Forum

Windows 7'den Windo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7'den Windows Xp'ye ağdan Oki3320 yazıcıya yazı gönderilemiyor.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ;

Ağ ortamında iki bilgisayar arasında yazıcı problemim var. Şöyleki ;

Ortamda 1 Adet Server ( AD, DHCP, DNS )

10 Client

Bu 10 Client'tan 2 PC arasında yazıcı problemi yaşıyorum. A Bilgisayarı Windows Xp Pro, B Bilgisayarı Windows 7 Pro. Eta SQL'den bir fatura döktürecek Win7 olan bilgisayar Xp Pro'ya bağlı Oki3320 yazıcıya. Windows 7 Pro Client'a CMD = NET USE LPT2: \\A bilgisayarı\3320, sonuç olarak komut başarılyla girildi, sorun yok. Bu komutun arkasından Windows 7 Client, Xp Pro kurulu PC'deki Oki3320'e yazı gönderebiliyor. Fakat herkes akşam evine gidiyor, PC'ler kapatılıyor. Sabah işe gelindiğinde Windows 7'li makine, Windows XP Pro'lu makineye bağlı Oki yazıcıya bir şey göndermek istediğinde hata veriyor, göndermiyor. Ağdan o bilgisayara girmeye çalışıyorum, girmiyor. Bu sorun karşısında ortamdaki diğer Windows Xp Pro olan Client'ların olduğu masaya oturup Oki yazıcısı olan PC'ye bağlandığımda bağlanabiliyorum, sorun yok. Sorun Windows 7 olan makinede zannedersem.

Bu sorun karşısında yapılan işlemler ise ;

Windows Xp Pro bilgisayarı Domainden çıkartıp tekrar içeri alınma işlemi ; ( Sonuç Olumsuz )

Windows 7 Pro bilgisayarda net use lpt2: /delete komutu ile silinip tekrardan  NET USE LPT2: \\A bilgisayarı\3320 yapılması ; ( Sonuç Olumsuz )

İki bilgisayar restart edilip tekrar açılması ( Sonuç Olumlu )

Bu konuda ne yapılabilinir, ben her sabah bu iki bilgisayarın sorunu ile karşı karşıya kalıyorum. Xp'ler kendi aralarında bir sorun yaşamıyor, Windows 7 Pro'lu makine bunu her sabah yapıyor.

Saygılarımla.

Gönderildi : 20/08/2013 13:24

(@batuhandemirdal)
Gönderiler: 182
Reputable Member

Akşamları network bağlantısını kesiyormusunuz ?

Gönderildi : 20/08/2013 19:14

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Akşamları network bağlantısını kesiyormusunuz ?

Hayır kesmiyoruz. Server, switch daima açık,diğer clientlar off durumda.

Syg.

Gönderildi : 20/08/2013 20:52

(@EmreGOZTURK)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Selam,

Bilgisayarlar kapatıldıktan sonra açtığınız da oki 'nin kurulu olduğu makine print edebiliyorken win7 edemiyor doğru anlıyorum değilmi?

Eğerki öyleyse sırasıyla denemenizi öneririm.

Bilgisayarların etherneti arızalı olabilir değiştirip deneyiniz.

Network data kablosu arızalı olabilir deneyiniz.

LPT kablosu arızalı olabilir deneyiniz.

Gönderildi : 21/08/2013 16:27

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Selam,

Bilgisayarlar kapatıldıktan sonra açtığınız da oki 'nin kurulu olduğu makine print edebiliyorken win7 edemiyor doğru anlıyorum değilmi?

Eğerki öyleyse sırasıyla denemenizi öneririm.

Bilgisayarların etherneti arızalı olabilir değiştirip deneyiniz.

Network data kablosu arızalı olabilir deneyiniz.

LPT kablosu arızalı olabilir deneyiniz.

Evet aynen doğru söylüyorsunuz. Her iki makineninde eth kartlarını yeniledim. Onboard kullanıyorlarda, PCI taktım yine aynı.

Data kabloları arızalı değil, çünkü kablo kontrol cihazıyla kontrol ettim.

LPT kablolarını değiştirdim sıfır kablo taktım sonuç yine aynı.

Saygılarımla.

Gönderildi : 21/08/2013 20:30

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Windows 7 olan Client'a format atıp Windows 7'yi kurduktan sonra sorunlar ortadan kalktı. Ya Windows 7'yi kurduktan sonra ağ ayarlarında bir yanlışlık yapıldı, yada sonradan çıkan bir sorundan kaynaklandı. Format attıktan sonra hiç bir sorun kalmadı.

Öneri ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 22/08/2013 12:34

Paylaş: