Forum

Svchost.exe İşlemci...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Svchost.exe İşlemciyi kasıyor

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
655 Görüntüleme
(@AliSelvigoz)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba bir şirketteki clientlerin hepsini image ile formatlıyoruz. Format işleminden sonra clientler ağdan tüm ayarları otomotik olarak alıyor (Netbios ismi firewall kapatılması domaine dahil edilme vs Local Admin Passwordu değiştiriliyor) Format sonrasında istemcilerin tümünde svchost.exe dosyası çalışıp clientlerin işlemcisini kasıyor (%98 100 civ) Araştırmalarıma göre bu program otomotik güncelleştirme için kullanılıyor.Local admin şifresi değiştiği için otomotik güncellemeleri kapatamıyoruz domain ortamında ise yetkiler kısıtlı... Bu sorunu başka nasıl aşabiliriz. Tek tek local admin parolası kırmak da uzun iş  🙁 Regeditten veya başka bir yerden çözüm yolu bulunabilinir mi şimdiden tşk ler...

Gönderildi : 24/12/2013 22:45

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Windows 7 ve Windows 8 için anlatacağım. Öncelikle regedit'inizin yedeğini mutlaka alınız. 

Regediti açarak ilgili dizine gidiyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Auto Update

AUOptions dword kaydının değerini 1 olarak düzenliyoruz. Ayrıca NoWindowsUpdate isminde bir Dword(32) kayıt oluşturarak bunun değerinide 1 yapıyoruz.

Regediti kapatarak bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. İşlem bu kadar yeniden başlattıktan sonra updateler kapanacaktır. 

İyi çalışmalar.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/12/2013 03:29

(@AliSelvigoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok tşk ederim. Şirkette kullanmış olduğumuz tüm makineler XP bugün vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda bi kayıt defterine bakayım umarım Xp içinde geçerlidir bu söyledikleriniz.

İlginiz için çok tşk ederim iyi çalışmalar... 

Gönderildi : 25/12/2013 10:06

(@AliSelvigoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Malesef sorun halen devam etmekte dediğiniz gibi regeditte gerekli değişişklikleri yaptım ama svchost.exe halen işlemcinin çok büyük bir bölümünü kullanmakta local group policy de windows update erişim ve bağlantıları kaldır seçeneğini aktif  ettim yine çözüm olmadı.

Gönderildi : 25/12/2013 18:13

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Malesef sorun halen devam etmekte dediğiniz gibi regeditte gerekli değişişklikleri yaptım ama svchost.exe halen işlemcinin çok büyük bir bölümünü kullanmakta local group policy de windows update erişim ve bağlantıları kaldır seçeneğini aktif  ettim yine çözüm olmadı.

Peki update'lere bakarmısınız Kapalımı açık mı ?  

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/12/2013 19:35

(@AliSelvigoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Updateler açık XP de olmadı ama dediğiniz gibi Win 7 sistemlerde işe yarıyor onlarda problem yok.

Svchost.exe yi görev yöneticisinden sonlandırarak geçici çözüm üretebiliyoruz 🙁 

Gönderildi : 25/12/2013 22:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Bu xplerin büyük oranında yaşanan bir sorun. Sp3 ile birlikte ortaya çıkıyor. Portallardan takip ettiğim kadarı ile Yeni yıla girerken veya yeni yılın başında Microsoft bunun için bir yama yayımlayacak. Service pack3 sonradan kuruldu ise kaldırıp sp2 ile sorunsuz olarak devam edebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/12/2013 23:35

(@AliSelvigoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok tşk ederim Rıza Bey,

Şirket tarafından bize verilen İmaj  XP/SP3 bu haliyle kurulumu gerçekleştiriyoruz Bİr de şirket içerisinde kullanılan makinelerin çoğu celeron  işlemciler ve 1 GB den az memorye sahip birde svchost işin içerisine girince durum baya sıkıntılı bir hal alıyor. Sorunun kaynağı sizce de güncelleştirmeler midir son çare olarak tek tek Local admin şifrelerini kırıp güncelleştirmeleri kapamak çözüm olur mu?

Gönderildi : 26/12/2013 00:15

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok tşk ederim Rıza Bey,

Şirket tarafından bize verilen İmaj  XP/SP3 bu haliyle kurulumu gerçekleştiriyoruz Bİr de şirket içerisinde kullanılan makinelerin çoğu celeron  işlemciler ve 1 GB den az memorye sahip birde svchost işin içerisine girince durum baya sıkıntılı bir hal alıyor. Sorunun kaynağı sizce de güncelleştirmeler midir son çare olarak tek tek Local admin şifrelerini kırıp güncelleştirmeleri kapamak çözüm olur mu?

Updatelerdende kaynaklanıyor olabilir, svchost dosyasına bulaşmış bir virüstende kaynaklanıyor olabilir, virüs taraması yapmışmıydınız ?

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/12/2013 01:51

(@AliSelvigoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Okan Bey,

Antivirüs yazılımı olarak Symantec Endpoint Protection kullanıyoruz Yapmış olduğumuz taramalarda herhangi bir tehditle karşılaşmadık 

Gönderildi : 26/12/2013 09:25

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Okan Bey,

Antivirüs yazılımı olarak Symantec Endpoint Protection kullanıyoruz Yapmış olduğumuz taramalarda herhangi bir tehditle karşılaşmadık 

Merhaba,

O zaman geriye tek bir çözüm kalıyor, yüklemiş olduğunuz update paketleri için sistem geri yükleme yapmanız gerekmektedir. Isterseniz sorunlu olan bir xp makinada update paketlerinden öncesine sistem geri yükleme yaparak bir kontrol edin eğer sorun yapmış olduğunuz bir güncellemeden kaynaklanıyor ise bunu ancak bu şekilde anlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar... 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/12/2013 13:52

(@AliSelvigoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Okan Bey,

Dün bir makinede msconfigden hizmetler sekmesi altında bulunan otomotik güncelleştirmeyi pasif hale getirdik şuan için Client bilgisayar şuan için stabil bi şekilde çalışıyor Eğer bu şekilde devam ederse tüm clientleri msconfigten kapatarak sorunu aşmayı planlıyoruz vermiş olduğunuz tüm bilgiler için çok tşk ederiz.

İyi çalışmalar... 

Gönderildi : 26/12/2013 14:01

Paylaş: