Forum

XP ses driver sorun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

XP ses driver sorunu (pc kendini resetliyor)

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
565 Görüntüleme
(@RamazanSahin)
Gönderiler: 36
Eminent Member
Konu başlatıcı

s.a  pcye format attım ve xp kurdum. Pc eski olduğu için elimde driverlar yoktu. ben de driverları internetten indirdim ve kurdum ancak bazı sorunlarla karşılaştım. kurduğum sürücü ses sürücüsü (REALTEK AC 97) anakartım asus  ilk sorun sürücüyü yüklerken sona yaklaştığı sırada mavi bir ekran geliyor ve bilgisayara reset atmak zorunda kalıyordum bunun nedenini araştırırken buldum galiba sorun o anda kullandığım kablosuz mouse da kaynaklanıyormuş mouse çıkartınca sorun çözüldü. 2. sorun ise

Driver ı yüklüyorum yükledikten sonra driverın yüklenmesinin tamamlanması için pcyi yeniden başlatmam gerektiği yazıyor bende başlatıyorum ancak açıldıktan 10-15 sn sonra pc kendiliğinden reset atıyor. Aygıt yöneticisinden ses aygıtına geldiğim zaman ses aygıtının üzerinde sarı yuvarlak bir çemberin içinde ünlem işareti var silip yeniden yükledim ama sorun aynı pc açıldıktan 10-15 sn sonra pc yeniden kendiğinden reset atıyor ve açıldıktan sonra yeniden reset olayını tekrarlıyor... bu sorunu nasıl düzeltirim yardımlarınızı bekliyorum...

Gönderildi : 15/01/2014 20:39

(@MehmetAKSU)
Gönderiler: 321
Reputable Member

CPU kullanımına bakmanız mümkün mü ? Yüklediğiniz yazılım yada taktığınız bir donanım cpu'yu tavan yaptırıp çok sıcak olunca reboot'a götürüyordur bilgisayarınızı.

Gönderildi : 15/01/2014 20:46

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4315
Co-Helper

Daha güncel HD ve AC97 chipset'leri için SP3 yüklü olması gerekiyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2014 21:45

(@RamazanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cpu kullanımına %11 i geçmiyor zaten pc açıldıktan en fazla 15 sn gibi bir sürede kendini resetliyor

işletim sistemim sp3  

Gönderildi : 15/01/2014 23:58

(@HakanFiDAN)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhaba Ramazan,

Ses Chip'inin AC 97 Realtek olduğuna eminmisin anakartın modeline göre sitesinde aratabilirsin. Reset atma gibi bir durumda sürücü çakışmasından dolayı kaynaklanabilir.

Gönderildi : 20/01/2014 16:30

(@RamazanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim. benimde zaten ilk yaptığım anakart modeline göre anakartın sitesinden indirmek oldu ama indirdiğim dosya ile kurulum yapamamıştım.

Ama sorunu düzelttim sorun yanlış sürümü kullanmaktan kaynaklanıyormuş. Doğru sürümü bulunca sorun düzeldi.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/01/2014 03:00

Paylaş: