Forum

Masaüstün...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Masaüstünde sağ tuş ile yeni seçeneklerinde görünmeyenler

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
10.5 K Görüntüleme
(@alisol)
Gönderiler: 205
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Windows 8 bir pc de masaüstündeyken sağ click yaptığımızda Yeni seçeneğinin içerisinde Word,Excel, vs .. görünmüyor.Nasıl getirebilirim ?

Gönderildi : 04/11/2013 17:30

(@AyhanKOSOGLU)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Öncelikle aşağıdaki alana oluşturmak istediğiniz programa ait bir boş dosya oluşturun adı önemli değil

C:\Windows\ShellNew

Daha sonra START-->RUN   REGEDIT yazın ve regedite ulaşın

"HKEY_CLASSES_ROOT" dosyasını göreceksiniz yanındaki küçük artı işareti ile açın uzunca bir liste karşınıza gelecek burada new alanına eklemek istediğiniz programın uzantısını bulun örnediğin .pdf üzerine tıklayın.

Yeni anahtar (New - Key) diyin hemen al kısmına bir klasör oluşturacak klasörün adını "ShellNew" yapın.

Bu klasöre tıklayın daha sonra sağ alanda tekrar sağ tuş tıklayın ve yeni Dizi Değeri (New - String Value) yeni değer sağ kısımda oluşmuş olacak ismini "FileName" olarak değiştirin çift tıklayarak açın "Value Data" kısmına ilk adımda yaptığımız dosya konumunu gireceğiz.

Örnek:C:\Windows\ShellNew\new.pdf

Bir kaç kez regedit teki bu alanı yenileyin yada bilgisayarı yeniden başlatın istediğiniz program yeni alanına eklenmiş olacaktır.

( Mehmet Hakan TATLICI yazısından alıntıdır )

Gönderildi : 04/11/2013 18:09

(@FarukGUL)
Gönderiler: 83
Estimable Member

Open office kullanıyordum  kendi formatı dışındaki formatları sağ click yeni menüsünde çıkmıyordu, ufak bir bat ve reg dosyası yazdım. open office formatlarınıu temizleyip ms word ve ms excel dosyası oluşturabiliyorum artık.

öncelikle boş bir word ve boş bir excel dosyası oluşturup adını excel.xls ve word.doc koydum. 

bir bat dosyası oluşturdum.

@echo off

xcopy excel.xls %WINDIR%\ShellNew /y

xcopy word.doc %WINDIR%\ShellNew /y

regedit /s veri.reg 

veri adında bir reg dosyası oluşturdum.

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.odp\opendocument.ImpressDocument.1\ShellNew]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.odg\opendocument.DrawDocument.1\ShellNew]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.odt\opendocument.WriterDocument.1\ShellNew]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.ods\opendocument.CalcDocument.1\ShellNew]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.bmp\ShellNew]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.jnt\jntfile\ShellNew]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.rtf\ShellNew]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.zip\ShellNew]

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.contact\ShellNew]

[HKEY_CLASSES_ROOT\.doc\ShellNew]

"FileName"="word.doc"

[HKEY_CLASSES_ROOT\.xls\ShellNew]

"FileName"="excel.xls"

bat dosyasını yönetici modunda çalıştırdım...  bu kadar.

Not: bat dosyasını çalıştırdığımda bazı bilgisayarlarda "ShellNew" bir dizin mi bir dosya mı seçeneği çıkmakta dizin seçeneği (d) hafrine basıp işlemi devam ettirebilirisiniz. 

Yukarıda söylediğim bat reg ve office dosyaları aynı klasör içinde yer almalıdır. 

Gönderildi : 05/11/2013 14:33

Paylaş: