Forum

Masaüstü ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Masaüstü Hk.

12 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
491 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Mrb arkadaşlar,

Biçoğunuz masaüstünüzü(bilgisayarınızın) aktif olarak kullanıyorsunuzdur. Çeşitli dökümanlar, programlar, klasörler, kısayoollar, indirdiğiginiz

programlar, çalıştığınız dosyalar mevcuttur ve bunları kendinizde göre gruplamışsınız ayırmışınızdırda belki. Herşey yerli yerindedir ve size göre ayarlıdır. Bir gün herhangi bir durumdan dolayı sistem işlemez duruma gelirse yada çökerse sistemi yeniden kurmak yada imajını yüklemek zorunda kalırsanız, bu desktop ayarlarınızın yedeğini almak, kurduktan sonra herşeyi yeniden düzenlemek zorunda kalırsınız (en azından ben öyle yapıyorum).

Benim sormak istediğim şu,  böyle bir sorunla karşılaşmamak için herhangi bir durumda sorun olursa, aynı masaüstünüze kolayca nasıl dönersiniz ?

Herşeyin eskisi gibi olduğu konuma?alışık olduğumuz konuma?

Ben kendimce önlemler almaya çalışıyorum,örn:masaüstünde herhangi bir şey (dosya, klasör, program, kısayol,not vs) bırakmıyorum. belgelerim klasörünü başka bir partition a yönledirip, önemli dosyaları diğer kullandığım dosyaları/dökümanları orda tutuyorum.herhangibir durumda sistem probleminde, masaüstünde veri olmadığı için pek kayıp olmuyor,belgelerim klasörünü yönlendirmem yetiyor.Kısayolları bir görev çubuğu oluşturup orda tutuyorum, sonra istediğim zaman görev çubuğunu yükleyebiliyorum vs.

yada "C:\Documents and Settings\user\Desktop"  olarak bu klasörüde belgelerim deki gibi yönlendirebilirmiyiz? Bu şekilde dosya konumları hatırlanıp yönlendirme yapılabilir mi?

Birde sanal olarak masaüstünü emüle eden örn masaüstüne herhangi bir dosya vs koyduğumuz zaman bunu bizim istediğimiz klasörde tutan ve bu dosyaların konumunu hatırlayan bir uygulama yazılım varmı acaba ?

sizler nasıl yapıyorsunuz hangi önlemleri alıyorsunuz yada hangi programı kullanıyorsunuz ?

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/08/2008 16:51

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

Windows XP ile gelen migwiz.exe  Files and Settings wizardı kullanabilirsiniz.

Masaüstünde bir klasör kullan onu başka bir partitiona yönlendir fakat bu da tam bir çözüm değildir.

Windows Live One Care kullanarak belli zaman aralıklarında backup aldırabilirsin.  Portalda bu ürünün makaleside bulunmaktadır.

Ben raid olan bir client ve Windows Live One Care ile aylık ve haftalık incremental backup 15 versiyon olarak kullaniyorum herhalde yeterli bir önlemdir.

Gönderildi : 28/08/2008 17:23

(@harunkorkmaz)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Bunun için kısa bir yol olarak işletim sistemi ile otomatik olarak yüklendiği

Başlat > Programlar > Donaltılar > Sistem Araçları > Dosya ve ayar aktarma sihirbazını kullanabilirsin...

Bu araç ile Eski bilgisayarınızda ki ayar ve dosyaları yenisine aktarabilirsin

İE , Outlook Express, Masaüstü, Görüntü ve diğer ayarlarını aktarabilirsin....

Gönderildi : 28/08/2008 17:27

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bunun için kısa bir yol olarak işletim sistemi ile otomatik olarak yüklendiği

Başlat > Programlar > Donaltılar > Sistem Araçları > Dosya ve ayar aktarma sihirbazını kullanabilirsin...

Bu araç ile Eski bilgisayarınızda ki ayar ve dosyaları yenisine aktarabilirsin

İE , Outlook Express, Masaüstü, Görüntü ve diğer ayarlarını aktarabilirsin....

bu 2 farklı bilgisayar arasında ayarları taşımaya yarıyor sanırım,benim söylemeye çalıştığım aynı bilgisayarda olması, ve bu işi manuel 

değilde otomatik bi şekilde halledilmesi.

Gönderildi : 28/08/2008 18:19

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Dosya ve ayar aktarma sihirbazını aynı PC için kullanabilirsiniz. Ömer hocamın önerdiği programları deneyebilirsiniz. Acronis kullanarak belirlediğiniz zamanlarda image alabilirisiniz.

Gönderildi : 28/08/2008 18:23

(@ErcanOzkurt)
Gönderiler: 114
Estimable Member

Rollback Xp isimli bir program var bununla ilgili bir arattır derim google da belki işini görebilir. Deep freeze mantığıyla çalışıyor. Dosyalarını c üzerinde tutmassan eğer kullandığın programlarda da extra bir durum yoksa bu işini görebilir.

Gönderildi : 28/08/2008 18:31

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Dosya ve ayar aktarma sihirbazını aynı PC için kullanabilirsiniz. Ömer hocamın önerdiği programları deneyebilirsiniz. Acronis kullanarak belirlediğiniz zamanlarda image alabilirisiniz.

Mrb Sinan Bey,

Ghost temel imajları  var zaten, sıksık imaj alınması gerek bu çözüm değil,

Ayar aktarma sihirbazı bilmiyordum öyle bir özelliği olduğunu, çalıştırınca direk eski pc mi yeni pc mi diye soruyor aynı zamanda kullanışlıda görünmedi ve manuel olarak yapmak gerekiyor.

Ömer beyin dediği programları bilmiyorum, incelemem gerek. backup konusundada birşeyler yazmış anlayamadım tam olarak.

Ama şöyle bir çözüm buldum gibi gene sorun var yanlız,

Dediğim gibi "Belgelerim" klasörünü yönlendirmiştim, belgelerim içinde ne yaparsam olması gereken yere kendisi gidiyor, manuel bişi yapmaz zorunda kalmıyoruz.

Aynısını "Desktop" klasörü içinde istiyorum sadece.

Bilgisayarım->Özellikler->Gelişmiş->Kullanıcı Profilleri

Burdan bilgisayarda bulunan kullanıcıların profillerinin ayarlamalarını yapabiliyorz sanırım.

kopyala diye bir seçenek var, ama her kullanıcıda aktif değil,

kopyala yerine taşı diye bir seçenek olursa ve istediğim yere taşıyabilirsem bu profili sanırım sorunum çözülmüş olur.

Bende şuan için 5 kullanıcı ve profili görünüyor bunlardan 3 kopyala seçeneği aktif 2 si değil (administrator ve benim kullanıcım-şuan administrator ile login durumdayım)

Profilleri taşıyan bir uygulama mevcut ise işimi görecektir.

Yada henüz denemedim ama,

Bilgisayar Yönetimi->User->Kulllanıcı->Özellikler->Profil

yolundan sanırım istediğim yere yönlendirme yapabilirim.denemedim daha.

Önerilerinizi bekliyorum iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/08/2008 18:38

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Download

Gönderildi : 28/08/2008 19:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Windows vista ile  My Documents >  Desktop <  favorites  >  gibi klasörleri  farklı  partitionlara alabiliyoruz

ek olarak

en güzel bir yol daha var

start > run > ntbackup >  yazarak desktop  ın backup ını alabilirsiniz

ve  scheduled task  tanımlayarak  belirttiğiniz sürelerle desktop  ın  yedeğini aldırablirsiniz

Gönderildi : 28/08/2008 20:02

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Mrb arkadaşlar,

Soruyu farklı bir biçimden sorayım, yapmaya çalıştım olmadı, kafayı yemek üzereyim.

Faklı bir partitionda "Profiles" diye bir dizin açtım.Ordada user diye bir dizin açtım.

Sonrasında,

Bilgisayarım  özellikler->profil özelikkleri

den o profili belirtiğim dizine kopyaladım.

Yerel kullanıcı ve gruplardanda okullanıcıyı bulup

Profil yolu sekmesini o kullanıcı için belirttiğim klasör olacak şekilde gösterdim. 

Sonrasında da döküman and setting den userla ilgili verileri sldim (neolsa profil yolunu gösterdimya)

Sonrasında okullanıcı ile login olmayı denedim, olmadı tabi hata verdi.

Profil in içinde bulunduğu klasörün "ntfs" izinleri ile alakalı olarak.

Klasörün NTFS izinlerinide o kullanıcı içil tam olarak şekide ayarladım, ve sahipliğinide o kullanıcıya geçirdim.

Normal şartlarda, o kullanıcı profili için özel oluşturulmuş bir dizin ve ona ntfs ayarları oluşmuş oldu,

userda profil yönlendirmeside tamamdı.login olmaya çalıştım login oluyor fakat, ordan verileri almıyor.

Ekranda Xp nin standart ekranı olarak gelmiyorda nasıl söylüyeyim, 2003 ekranı gibi geliyor animasyon felan yok.

user profil ayarlarından bu yolu gösterdiğim de normalde olması gerekmiyormuydu bu ayarlardan sonra? dene dene kafa kalmadı?

önerilerini bekliyorum

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/08/2008 21:48

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

artık nolduysa farklı bir kullanı oluşturup onunla login olmaya çalışırsamda, login olamıyorum yükleniyor diyor kalıyor kitleniyor...

Gönderildi : 28/08/2008 22:01

Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Gönderiler: 241
Reputable Member

Roaming Profiles kullanmanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 28/08/2008 22:10

Paylaş: