Forum

Win 8 Kısıtlı Kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win 8 Kısıtlı Kullanıcıda Program Çalıştırma Hakkında

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
389 Görüntüleme
(@AliCevik)
Gönderiler: 145
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Mevcut yapıda DC var (2008R2) ve tüm kullanıcılar Domain User. Client makinalar da Win7 kurulu. Win7 kurulu kısıtlı kullanıcılar da admin yetkisi ile çalışan programlar için Program Files da ki o programın klasörüne kısıtlı kullanıcı için full yetki verdiğimizde programı kısıtlı kullanıcı çalıştırabilmekte fakat Win8 de böyle bir durum yok.Win8 de  Power user a da kullanıcıyı çektim olması. Admin yetkisi verince program çalışıyor. Örnek : video dönüştürme programı v.b.

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/07/2013 12:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Windows 7 ve 8 için aynı programı mı deniyorsunuz. Çünkü yukarıdaki örnek aslında tam doğru değil.

Eğer bir program sadece program files içerisinde bir yazma çizme işine giriyor ise bu yetki yeterli, ancak bu program kayıt defterinde de değişiklik yapmak veya başka dizinlerde bu durumda yine çakılırsınız.

Özetle Windows 7 de ayrı bir program, Windows 8 de ayrı bir program deniyor iseniz bunun temel sebebi bu iki programın davranışı farklıdır.

Eğer aynı programı deniyorsanız bu durumda program w8 de değişmiş olabilir ( aynı sürümü mü kullanıyorsunuz )

En güzeli filemon - regmon ile bu programın nerelere eriştiğini bulmanız olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/07/2013 13:32

(@AliCevik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan bey,

Win7 de kullandığım programın aynısını Win8 de de kullanıyorum ve program son sürümdür. Program Total Video Conventer. Sanırım sizin söylediğiniz gibi ;   

"Eğer bir program sadece program files içerisinde bir yazma çizme işine giriyor ise bu yetki yeterli, ancak bu program kayıt defterinde de değişiklik yapmak veya başka dizinlerde bu durumda yine çakılırsınız."

Daha önce de böyle bir sorunla karşılaştım. Win7 de programın klasörüne kısıtlı kullanıcı için  full yetki verdim program çalışmadı ve regedit  den o dizine kullanıcı için okuma yazma yetkisi verince sorun çözüldü. program kısıtlı kullanıcı da çalıştı. Win8 de güvenlik win7 den daha üst düzeye çıkarılmış olabilir. Programı uyumluluk modunda ve regedit  den izin vererek çalıştıracağım. Sonucu bildiririm.

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/07/2013 14:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bekliyoruz 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/07/2013 14:31

(@AliCevik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey merhaba

Uyumluluk modunda denedim olmadı. Regedit den kullanıcıya tam yetki verdim program yine çalışmadı. Kısıtlı kullanıcıda, kurulmuş bir program çalışmıyor. Winrar veya MS ofis de sorun yok. Win 7 de çok kolaydı. Programın kurulu olduğu klasöre kullanıcıya tam yetki verince sorun çıkmıyordu. Win8 durum faklı sanırım.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 17/07/2013 17:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu program ile takip etmek gerekli, nerelere eriştiğini bilmek için.

http://technet.microsoft.com/tr-tr/sysinternals/bb896645.aspx

Gönderildi : 17/07/2013 17:35

(@AliCevik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Gönderildi : 18/07/2013 11:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 18/07/2013 12:17

Paylaş: