Forum

windows10 kurulu pc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows10 kurulu pc'de yazıcı paylaşım sorunu

17 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
4,198 Görüntüleme
(@SenolATALAY)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar herkeese

Windows 10 yüklemiş olduğum bilgisayarımda tüm dosya paylaşımlarım  gayet güzel çalışıyor.  Paylaşıma açtığım herhangi bir klasöre herhangi bir bilgisayardan erişim sağlanabiliyor. 

Fakat aynı bilgisayar üzerinde yüklü olan yazıcımı windowsxp yüklü olan başka pc'lere tanıtamıyorum. Yazıcıyı XP yüklü pc'ye bağlamak istediğimde kullanıcı adı ve şifresini soran bir ekran geliyor.

Ağ bağlantıları üzerinden yazıcıyı çift tıkladığımda ise, "işlem tamamlanamadı, erişim engellendi" uyarısı geliyor.

Windows10 yüklü olan PC'de ağ ve paylaşım ayarları aşağıdaki gibi.

Görüntü

Görüntü

Görüntü

Her iki bilgisayarda da F-secure PSB Workstation securtiy yüklü ve her türlü ağ iletişimine izin verilmiş durumda.

Gönderildi : 09/09/2015 13:20

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

kullanıcı adı şifresi girdiğinizde sorun devam ediyor mu ?

Yazıcının xp driverı olduğuna emin misiniz ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/09/2015 21:31

(@SenolATALAY)
Active Member
Konu başlatıcı

Kullanıcı adı şifre girdiğimde, kabul etmiyor. Aynı şey tekrar edip duruyor.

Özellikle bu durum için win10 yüklü pc'de yeni bir kullanıcı oluşturdum, yazıcı paylaşımında tam yetki verdim fakat bu kullanıcı ile de bağlanamadım.

Xp Driver'ı yüklü buna da eminim.

Gönderildi : 16/09/2015 14:04

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Merhaba,

görünüm -> seçenekler -> klasör ve arama seçenekleri -> görünüm -> paylaşım sihirbazı kullan 

aktif mi bakar mısınız ?

aktifse pasif olmalı

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/09/2015 23:09

(@SenolATALAY)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

görünüm -> seçenekler -> klasör ve arama seçenekleri -> görünüm -> paylaşım sihirbazı kullan 

aktif mi bakar mısınız ?

aktifse pasif olmalı

Olmadı maalesef. Hala aynı durum.

Gönderildi : 17/09/2015 17:07

(@SenolATALAY)
Active Member
Konu başlatıcı

Güncel...

Gönderildi : 30/09/2015 17:37

(@BirkanURLU)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Güncel...

Cihazlar domain ortamında mı? Sorun yalnızca W10 yüklü PC üzerinde bulunan yazıcının paylaştırılması esnasında gerçekleşmesi mi? Yani diğer Windows sürümlerinde böyle bir hatayla karşılaşmıyor musunuz?

Ben çözüm olarak W10 üzerinde bulunan yazıcıyı kaldırır tekrar kurar paylaşım ismini bir önceki seferden farklı bir şekilde yapılandırır, iki cihazda da firewall disable edip durumu tekrar denerdim.

Gönderildi : 12/10/2015 05:30

(@SenolATALAY)
Active Member
Konu başlatıcı

Güncel...

Cihazlar domain ortamında mı? Sorun yalnızca W10 yüklü PC üzerinde bulunan yazıcının paylaştırılması esnasında gerçekleşmesi mi? Yani diğer Windows sürümlerinde böyle bir hatayla karşılaşmıyor musunuz?

Ben çözüm olarak W10 üzerinde bulunan yazıcıyı kaldırır tekrar kurar paylaşım ismini bir önceki seferden farklı bir şekilde yapılandırır, iki cihazda da firewall disable edip durumu tekrar denerdim.

Cihazların çalışma grupları aynı (DOMAIN)

Sorun yalnızca W10 yüklü pc'den yazıcının paylaşımında var. Şuan Win7'de yüklü aynı pc de ve yazıcı paylaşımında bir sorun yok.

W10 üzerinde olan yazıcıyı kaldırdım, tekrar yükledim. Her yazıcı paylaşımında farklı paylaşım isimleri de denedim. Firewall'ı da denedim.

Gönderildi : 12/10/2015 12:35

(@BirkanURLU)
Reputable Member

Güncel...

Sorun yalnızca W10 yüklü pc'den yazıcının paylaşımında var. Şuan Win7'de yüklü aynı pc de ve yazıcı paylaşımında bir sorun yok.

W10 üzerinde olan yazıcıyı kaldırdım, tekrar yükledim. Her yazıcı paylaşımında farklı paylaşım isimleri de denedim. Firewall'ı da denedim.

Merhaba,

İlk olarak W10'da bir dosyayı paylaştırıp yetkileri düzenleyip XP'den erişmeyi dener misiniz. İkinci olarak da W10 ve XP cihazların kullanıcı adları ve bilgisayar adları aynı olabilir mi bunu kontrol eder misiniz.

Gönderildi : 12/10/2015 14:33

(@SenolATALAY)
Active Member
Konu başlatıcı

Güncel...

Merhaba,

İlk olarak W10'da bir dosyayı paylaştırıp yetkileri düzenleyip XP'den erişmeyi dener misiniz. İkinci olarak da W10 ve XP cihazların kullanıcı adları ve bilgisayar adları aynı olabilir mi bunu kontrol eder misiniz.

Merhabalar,

W10'da dosya paylaşımında bir problem yok. Dosya paylaşımı sorunsuz çalışıyor.  Birkaç farklı XP yüklü bilgisayardan denedim yazıcı erişimi sağlamayı fakat sonuç alamadım. Hatta W10 olan pc 'yi sıfırladım, yine sonuç alamadım. Pes ettim en sonunda 🙂 Win7 ile devam ediyorum. Teşekkür ederim ilginize.

Gönderildi : 12/10/2015 15:01

(@BirkanURLU)
Reputable Member

Güncel...

Merhaba,

Merhabalar,

W10'da dosya paylaşımında bir problem yok. Dosya paylaşımı sorunsuz çalışıyor.  Birkaç farklı XP yüklü bilgisayardan denedim yazıcı erişimi sağlamayı fakat sonuç alamadım. Hatta W10 olan pc 'yi sıfırladım, yine sonuç alamadım. Pes ettim en sonunda 🙂 Win7 ile devam ediyorum. Teşekkür ederim ilginize.

Hayırlısı olsun yalnız ben şunu merak ediyorum W10 ve XP cihazların kullanıcı adı ve bilgisayar adları aynı değil hatta ortamda W10 cihazla aynı bilgisayar adına sahip bir cihaz da yok ve bu hatayı almaya devam ediyorsunuz. Bu kesin değil mi?

Gönderildi : 12/10/2015 20:07

(@erdoganbat)
Gönderiler: 61
Estimable Member

Aynı sıkıntı workgroup ağda çalışan bilgisayarlarda başıma geldi. Herşeyi denedim arkadaş gibi bende pes ettim. Dosya paylaşımında sıkıntı vermiyor sadece yazıcı paylaşımında sıkıntı çıkıyor

Gönderildi : 18/01/2016 00:20

(@vitamin555)
Gönderiler: 1
New Member

http://www.windowsnetworking.com/kbase/WindowsTips/Windows7/AdminTips/Admin/AddSharedPrinterasaLocalPrinter.html  burdan sorununuzun kesin çözümünü yapabilirsiniz...windows 10 da fix bi hatadır...kısaca denetim masası>yazı ve aygıtlardan yazıcı ekleye yıklayıp istenilen yere mevcut windows 10 lu bilgisayarınızın ip sini girerek ileri dediğiniz de yazıcı parola istemeden kuracak ve çalışaktır..denenmiştir...

Gönderildi : 23/03/2016 19:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Windows 10 olan sistemlere Windows xp erişip o yazıcıyı kullanamaz. Bu nedenle yazıcıyı tam tersi şekilde yer değiştirmeli veya xp olan sistemi güncellemelisiniz. Windows 10 arka planda görünmeyen güvenlik anlamında bir çok yenilik barındırmakta.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/03/2016 01:21

(@RidvanMurteza)
Gönderiler: 5
Active Member

merhaba

local port olarak yaziciyi eklemeyi bir denermisiniz.

denetim masaasindan printer ekle ordanda yeni port ekleyip local portu ekleyebilirsiniz . port adi ve port baglanti noktasina resimdeki gibi yazicinin paylasim yolunu gosterip denermisiniz

local

Merhabalar herkeese

Windows 10 yüklemiş olduğum bilgisayarımda tüm dosya paylaşımlarım  gayet güzel çalışıyor.  Paylaşıma açtığım herhangi bir klasöre herhangi bir bilgisayardan erişim sağlanabiliyor. 

Fakat aynı bilgisayar üzerinde yüklü olan yazıcımı windowsxp yüklü olan başka pc'lere tanıtamıyorum. Yazıcıyı XP yüklü pc'ye bağlamak istediğimde kullanıcı adı ve şifresini soran bir ekran geliyor.

Ağ bağlantıları üzerinden yazıcıyı çift tıkladığımda ise, "işlem tamamlanamadı, erişim engellendi" uyarısı geliyor.

Windows10 yüklü olan PC'de ağ ve paylaşım ayarları aşağıdaki gibi.

Görüntü

Görüntü

Görüntü

Her iki bilgisayarda da F-secure PSB Workstation securtiy yüklü ve her türlü ağ iletişimine izin verilmiş durumda.

Gönderildi : 24/03/2016 02:27

(@OMERISMAN)
Gönderiler: 2
New Member

KESİN ÇÖZÜM

Sizdeki sorunun aynısını yaşadım. Sorunu yazıcının sürücüsünü xp yüklü bilgisayara indirip, kurulum yapmadan yazıcı ekleden disketi var  seçeneği ile ekledim. yazıcı özelliklerinden bağlantıyı win10 yüklü bilgisayarın ip adresi ile değiştirip "\\192.168.1.100\hp1102" örneğinde olduğu gibi değiştirip kurulumu yapabilirisiniz. 

Gönderildi : 10/06/2016 16:22

(@OnurGULCU)
Gönderiler: 1
New Member

Ben de bugün Etki alanı olan bir ağda karşılaştım, çok teşekkürler sayenizde çözdüm. Sabit IP olmayan ağlar için bilginiz olsun sadece IP numarasıyla değil bilgisayar adıylada işlem oluyor.

Gönderildi : 28/06/2016 16:03

Paylaş: