Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

masa üstündeki dosyalarım silindi virüs yardım

serdaratacan
(@serdaratacan)
Üye

arkadaşlar merhaba windows 7 masa üstündeki excel dosyalarım silindi. yeni metin belgesi oluşturuyorum f5 yaptığımda dosya siliniyor. hiren boot ile başlattım kav ile tarattım musallat.exe yakaladı.  görev yöneticisi ve kayıt defteri erişim engellenmiş durumda. hiren üzerinden virüsleri sildim. masa üstünde silinen dosyalarım ( 1 tane excel cok önemli ) hiren üzerinden baktığımda 1 KB olarak gözüküyor. windowsu normal açıyorum winrar açıp masa üstünden baktığımda 56 olarak gözüküyor . winrar üzerinden o dosyayı kopyalamaya çalışıyorum başka klasöre herhangi birşey gözükmüyor klasör boş , ama hiren ile baktığında oraya 1 kb dosya atmış . arkadaşlar yardımcı olurmusunuz bu dosyamı nasıl kurtarabilirim ? hiren üzerinden görev yöneticisi ve kayıt defterini nasıl aktif edebilirim ?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 29/01/2015 03:51
Güney OKTAYLI
(@guneyoktayli)
Üye

[quote user="serdaratacan"]arkadaşlar merhaba windows 7 masa üstündeki excel dosyalarım silindi. yeni metin belgesi oluşturuyorum f5 yaptığımda dosya siliniyor. hiren boot ile başlattım kav ile tarattım musallat.exe yakaladı.  görev yöneticisi ve kayıt defteri erişim engellenmiş durumda. hiren üzerinden virüsleri sildim. masa üstünde silinen dosyalarım ( 1 tane excel cok önemli ) hiren üzerinden baktığımda 1 KB olarak gözüküyor. windowsu normal açıyorum winrar açıp masa üstünden baktığımda 56 olarak gözüküyor . winrar üzerinden o dosyayı kopyalamaya çalışıyorum başka klasöre herhangi birşey gözükmüyor klasör boş , ama hiren ile baktığında oraya 1 kb dosya atmış . arkadaşlar yardımcı olurmusunuz bu dosyamı nasıl kurtarabilirim ? hiren üzerinden görev yöneticisi ve kayıt defterini nasıl aktif edebilirim ?[/quote]

Eğer domain ortamında iseniz networkten koparın pcyi ilk olarak, daha sonra farklı çalıştır ile domain admin ile cmd.exe ve tskmngr.exe leri çalıştırarak bu basit ama gıcık, sinir bozucu virisü durdurun sonra klasörlerinizi temizleyin.
Domain ortamında değilseniz güvenli modda açarak aynı işlemleri deneyin. Bu da olmazsa, hesaplardan yeni bir yönetici hesabı oluşturun ve farklı çalıştır mantığını burada uygulayın. Ek olarak internette bu konuda fazlasıyla yorum ve kaynak vardır. belirttiğiniz virüs adı ve nasıl temizlenir şeklinde aratarak çözüme ulaşacağınızı tahmin ediyorum. Geçmiş olsun. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2015 11:06
MuratKINAY
(@muratkinay)
Üye

Sistem geri yükleme yapamısınız?

Herşeyin düzgün olduğu bir tarihe geri yükleme yapınız.

Dosyalarınızı dış bir kaynağa alıp sonra combofix ile tarama yapınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2015 16:48
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Öncelikle sormak istediğim klasör seçeneklerinden "Gizli Dosyaları Göster" açık mı kapalı mı? Kapalı ise açıp dosyaları kontrol eder misiniz?

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2015 10:40
hasanozil
(@hasanozil)
Üye

Bu gibi durumlar da her zaman ki gibi linux yardımımıza hep koşmuştur. Daha önce bu yöntemle lokasyonum da ,  bir çok desktop ve laptop da meydana gelen işletim sistemi arızaları, virüs bulaşma durumları gibi durumlar da cihaz lar da yüklü tüm dosyaları geri getirebilmiştim.  Öncelikle telaşlanmaya gerek yok. windows virüsleri , linux işletim sistemini etkilemez zaten dosya sistemleri farklı ext, ext2, ntf gibi. Şimdi yapmanız gereken işlemler şunlar olmalı ;

- Flash diskiniz ya da dvd ye boot olarak yazmanız gereken bir linux mint, yada pardus olmalı. Bunların live versiyonları olursa daha iyi olur ve cihazınız daha çabuk açılır ve disk üzerindeki verilerinizi daha çabuk yedeklersiniz.

- flash disk yada dvd den boot ettikten sonra zaten linux mevcut disk ve bu diskler de bulunan volumlerinizi görür. sizin yapmanız gereken root partiona gidip windows dizinlerin de ilgili userin desktop ve belgelerim klasörlerin den datalarınızı çekmeniz olacak. datalarınızı cihazına takacağınız tb disk yada ikinci bir partion varsa oraya da kopyalayabilirsiniz. bu yöntemle outlook maillerinizi, rcylebin silinmiş öğelerinizi vb. tüm datalarınızı çekersiniz.

- datalarınızı çektikten sonra  temiz bir sistem kurmanızı tavsiye ederim. 

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2015 13:01
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Denediniz mi yazılanları? Sonuç nedir? Birde DLC.Utilities.Boot ile bilgisayarınızı açarak XP yada Win 7 yi çalıştırıp dosyaların olduğu konuma bir bakın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2015 15:19
Paylaş: