Forum

Normal Kullanıcıya ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Normal Kullanıcıya bazı dosyalara Admin gibi yetki vermek

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
5,714 Görüntüleme
(@MuratOzdem)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgisayarımda Administrator ve Standart kullanıcı olarak 2 kulanıcı var. Standart kullanıcıda

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' 

netsh wlan start hostednetwork 

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

yukarıdaki koddan oluşan bir bat dosyasını yönetici olarak çalıştırıyorum. Admin kullanıcı adı  ve Şifre soran bir pencere geliyor. 

1-) Nasıl bir kod yazmalıyım ki kullanıcı yada şifre girilmiş olsun. (gerekirse bat yerine vbs uzantılı dosyada kullanabilirim.)

2-) Admin kullanıcısında ne yapmalıyım ki, yalnızca bu bat dosyasında yada bu komutta şifre sormasın.  

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/06/2015 01:43

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhaba

script içinde passwordü bir değişkene atayarak ve o değişkeni de script içinde kullanarak yapılabilir. ancak şifre her değiştiğinde değişkendeki şifre de değiştirilmesi gerekebilir.

Gönderildi : 03/06/2015 11:08

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Bat dosyasını farklı bir kullanıcı ile çalıştırmak için sanur kullanabilirsiniz.

http://www.commandline.co.uk/sanur/

Gönderildi : 03/06/2015 11:10

(@MuratOzdem)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam, öncelikle ben bu kodu bat dosyası ile çalıştırıyorum. Zaten Admin şifresini sık değiştirmiyorum. Bu konuda bir sıkıntım yok. yukarıda da anlattığım gibi bat dosyası içindeki komut tek satırdan oluşuyor.  Dosyaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır dediğimde karşıma Admin kullanıcı adı ve şifresini soran ekran geliyor. Bu ekran gelmeden şifre girilsin yada gelen pencerede otomatik şifre girilsin istiyorum. 

Eğer çok uzun değil ise bu konuda örnek bir kod yazabilir misiniz. 

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 03/06/2015 14:25

(@resulsoydas)
Noble Member

Tamam işte sanur ile bu istediğinizi yapabiliyorsunuz. Kullanımı zor değil. Aşağıdaki linkte kullanım örneği ve download'ı var.

Bir bat dosyasına yazıp çalıştırmanız yeterli olacaktır.

http://www.commandline.co.uk/sanur_unsupported/

Gönderildi : 03/06/2015 14:49

(@MuratOzdem)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Resul SOYDAŞ hocam, 

Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. yazmış olduğunuz linki inceledim. Ancak kısa sürede bir şey anlayıp da çözebileceğimi sanmıyorum. Siz konuyu bildiğiniz için kolay görünüyor olabilir. Bu durum, "delphi programlamada olur" denmesi gibi geliyor. Sonuç olarak, bat dosyası ile olmaz mı? yada VBS uzantılı dosya ile olmaz mı? Eğer olur ise zaten tahmin ediyorum ki en fazla 4 satırlık bir kod olur. Bu neden ile direkt kod verilir ise memnun olurum. 

Burada kullanıcı adı: 

Şifre : 

Kullanacağım kod:  

var. Başka da bir bilgi istemiyor. 

Eğer bu Bat yada VBS dosyası ile çözülmüyor ise o zaman sizin dediğiniz gibi bir çare arayayım.

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 03/06/2015 17:34

(@resulsoydas)
Noble Member

Verdiğim cevapta zaten bat dosyasının içine yazabileceğinizi söylemiştim. Verdiğim linkte nasıl kullanılcağına dair örnekler var ki kullanımıda çok zor değil. Biz sizin hangi dizinde çalışacağınızı, hangi programı çalıştıracağınızı buradan bilemeyiz ki size al kod bu direk çalıştır kullan diyelim.

Programı download edin. Bir klasörün içersine zip'i açın. 

bir bat dosyasının içine örnekteki gibi (runas /u:domain\username program.exe | sanur password) kendinize uygun yazın. kaydedip çalıştırın.

Eğer şifrenin kullanıcı bat dosyasını çalıştırdığında görünmesini istemez iseniz şifreyi bir txt içersine kaydedebilme imkanıda var. Onun kullanımı da

runas /u:domain\username program.exe | sanur /i
password.txt

Burada şifre password.txt dosyasının içersinde olacak.

şeklinde. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/06/2015 17:50

(@MuratOzdem)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Verdiğim cevapta zaten bat dosyasının içine yazabileceğinizi söylemiştim. Verdiğim linkte nasıl kullanılcağına dair örnekler var ki kullanımıda çok zor değil. Biz sizin hangi dizinde çalışacağınızı, hangi programı çalıştıracağınızı buradan bilemeyiz ki size al kod bu direk çalıştır kullan diyelim.

Programı download edin. Bir klasörün içersine zip'i açın. 

bir bat dosyasının içine örnekteki gibi (runas /u:domain\username program.exe | sanur password) kendinize uygun yazın. kaydedip çalıştırın.

Eğer şifrenin kullanıcı bat dosyasını çalıştırdığında görünmesini istemez iseniz şifreyi bir txt içersine kaydedebilme imkanıda var. Onun kullanımı da

runas /u:domain\username program.exe | sanur /i
password.txt

Burada şifre password.txt dosyasının içersinde olacak.

şeklinde. İyi çalışmalar.

Öncelikle bu konu üzerine çok çalıştım. ancak çözüme ulaşamadım.

[CODE]

runas /user:user cmd

[/CODE] 

mozdem adlı bir client kullanıcıda içeriği yukarıdaki koddan
oluşan bir bat dosyasını çalıştırıyorum.

Yukarıda administrator parolasını giriyorum ve entere
basıyorum.

Aşağıdaki pencere geliyor.

Yukarıdaki pencereye

start64VisibleFalse

programın adını giriyorum ve entere basıyorum. Program
çalışıyor.

Ben Cmd penceresinden şifre ve programın adını girmeyim.
Bunları da bir bat gibi dosyaya yazayım.

--------------------------------------------------------------

runas /user:user
start64VisibleFalse.exe | sanur qwer

bu kodu yazıyorum olmuyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 14/06/2015 06:01

(@resulsoydas)
Noble Member

Öcelikle komutu yazarken daha dikkatli olun. Username parametresi "/user:" şeklinde değil "/u:" şeklinde olacak. Birde sadece kullanıcı adını değil tam kullanıcı adını (bilgisayaradı\kul.adı) şeklinde kullanın.

Eğer Sanur ile çalışacak program aynı dizinde değil ise çalışıracağınız programın tam yolu yazın.

runas /u:bilgisayaradı\kullanıcıadı c:\program files\program.exe | sanur kullanıcı_hesap_şifresi

Boşluk kullanılan dizin adlarında (program files gibi) tırnak kullanmanız gerekebilir.

Gönderildi : 15/06/2015 13:26

(@ahmetsirin)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Merhaba

Benim gibi arama yaparken denk gelenler için bir alternatif yöntemde ben yazayım.

Mesela Regedit'i Administrator kullanıcısı olarak açan bir Batch hazırlayalım. 

Batch içeriği aşağıdaki şekilde; 12345678 yazan yere administrator şifresinizi yazmanız yeterli.

SET AdminSifresi=C:\test.vbs
ECHO SET WshShell = CreateObject("WScript.Shell") > %AdminSifresi%
ECHO WshShell.Sendkeys "12345678" >> %AdminSifresi%
ECHO WshShell.SendKeys "{ENTER}" >> %AdminSifresi%

%AdminSifresi%
RunAs /user:administrator /env "C:\Windows\System32\regedt32.exe"

Gönderildi : 11/05/2018 14:56

Paylaş: