Forum

xcopy komutuna para...

Bildirimler
Hepsini Temizle

xcopy komutuna parametre eklenerek bir dosya atlanabilirmi ?

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,859 Görüntüleme
(@ZaferDOSEME)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar amacım %userprofile% dizinin içinde bulunan tüm dizin ve altdizinleri kopyalamak fakat download,music ve video dizinlerini almak istemiyorum kullandıgım komut :

XCOPY %userprofile%\*.* "F:\users\" /d/r/v/s/y/z konu ile ilgili yardımcı olurmusunuz lütfen

Gönderildi : 01/11/2013 16:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Burada güzelce anlatılmış

http://www.tech-recipes.com/rx/2682/xcopy_command_using_the_exclude_flag/

özetle EXCLUDE:c:\excludelist.txt

Exclude parametresini kullanabilirsiniz, bunun okuması için bir txt oluşturmanız gerekli, ve eğer bu txt için birden çok dizin verecekseniz her satıra bir dizin şeklinde yazabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2013 13:32

(@ZaferDOSEME)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Peki bu listeye eğer ile başlayan bir komut yazabilirmiyim yani *.avi *.dat *.mp3 bu dosyaları görürsen atla yedekleme yapma diyebilirmiyim ? bir örnek araştırdım fakat bulamadım log kayıt yapmak için kullandım gayet başarılı sonuç aldım tarih saat yazdırıp loglar tutturabiliyorum da istediğimi bir türlü yapamadım hala :=)

Gönderildi : 05/11/2013 17:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bunu bende denemedim hiç.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2013 20:04

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

robocopy ile yapabilirsiniz

http://ss64.com/nt/robocopy.html

Gönderildi : 05/11/2013 20:07

(@ZaferDOSEME)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkür ederim 

belki başkasıda arar diye kullandıgım komutu yazıyorum

robocopy %userprofile%\ Hedef Sürücü Adını Buraya Yazıyoruz\Hedef Klasör Adını Buraya Yazıyoruz\ /W:1 /R:1 /256 /XO /E /xf *.mp3 *.bkf *.avi *.exe *.wma *.sys *.dat *.log1 *.log2 *.blf *.regtrans-ms *.ini /XD "AppData" "Application Data" "Belgelerim" "Cookies" "Local Settings" "NetHood" "PrintHood" "Recent" "SendTo" "Start Menu" "Templates" "Temp" "Tracing"

şimdi parametrelere geleli /tan sonra yazdıgım her harf bir parametre 

/W:1 Hata durumunda tekrar deneme için bekleyeceği saniye
/R:1 Kopyalama hata verirse diger dosyaya atlamak için bekleyeceği süre
/256 Dosya isimleri uzun ise kullanılan komut
/XO Kaynaktaki dosyalar Hedefteki Dosya adı boyutu ve tarihi aynı ise kopyalama için zaman harcamaz
/E Bütün alt klasörleri de (Boş klasörler dahil) kopyalar.
/XF Bu parametre verilirse bu parametrenin arkasından yazılan dosya uzantılarını kopyalamadan geçecektir.
/XD Bu parametre verilirse bu parametrenin arkasından yazılan dizinler kopyalamadan geçecektir.

Son iki parametre yedekleme zamanımızı %70 azaltıyor daha hızlı kopyalama için gereksiz dosya ve klasörleri atlayabilirsiniz ve bu komutları bir batch haline getirip otomatikleştirebilirsiniz  

Gönderildi : 06/11/2013 15:13

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Zafer Bey

/MIR parametresi ile de var olan dosyaları bir daha hedefe yazmazsınız. Yani Kaynağı Hedefe aynalar (mirror). Burada dikkat edilecek tek husus kaynaktan silinecek bir dosya, hedef klasörden de silinecektir.

Log parametresini de kullanmanızı öneririm. Günlüğü bir txt dosyasına yazar. /LOG:<hedefklasör\dosyaadi.txt>

Gönderildi : 06/11/2013 16:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ilginiz için teşekkür ederim 

belki başkasıda arar diye kullandıgım komutu yazıyorum

robocopy %userprofile%\ Hedef Sürücü Adını Buraya Yazıyoruz\Hedef Klasör Adını Buraya Yazıyoruz\ /W:1 /R:1 /256 /XO /E /xf *.mp3 *.bkf *.avi *.exe *.wma *.sys *.dat *.log1 *.log2 *.blf *.regtrans-ms *.ini /XD "AppData" "Application Data" "Belgelerim" "Cookies" "Local Settings" "NetHood" "PrintHood" "Recent" "SendTo" "Start Menu" "Templates" "Temp" "Tracing"

şimdi parametrelere geleli /tan sonra yazdıgım her harf bir parametre 

/W:1 Hata durumunda tekrar deneme için bekleyeceği saniye
/R:1 Kopyalama hata verirse diger dosyaya atlamak için bekleyeceği süre
/256 Dosya isimleri uzun ise kullanılan komut
/XO Kaynaktaki dosyalar Hedefteki Dosya adı boyutu ve tarihi aynı ise kopyalama için zaman harcamaz
/E Bütün alt klasörleri de (Boş klasörler dahil) kopyalar.
/XF Bu parametre verilirse bu parametrenin arkasından yazılan dosya uzantılarını kopyalamadan geçecektir.
/XD Bu parametre verilirse bu parametrenin arkasından yazılan dizinler kopyalamadan geçecektir.

Son iki parametre yedekleme zamanımızı %70 azaltıyor daha hızlı kopyalama için gereksiz dosya ve klasörleri atlayabilirsiniz ve bu komutları bir batch haline getirip otomatikleştirebilirsiniz  

Elinize sağlık

Gönderildi : 06/11/2013 18:03

(@ZaferDOSEME)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İşin gerçeği /MIR komutunu inceledim amacım eskiye dönük yedek almak oldugu için bu komut yapmak istediğimi bozuyor 🙂 müşterimin 2 tb lik diskine personelin yedeklerini alıp bilgisayarlarında tuttukları gereksiz bilgileri silmelerini tavsiye ettim eğer /MIR kullanırsam bir sonraki yedeklememde eskileri kaybeder ve eskilerden bir dosyaya ihtiyacım olursa o çok güvendiğim eski yedekler beni hayal kırıklığına uğratırdı sizcede öyle değilmi

Gönderildi : 07/11/2013 02:09

Paylaş: