Forum

Windows 7'de paylaş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7'de paylaşım izinleri.

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
480 Görüntüleme
(@CemErkanKaradaL)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba iyi çalışmalar dilerim. Ne zamandır bu konuyu merak ediyorum ve Microsoft ile iletişime geçmeme rağmen bir türlü yanıt alamadım. (MS canlı destek ve 444 67 87)

Windows 7 pro bilgisayarım var ve ben orada bir paylaşım verdiğim zaman localde belirlediğim 3 pc nin ona erişmesini, diğerlerinin erişememesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Yani normal pc'de administrator yetkisindeyken güvenlik ayarlarından everyone yetkisi verdiğiniz zaman tüm kullanıcılar görüyor ya, ben ise bu olayı ağda yapmak istiyorum. Teşekkürler. 

Gönderildi : 13/09/2013 19:49

(@harunkorkmaz)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Yapınız Hakkında bilgi verebilir misiniz,

Domain ortamınız var mı yoksa bütün cihazlar workgroup olarak mı çalışıyorsunuz

Gönderildi : 13/09/2013 20:29

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

paylaşım ayarları makina değil kullanıcı bazlıdır

hangi makinaların değil hangi kullanıcıların erişeceğini seçebilirsiniz o da active directory gibi bir yapınız varsa

yoksa everyone için açtığınız bir paylaşımı hali ile herkes (everyone)  erişecektir  .

Gönderildi : 13/09/2013 20:34

(@CemErkanKaradaL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mesajlarınız için çok teşekkür ederim. Herhangi bir domain ortamı yok. Sadece workgroup var. Google da araştırmalarım sonucunda güvenlik duvarı ile bu şekilde engelleme yapılıyormuş ama ayrıntılı bir döküman bulamadım.

Paylaşım vereceğim klasör D'de yani d:\dosya klasörü.  Bilgisayarda win7 pro kuruludur.

Eğer ki Windows ortamında bunu yapamaz isem, başka 3. parti yazılımlarla yapmam mümkün mü? 

Gönderildi : 13/09/2013 21:15

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

güvenlik duvarı ile bunu yapabilirsiniz ama

A klasorunu 1 2 3 makinalarına 

B klasorunu 4 5 6 makinalarına paylaştırmak istenmesi gibi bir durumunda işe bu çözüm yaramaz hale gelecektir

Gönderildi : 13/09/2013 21:17

(@CemErkanKaradaL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Vasvi bey o halde ben sadece A klasörünü 1 - 2 - 3 makinalarına güvenlik duvarı ile nasıl veririm?

Gönderildi : 15/09/2013 19:10

(@SametKocaoluk)
Gönderiler: 8
Active Member

Active Directory ortamınız yoksa share permissonları user bazlı yapmanın konforunu yaşayamazsınız. Yinede workgroup ortamında şöyle bir çözümünüz olabilir : Paylaşım hizmetini verecek pc'de bir user oluşturup, bu usere bir password verin. Klasörün paylaşım izinlerindeki Everyone grubunu silin, yerine Authenticated Users grubunu ekleyin. Artık klasörünüze erişmek isteyen kullanıcılar oluşturduğunuz userın credential bilgilerini girmek zorundadır.

Böylelikle sadece şifreyi bilen kullanıcılar klasörünüze erişebilecek, bilmeyenler klasörü görebilecek ancak içeriğine erişemeyeceklerdir. Eğer paylaşımınızı görmek isteyen kullanıcıların her seferinde credantial identify yapmasını istemezseniz, credantial manager'i kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 18/09/2013 01:12

Paylaş: