng-nedir-kurulumu.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/11/29/boot-ng-disk-yapilandirma-ve-yonetim.aspx

Bu kaynakları okumuştum, paylaşım için teşekkürler. Fakat program indirilmesi için verilen linkte Bootit bare metal indirme linki var ve boot ng 2.0 indirme linki göremedim. Ayrıca lisanslama ile ilgili makalede hiç bahsedilmemiş. Ben şuan trial versiyonu kurdum ama dediğim gibi Boot Ng degil, Bootit Bare Metal 1.3 indirdi ve onu kurdum. belki yanlış bir indirme yaptığımdan mı bilmiyorum, partition bölümünde diski seçiyorum ve sadece undelete seçeneği aktif. Create seçeneği aktif degil.

Soru-1: boot ng ile bootit bare matel aynı program mı?

Soru-2: lisanslama program üzerinde nereden yapılıyor?

Soru-3: bir diske kaç işletim sistemi kurabilirim?

Soru-4: program üzerinden diskte partition oluşturmak için "create" seçeneğini nasıl aktif edebilirim?

Gönderildi : 29/09/2015 18:50

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
1- Evet aynı firma isim değiştirmiş sanırım.

2- Bu versiyonu kullanmadım.  http://www.terabyteunlimited.com/downloads/bootitbm_en_manual.pdf  burada tüm bilgiler var.

3- Üstteki manuel gerekli bilgileri veriyor.

4- Yine manueli incelemelisiniz.

Gönderildi : 29/09/2015 22:47

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
1- Evet aynı firma isim değiştirmiş sanırım.

2- Bu versiyonu kullanmadım.  http://www.terabyteunlimited.com/downloads/bootitbm_en_manual.pdf  burada tüm bilgiler var.

3- Üstteki manuel gerekli bilgileri veriyor.

4- Yine manueli incelemelisiniz.

Manual dosyasında bu bilgiler gariptir ki yer almamış. Ama çok şükür sorunumu çözdüm, Bios pili bitmiş 🙂 bu nedenlede tarihi yanlış gördüğü için Trial veriyonun kullanım süresini bitmiş olarak algılıyor ve partition oluşturmuyor. Pilini değiştirince düzeldi. İlginiz için teşekkürler Rıza Bey.

Gönderildi : 30/09/2015 16:15

Paylaş: