Forum

Dos Komutu Yardımı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dos Komutu Yardımı Autoexec Hatası

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
934 Görüntüleme
(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Elimde dos bir bilgisayar var , fabrikamızda bir otomasyon bilgisayarı sorun ise şu şekilde;

Program autoexec.bat tan çalışmaya başlıyor ve kendi kendine çalışmaya bırakırsanız bmos.exe diye bir exe çalıştırıyor ve en sonunda no packet driver found diye kendi içinden bir hata veriyor ancak program autoexec.bat ta iken yada exe yi çalıştırdıktan sonra CTRL+C ile durdurup elle autoexec.bat ı çalıştır derseniz sorunsuz açılıyor.

Böyle bir sorun ile karşılaşan var mı? Yada autoexec içerisine nasıl bir komut ile bunu çözebiliriz?

Gönderildi : 23/10/2013 19:17

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Yasar hocam selam,

autoexec.bat ve config.sys içerisindeki satırları inceleyip .exe çalıştırdıktan sonra eklenmiş satır varsa onları programı çalıştıran .exe'nin önüne alırsan belki hatasız çalışabilir. Sanki ihtiyaç duydugu driver geç yükleniyor bu sebeple hata veriyor gibi geldi bana. Bir incele bakalım ne olacak.

paylaşım sorun olmazsa her iki dosya içindeki satırları ekleyebilirsen bakarız hep beraber neler varmış çalışan açılışta.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/10/2013 02:38

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member
Konu başlatıcı

Günaydın

Öncelikle dosya çok büyük olduğu için paylaşamadım ama sorunu çözdüm, çözüm şekli aşağıdaki gibidir.

Autoexec.bat çalışıp menüye geldikten sonra ctrl+c ile durdurup tekrar çalıştırınca program çalışıyordu. Bende autoexec.bat da menüye kadar kısmı bırakıp devamını sildim ve oraya şu komutları ekledim (autoexec menüsünde exit e basarsan çıkmak için yap yazan yer )

C:
cd \bin
SET CONF=CONF.DBM
SET BMOS=\DATA
SET PROG=PROG
if "%AB_VIDEO%"=="0" copy /B \Setup\Video.cfg %BMOS%\Video.cfg
if exist setenv.bat call setenv.bat
cd \
cls

sonra onun altına da autoexec in orjinal halini ac.bat olarak kaydetmiştim ve onu çalıştır dedim

call ac.bat

Yani böylece programı menüde durdurup tekrar çalıştırmış olup ve sorunum düzeldi. Fikir için teşekkürler Recep Hocam.

Gönderildi : 24/10/2013 11:23

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Yaşar hocam geçmiş olsun çok sevindim çabucak çözmene.

Bende zamanında çok uğraştım DOS'ta çalışan tezgah programlarıyla. Yazsam kitap olur valla. 🙂

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/10/2013 15:15

Paylaş: